Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Ciężka praca

Tags: jest pracy siauml

Na czym polega ciężka praca?

Ciężka praca fizyczna ma swoją definicję, a także istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonywania. Jest to taka praca fizyczna, która w ciągu zmiany powoduje u pracownika energetyczny wydatek na poziomie 6300 kJ u mężczyzn oraz 4200 kJ u kobiet.

Czym jest ciężka praca?

Żeby praca mogła być określona jako ciężka muszą być też spełnione inne warunki. Zawody, które dotyczą ciężkiej Pracy fizycznej to przede wszystkim prace na wysokości, prace spawalnicze oraz prace z niebezpiecznymi substancjami. Są one nie tylko wymagające fizycznie, ale oprócz tego pracownicy są narażeni na kontakt z substancjami toksycznymi. Ciężka praca to spory wydatek energetyczny dla organizmu, dlatego trzeba spożywać odpowiednią liczbę kalorii, żeby mieć na wszystko siłę. Ważna jest nie tylko ilość jedzenia, ale również jakość. W kodeksie pracy jest zapis, który mówi o tym, że podczas wykonywania ciężkiej pracy, pracodawca jest zobowiązany zapewnić posiłek regeneracyjny. Za granicą obiad na koszt pracodawcy jest czymś całkowicie normalnym, ale u nas jeszcze nie jest to tak popularne. Należy pamiętać, że nie może to być lekka sałatka lub mała kanapka.

Posiłek regeneracyjny nie może mieć mniejszej wartości kalorycznej niż 1 tys. kalorii. Skład takiego posiłku musi się przedstawiać w ten sposób: 50% węglowodanów, 30% tłuszczów, 20% białek. W powszechnej opinii panuje przekonanie, że ciężka praca fizyczna ma destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie. Nie jest to do końca prawda, ponieważ wszystko zależy od tego jak dbamy o swój organizm na co dzień. Czasami zdecydowanie gorzej działa na kręgosłup praca biurowa, ponieważ przez cały dzień siedzimy przy komputerze i obciążamy nasz układ kostny.

Zalety ciężkiej pracy

Osoby, które się ruszają są przynajmniej cały czas aktywne fizycznie, więc z pewnością są bardziej mobilne. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie regularnych wizyt u lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ w ten sposób można uniknąć dolegliwości, które powstały w pracy. Standardowe badania diagnostyczne, takie jak badania krwi powinny być wykonywane regularnie, ponieważ w ten sposób można najlepiej monitorować aktualny stan zdrowia. Większość osób idzie do lekarza, dopiero gdy odczują negatywne skutki choroby lub dolegliwości.

Zdecydowanie lepiej jest temu zapobiegać i chodzić do lekarza profilaktycznie. Działając w ten sposób, może się okazać, że uda się zdiagnozować jakieś wczesne stadium bardzo poważnej choroby. Warto dodać, że ciężka praca wcale nie musi wykluczać siłowni. Te dwie rzeczy mogą się nawet uzupełniać, ponieważ regularny ruch jest bardzo ważny dla ciała. Oprócz tego, należy też wprowadzić rozciąganie mięśni, które pomoże zabezpieczyć się przed kontuzjami. Osoby, które ciężko pracują fizycznie powinny przemyśleć kwestie włączenia do diety suplementów. Zarówno budowlańcy, jak i górnicy wykonują bardzo ciężką pracę, którą można porównać do treningu zawodowych sportowców. W takiej sytuacji suplementacja może okazać się niezbędna, ponieważ organizm nie jest w stanie z normalnych posiłków przyswoić tyle energii.

Jak się odżywiać?

Świetnym pomysłem są odżywki węglowodanowe, które można pić w pracy i dodają bardzo dużo energii. Oprócz nich warto wypróbować napoje izotoniczne, które są szczególnie polecane podczas pracy w wysokiej temperaturze. Na szczególną uwagę zasługują także batony proteinowe, które można przygotować samemu w domu. Przy bardzo dużym wysiłku, warto włączyć także do diety kreatynę.

Należy jednak pamiętać, żeby pić wtedy przynajmniej 2 litry wody dziennie, ponieważ w innym wypadku możesz uszkodzić nerki. Czasami jednak zdrowie nie pozwala na wykonywanie ciężkiej pracy. W sytuacji, gdy istnieją przeciwwskazania to nawet najlepiej dobrana dieta i suplementacja nie pomoże. Lekarz pracy jest osobą odpowiedzialną za podjęcie ostatecznej decyzji, czy jesteśmy zdolni do uprawiania danego zawodu. Należy jednak mieć na uwadze, że pojedyncze badanie to zdecydowanie za mało, żeby czuć się bezpiecznym. Ważne są systematyczne badania profilaktyczne i reagowanie na wszystkie niepokojące sygnały wysyłane przez organizm. Jeśli lekarz wyda orzeczenie, w którym zaleci wykonywanie lekkich prac, to lepiej zastosować się do jego wskazówek i oszczędzać swoje zdrowie.

Przeciwwskazania do ciężkiej pracy

Choroby serca oraz poważne zwyrodnienia kręgosłupa to podstawowe przeciwwskazania do wykonywania ciężkiej pracy. Nie powinny jej wykonywać też kobiety w ciąży, ponieważ mogą zaszkodzić zarówno sobie, jak i dziecku. Oczywiste jest, że trzeba pracować, żeby mieć szanse na przetrwanie. Dawniej ludzie zajmowali się głównie łowiectwem oraz zbieractwem, później pojawiło się rolnictwo i rzemieślnicy.

Obecnie świat jest na tyle zmechanizowany, że większość podstawowych czynności jest wykonywana przez maszyny. Dlatego obecnie najbardziej liczy się pomysłowość i umiejętność dostosowania do zmieniających się warunków. Bez wątpienia ciężka praca jest wartościowa i uczy życia, ale jednak nie takiego losu chcą rodzice dla swoich dzieci. Młodzi ludzie są zniechęcani do ciężkiej pracy fizycznej, ponieważ ciągle słyszą, że jak nie będą się uczyć to skończą na budowie. Ich marzeniem jest praca intelektualna, najlepiej przy biurku, dlatego starają się uciec przed wizją pracy na budowie. W niektórych przypadkach ciężka praca jest życiową porażką. Dla nikogo chyba nie jest sukcesem wstawanie przez całe życie do tej samej fabryki i wykonywanie ciągle tych samych obowiązków. Ciężką pracą może być również zrywanie truskawek.

Przykłady ciężkiej pracy

Jest to bardzo duży wysiłek fizyczny i duże obciążenie dla organizmu, ale prawda jest taka, że taką pracę może wykonywać praktycznie każdy. Właśnie dlatego jest to mało dochodowe zajęcie, na którym raczej nie da się dużo zarobić. Informacja o takiej pracy nie wygląda też dobrze w CV, dlatego mało kto się tym chwali. W przypadku górników sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ mogą oni liczyć na godziwą pensję oraz liczne przywileje, odprawy, a także wcześniejszą emeryturę.

Wiele osób całe życie pracuje ponad normę i ciągle wyrabia nadgodziny. Praca na dwa etaty nie jest niczym złym, ale z czasem doprowadzi do skrajnego wyczerpania organizmu. Nikt nie ma w sobie tyle pokładów energii, żeby utrzymać taki tryb przez całe życie. Dawniej brak konieczności pracy wyznaczał wysoki status, ale obecnie modne jest siedzenie w pracy nawet po kilkanaście godzin. Niektórzy ludzie muszą tyle pracować, czasami nawet na trzech etatach. Ale nie w każdej pracy sytuacja jest tak samo dramatyczna.

Pracoholikiem najczęściej zostaje się na własne życzenie. W rzeczywistości ludzie pracują znacznie krócej niż wynosi ich oficjalny czas pracy. Przede wszystkim głęboko zakorzeniony jest kult pracy, dlatego wiele osób robi nadgodziny, mimo że się od nich tego nie wymaga. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ przemęczony pracownik jest zdecydowanie mniej uważny oraz mniej wydajny. Ciężej jest mu się skupić na wykonaniu zadania i ciągle może coś go rozpraszać.

Regeneracja po ciężkiej pracy

Odpoczynek jest niezbędny, szczególnie podczas ciężkiej pracy fizycznej. Zadowolenie można odczuwać do czasu, kiedy wysiłek przynosi spodziewane efekty. W momencie, gdy pracownik przestaje być potrzebny, pracodawca zwalnia go bez większego sentymentu. Niestety tak to wygląda w największych korporacjach, które nastawione są tylko na wyniki i nic więcej ich nie interesuje. Wydajność jest kluczowa w pracy, dlatego trzeba tak zorganizować pracę, żeby wszystko było pod ręką i działało się sprawnie.

Cały czas bardzo mały nacisk jest kładziony na pomysłowość oraz kreatywność. Większość ludzi myśli w sposób szablonowy i boi się wyrazić własne zdanie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że można bardzo łatwo przesadzić i wpaść w pracoholizm. Niestety jest to uzależnienie, jak każde inne i bardzo ciężko sobie z tym poradzić. W niektórych przypadkach może być nawet potrzebna pomoc psychologa lub innego specjalisty, który pomoże ustalić właściwy plan działania. Należy jednak mieć na uwadze, że nie da się osiągnąć sukcesu bez ciężkiej pracy, dlatego trzeba iść po swoje mimo wszelkich przeciwności. Najlepiej, jeżeli lubisz swoją pracę, ponieważ wtedy nie jest to dla ciebie żaden wysiłek.

Artykuł Ciężka praca pochodzi z serwisu .



This post first appeared on Lifestyle, Business, Consulting And Coaching, please read the originial post: here

Share the post

Ciężka praca

×

Subscribe to Lifestyle, Business, Consulting And Coaching

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×