Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Korean Skincare Routine, czyli o wieloetapowej pielęgnacji cery

Tags: jest siauml sauml

Hej dziewczyny!

Dzisiejszy wpis jest wyjątkowy, ponieważ nareszcie opisałam dla was model koreańskiej pielęgnacji cery – co przyznam szczerze – powinno w zasadzie pojawić się na samym początku prowadzenia bloga. Temat jest jednak tak obszerny i rozległy, że nie miałam nigdy czasu żeby się za niego zabrać. Teraz jednak mam długą przerwę od wszystkiego i postanowiłam nadrobić owe ‘zaległości‘.

Liczba produktów używanych podczas pielęgnacji cery w stylu koreańskim może być dezorientująca, a nawet przytłaczająca dla osób, które mają z nią styczność po raz pierwszy. Jednak nie ma powodów do obaw! Za chwilę przekonacie się kochani, że znaczną większość tych kosmetyków używa się szybko i intuicyjnie, a z wieloma z nich mogliście mieć już styczność w przeszłości. Ponadto, nie ma żadnej odgórnej zasady, która by nam narzucała aby włączyć do swojej pielęgnacji każdy z produktów z danej kategorii. To wszystko zależy od stylu życia, budżetu oraz stanu naszej cery.

Jednak, żeby już nie przedłużać – poniżej przedstawiam wam wieloetapową koreańską pielęgnację krok po kroku.1.
Point Makeup Removers 
Punktowe usuwanie makijażu


Tego typu produkt – jak sama nazwa zresztą mówi – przeznaczony jest do usuwania makijażu z konkretnych partii twarzy takich jak oczy czy usta. Za jego pomocą pozbywamy się głównie tuszu do rzęs, eyelinera, szminki oraz cieni do powiek. Koreańskie płyny do demakijażu ust oraz oczu mają tendencję do posiadania dwufazowych formuł, które składają się z warstwy wodnej oraz olejowej bądź silikonowej. Kosmetyk taki należy wstrząsnąć przed nałożeniem na wacik, aby obie warstwy mogły się ze sobą swobodnie wymieszać.

Produkty te, są zazwyczaj bardzo łagodne i delikatne, a jednocześnie skuteczne. Bez problemu usuwają nawet makijaż wodoodporny, co jest istotne w demakijażu okolicy oczy ponieważ skóra w tych rejonach jest podatna na naciąganie i różnego typu mikro uszkodzenia, które powodują powstawanie zmarszczek.

2.
Makeup Removing Cleaners
I Etap oczyszczania


Jest to pierwszy krok w tym, co często określane jest mianem ‘double cleansing’ process, czyli podwójnym oczyszczaniem cery. Chociaż, podwójne oczyszczanie jest powszechne w wielu częściach świata, to pojęcie to jest jednym z charakterystycznych dla koreańskiego podejścia pielęgnacji skóry. Jest to proces składający się z dwóch etapów, w którym pierwszy został zaprojektowany dla dokładnego usunięcia makijażu i kremu ochronnego, natomiast drugi przeznaczony jest do oczyszczenia skóry z brudu, nadmiaru sebum, zanieczyszczeń oraz wszelkich pozostałości po etapie wcześniejszym, a także w niektórych przypadkach do złuszczania.

Makeup Removing Cleaners to po prostu pierwszy krok w myciu naszej skory, a jego podstawą jest olej – który jest bardzo skuteczny i nie bez powodu uchodzi wręcz za legendę. Można go oczywiście zastąpić również wodą micelarną, kremem oczyszczającym, wielofunkcyjnym kosmetykiem do oczyszczania cery bądź balsamem. Poniżej przedstawię wam najpopularniejsze typy produktów, które zaliczają się do tego etapu.


 • Oil cleanser
Oleje do demakijażu są najczęstszym wyborem w pierwszym kroku podwójnego oczyszczania cery. Produkty tego typu oprócz oleju – który jest głównym składnikiem, zawierają składnik emulgujący, dzięki czemu można je łatwo spłukać i nie pozostawiają na skórze tłustej warstwy okluzyjnej. Stosowany na suchą skórę bez problemu usunie makijaż – nawet ten wodoodporny. Po dodaniu odrobiny wody, olejek zmienia się w mlecznobiałą emulsję, która łatwo się spłukuje pozostawiając skórę miękką i gładką, bez uczucia lepkości.

 • Balm Cleanser
Balsamy do demakijażu – w przeciwieństwie do olejów – posiadają stałą postać, a nie płynną. Mają miękką i gładką teksturę, która podczas masowania skóry zmienia się w olej. Działają na bardzo podobnej zasadzie – balsam również dobrze usuwa makijaż i zmienia się w mlecznobiałą emulsję podczas kontaktu z wodą. Można go także usunąć płatkami kosmetycznymi, jednak bardziej zaleca się jednak spłukanie go pod bieżącą wodą.

 • Cream Cleanser
Oczyszczający krem to fantastyczny wybór dla skóry suchej i wrażliwej, ponieważ zawiera on składniki nawilżające i zwykle ma lekko kwaśne pH. Posiada gęstą, kremową konsystencję – co jest główną cechą odróżniającą go od balsamu. Może pozostawiać warstwę okluzyjną zabezpieczającą przed nadmiernym odparowaniem wody z powierzchni skóry i jej przesuszeniem. Wspaniale usuwa makijaż podczas masażu wykonywanego na suchej skórze. Po dodaniu wody, gdy krem lekko emulguje należy go dokładnie spłukać. Podobnie jak w przypadku balsamu można usunąć go również chusteczką bądź płatkami do demakijażu.

 • Cleansing Water
Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które pragną usunąć makijaż bez spłukiwania go wodą. Bardzo często cleansing water nazywana jest po prostu wodą micelarną. Cleansing waters składają się z drobnych skupisk cząsteczek surfaktantu zawieszonych w oczyszczonej lub źródlanej wodzie. Wody micelarne były znane we Francji już od dłuższego czasu, a większość z was być może kojarzy je z kosmetykami marki Bioderma czy La Roche-Posay.

Koreańskie marki kosmetyczne przejęły ten trend i udostępniły na rynku jako wody myjące, gdzie każda jest na swój sposób wyjątkowa. Jedne zawierają dodatkowe składniki przeciwzapalne, inne przeciwutleniacze czy ekstrakty łagodzące. Sposób ich użycia jest bardzo prosty – aplikujmy odrobinę na wacik kosmetyczny i przecieramy twarz. Ponieważ produktu tego nie trzeba spłukiwać – jest idealnym rozwiązaniem na dłuższe wycieczki samochodowe bądź podróże lotnicze.

 • Multifunctional Cleanser
Produkty tego typu jednocześnie usuwają zarówno makijaż, jak i oczyszczają cerę. Zazwyczaj w nazwie występują  takie frazy jak: “all-in-one,” “three-in-one,” “dual action.” Początkowo przyjmują formę lepkiego żelu, następnie - po kontakcie z wodą – piany, która podczas opłukiwania cery zabiera ze sobą pozostałości makijażu, nagromadzonego sebum czy zanieczyszczeń.

Na ogół jest to dosyć skuteczny sposób w zakresie oczyszczania cery, jednak nie jest w stanie zastąpić podwójnego oczyszczania. Nawet jeżeli używamy go z myślą o ograniczeniu środków mogących przesuszyć naszą skórę i mimo tego, że wydaje się być łagodniejszy to w praktyce środki czyszczące występujące w jego składzie są znacznie ostrzejsze niż w pozostałych rodzajach kosmetyków na tym etapie. Po zastosowaniu może pozostawić uczucie ściągnięcia cery oraz przesuszenia. Większość wielofunkcyjnych produktów oczyszczających ma dość wysokie pH, więc nie są one dobrym wyborem dla osób o skórze wrażliwej bądź odwodnionej.
 •  Facial Wipses
Chusteczki do twarzy nie są nowym wynalazkiem, jednak te oferowane przez koreańskie marki kosmetyczne bywają łagodniejsze, mniej wysuszające cerę, oraz bardziej luksusowe niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Oczywiście ten sposób demakijażu jest daleki do perfekcji, jednak mimo wszystko gdy lecimy samolotem bądź jesteśmy po prostu wyczerpani to jest to na pewno lepsze rozwiązanie niż pozostawienie pełnego makijażu i nie zmywanie go w ogóle.


  Facial Cleansers
II Etap Oczyszczania


Celem drugiego kroku w podwójnym oczyszczaniu jest, aby dokładnie usunąć resztki brudu, nagromadzonego sebum, oleju i ewentualnych pozostałości makijażu. Mogą mieć one postać pianki, mydła bądź produktów złuszczających. Chociaż istnieje wiele wariantów na tym etapie to ważnym jest aby wybrać środek z odpowiednim pH.

Produkty z wysokim pH mogą zakłócić naturalną barierę ochronną skóry, której wartość jest lekko kwaśna, doprowadzając do tego że stanie się ona podatna na trądzik, podrażnienia, odwodnienia i będzie bardziej wrażliwa. Osoby ze szczególnie wytrzymałą barierą ochronną skóry mogą być odporni na nieco wyższe pH. Po drugim kroku oczyszczania nie powinno się mieć uczucia ściągnięcia czy suchości skóry – cera powinna być oczyszczona, miękka i gotowa do dalszej pielęgnacji. Jak wyżej wspomniałam, w drugim kroku wyróżniamy:

 •  Foaming Cleanser
Foaming Cleansers to produkty, które podczas mycia twarzy zmieniają się w obfitą, miękką pianę o kremowej konsystencji. Zazwyczaj mają przyjemny, niedrażliwy zapach. Niestety – wiele produktów tego typu ma bardzo wysokie pH (8,0-10,0) i z tego powodu nie nadają się do długotrwałego stosowania. Natomiast dobrą wiadomością jest, że pianki mają bardzo szeroki zakres pH tylko trzeba ich po prostu szukać. Idealny zakres pH waha się w zakresie 5,0-6,0. Osoby z cerą tłustą, która nie jest wrażliwa na odwodnienie mogą być odporne na szkodliwe działanie wyższych wartości pH, jednak mimo wszystko warto wybierać pianki o niższych stężeniach.
 •  Solid Cleanser
Solid Cleansers to produkty myjące o stałej formie – zalicza się do nich głównie mydła oraz cleansing bars czyli odkręcane sztyfty myjące. Większość z nich – podobnie jak to było w przypadku pianek- również ma zbyt wysokie pH do codziennego stosowania. Mydła głównie przez wzgląd na to jak są po prostu produkowane. Jednak istnieje kilka koreańskich marek, które oferują tego typu produkty o właściwościach nawilżających, posiadających albo neutralne, albo lekko kwaśne pH, które jest idealnym dla skóry. Tego typu środki nie są prawdziwymi mydłami, wytwarzają mleczną pianę i są bardzo skuteczne w usuwaniu brudu, a jednocześnie łagodne i nie przesuszają cery.
 • Exfoliating Cleanser
Produkty złuszczające usuwają martwe komórki naskórka, odsłaniając przy tym jaśniejszą, gładszą skórę. Pomagają one również zmniejszyć pory oraz zapobiegają pojawieniu się zaskórników. Niektóre, środki złuszczające są mechaniczne, co oznacza, że zawierają cukier lub granulki celulozy, które fizycznie usuwają martwy naskórek, podczas gdy inne zawierają kwasy lub enzymy do rozbicia wiązań, gdzie do nowej skóry przylegają martwe komórki.

Produkty złuszczające mechaniczne zazwyczaj mają w nazwie takie frazy jak “polish” lub “scrub”, natomiast chemiczne “peeling” oraz “enzyme”. Produkty te mogą występować w wielu postaciach, w tym żelu, proszku, bądź płynu pieniącego. Nie są one przeznaczone do codziennego użytku – dwa lub trzy razy w tygodniu jest wystarczające jeżeli chcemy utrzymać cerę w dobrej kondycji. Zbyt częste ich stosowanie może prowadzić do nadmiernego złuszczenia i uszkodzenia skóry!
3.
Toner/ Skin/ Booster


Zapewne większość z was słyszała o tonikach do twarzy, jednak ważnym jest aby zdawać sobie sprawę z faktu, że koreański tonik znacznie różni się od zachodniego zarówno pod względem funkcji, jak i składników w nim zawartych. Zachodnie tonery są zaprojektowane tak, aby zapewnić dodatkową funkcję oczyszczającą i na ogół posiadają właściwości ściągające. Koreański toner – czasami określany jako skin lub booster – jest przeznaczony do zwiększania wilgoci w skórze, której poziom mógł się obniżyć podczas procesu oczyszczania, a także zwiększenia możliwości absorpcji kolejnych produktów. Niektóre marki traktują toner i booster jako dwa różne produkty i w tym przypadku booster aplikowany jest jako pierwszy – przygotowuje skórę do następnych etapów, natomiast później jest toner, który zmiękcza cerę. Jednak w większości linii toner i booster to ten sam produkt.

Chociaż znaczna większość koreańskich tonerów jest nawilżająca, to istnieją również wyjątki. Aktualnie jest kilka marek na rynku koreańskim, które oferują tonery z niskim pH, oparte na kwasach AHA bądź BHA, zapewniające lekkie złuszczanie i uregulowanie pH skóry po oczyszczaniu. Wielu ludzi, stosujących tonery na bazie kwasów, będzie używało dodatkowo tonera stricte nawilżającego.

4.
Essence/ Serum/ Ampoule


Esencja ma lekko uwodnioną konsystencję, która zawiera składniki korzystne dla skóry – zazwyczaj kierowane w stronę konkretnych problemów skórnych takich jak przebarwienia, poszarzały koloryt, trądzik bądź starzenie.

Jej struktura może się wahać od wodnistej niczym toner, do bardziej gęstej – jak w przypadku serum. Pomimo tego, że esencja i serum zazwyczaj są bardzo podobne w działaniu, to w przypadku serum stężenie korzystnych dla skóry składników jest wyższe.

Ampułka to określenie produktu, który posiada jeszcze większe stężenie poszczególnych substancji niż serum, jednak czasami obie nazwy funkcjonują zamiennie. Nie jest rzadkością bądź czymś niezwykłym posiadanie ich wszystkich – każdego dostosowanego do danego problemu skórnego.5.
Emulsion


Emulsja często określana jest jako lotion i posiada głównie działanie nawilżające. Jest lżejsza od kremu, oraz przeznaczona do nawodnienia i nawilżenia skóry. Zawiera wiele tych samych składników aktywnych, co znajdujących się w esencji, która generalnie zawiera je w mniejszym stężeniu.

Dla osób ze skórą tłustą lub żyjących w wilgotnym klimacie może być jedynym produktem nawilżającym w pielęgnacji. Natomiast osoby z cerą suchą powinny zdecydować się na zastosowanie bardziej okluzyjnego kremu niż emulsja, zwłaszcza w godzinach wieczornych.
6.

Oleje do twarzy zyskały sporą popularność w koreańskiej kulturze piękna, podobnie zresztą jak w Stanach Zjednoczonych w ostatnich latach. Różnica polega na tym, że koreańskie marki mają tendencję do oferowania mieszanek olejowych przeznaczonych na konkretne problemy skórne. Oleje te są połączone ze składnikami uzupełniającymi, które pomagają zwiększyć ich chłonność oraz ułatwiać leczenie defektów cery. Dla wielu osób krok ten jest bardzo istotny i wolą stosować go zamiast emulsji.
7.
Moisturizing Cream


Kremy przeznaczone są do zapewnienia wilgoci cerze. Dla niektórych osób, zwłaszcza tych z suchą skórą jest to dodatkowy krok nawilżający oprócz emulsji lub olejku do twarzy. Kremy z reguły mają cięższą konsystencję niż emulsje, zazwyczaj wykazują właściwości okluzyjne i znajdują się w słoiku, pojemniku z pompką lub tubce.

Wielu ludzi pomija ten krok – zwłaszcza z cerą tłustą bądź mieszkających w klimacie bardziej wilgotnym. Jednak dla osób ze skórą dojrzałą lub suchą jest to etap niezbędny!

Ważnym jest aby pamiętać, że nie wszystkie kremy nawilżające są ciężkie lub mają działanie okluzyjne. W rzeczywistości, jedną z ogromnych zalet koreańskiej pielęgnacji jest fakt, że istnieje wiele lekkich produktów dostosowanych specjalnie dla osób z cerą tłustą. Są to głównie kremy, które zatrzymują w skórze wilgoć i zawierają w składzie humektanty, dzięki czemu nie obciążają nadmiernie cery i nie powodują jej zapychania, jak to może mieć miejsce w przypadku kremów o działaniu okluzyjnym.8.
Eye Cream


Jeżeli jesteś fanką kremów pod oczy to zapewne ucieszy Cię fakt, że wśród koreańskich produktów istnieje bardzo duży wybór w ich zakresie. Dla wielu osób nie są one koniecznym krokiem – produkty używane regularnie powinny równie dobrze spełnić swoją rolę w okolicach oczu jak na pozostałej części twarzy.  Ale uwaga - skóra w okolicach oczu jest podatna na naciąganie, dlatego aplikując obojętnie jaki krem delikatnie wklepujemy go opuszkami palców- nie wcieramy, i unikamy przy tym zbytniego zbliżania się do linii wodnej oka, aby go nie podrażnić.

Istnieją przypadki, gdzie posiadanie oddzielnego kremu tylko pod oczy może dać wiele korzyści. Powinniśmy rozważyć jego zakup w następujących przypadkach:

- Skóra w okolicach oczu jest bardziej przesuszona niż na innych partiach twarzy. Należy wtedy używać bogatszego kosmetyku w tym obszarze. Natomiast jeżeli skóra jest zbyt mocno nawodniona to powinniśmy używać lżejszego i mniej treściwego produktu.

- Nie jesteś gotowa używać substancji stricte przeciwstarzeniowych, takich jak na przykład retinol, jednak skóra wokół oczu potrzebuje dodatkowego produktu do walki ze zmarszczkami i starzeniem.

- Chcesz zaradzić na problem, który występuje tylko w okolicy oczu tj. cienie, opuchnięcia, obrzęki czy poszarzały koloryt.


9.
Spot Treatment


Produkty punktowe mogą być użyte na wiele dolegliwości skórnych takich jak wypryski (acne treatments), zmarszczki (wrinkle filler), przebarwienia (whitening serum) itd. Wiele metod leczenia trądziku należy właśnie do tej kategorii. Są to zabiegi miejscowe, które umożliwiają oddziaływanie produktu tylko na jeden konkretny problem. Oto kilka cech, które definiują produkt tego typu:

- Produkt nie jest przypisany do określonej kategorii
- Produkt koncentruje się na jednym, konkretnym problemie skórnym
- Produkt jest silnie skoncentrowany
- Występuje w malutkim opakowaniu


10.
Sunscreen
Produkty ochronne z filtrem przeciwsłonecznym

Ochrona przed słońcem jest najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem zapobiegającym powstaniu ciemnych plam, przebarwień, uszkodzeń skóry, linii mimicznych oraz zmarszczek. Nakładanie produktów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym jest bardzo ważne jeśli chodzi o utrzymanie zdrowej i pięknej skóry. Dodatkowo spowalnia to proces starzenia!

Wiele osób codziennie używa kremów bądź podkładów, które zawierają filtry jednak niestety, faktem jest iż produkty te nie dostarczają nam odpowiedniego zabezpieczenia przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wynika to z tego, że aby ochrona była taka jak zapewnia nas producent na etykiecie to musielibyśmy zaaplikować ¼ łyżeczki produktu – chodzi dokładnie o średnicę wielkości wiśni - nikt przecież nie nakłada takiej ilości kosmetyku na twarz!

Dobrą wiadomością jest to, że koreańskie marki oferują szeroką gamę produktów przeznaczonych stricte do zabezpieczania skóry przed słońcem. Nie są to produkty jak te, które możemy kupić w budkach przy plaży – białe, ciężkie i półpłynne kremy, a lekkie i szybko wchłaniające się kosmetyki pielęgnacyjne ideale pod makijaż.

Przy wyborze koreańskiego kremu ochronnego należy poszukiwać takiego, który oferuje wysoki poziom SPF (ochrona UVB) oraz wysoki poziom PA (ochrona UVA). System oceny PA pochodzi z Japonii i jest oparty na metodzie PPD (Persistent Pigment Darkening), natomiast system UVA stosowany jest w krajach europejskich. System PA waha się od PA+ do PA++++, przy czym każdy poziom odpowiada wielu zakresom pomiarów PPD. Oto jak system PA odpowiada systemowi PPD:

- PA+    =    2-3 PPD
- PA++    =    4-7 PPD
- PA+++    =   8-5 PPD
- PA++++    =   16+ PPD
11.
Sheet mask


Maski w płachcie to cienkie warstwy materiału nasączonego w esencji bądź serum, które intensywnie pielęgnują cerę dostarczając jej natychmiastowej dawki nawodnienia. Mogą działać na różnego rodzaju problemy skórne. Maska posiada otwory na oczy, usta i nos. Działają na bardzo wielu płaszczyznach – niektóre z nich są typowo nawilżające, inne złuszczające oraz rozjaśniające czy też odżywcze. Maskę nosi się na twarzy zazwyczaj przez okres 15-20 minut. Większość  z nich stosuje się po aplikacji tonera/boostera i dla niektórych osób, zastępują one esencje i serum w pielęgnacji.

Wszystkie zawierają obfitą porcję substancji, w której są zamoczone – utrzymuje ona wilgoć dlatego widoczne efekty nawilżenia są natychmiastowe. Najpopularniejszymi składnikami utrzymującymi wilgoć (humektantami), których używa się do ich produkcji są gliceryna (glycerin), glikol butylenowy (butylene glycol) i glikol propylenowy (propylene glycol), jednak niektóre wykorzystują również bardziej naturalne składniki takie jak kwas hialuronowy (hyaulornic acid), miód (honey) czy aloes (aloe).

Oprócz składników utrzymujących wilgoć, esencja którą pokryta jest płachta zawiera również substancje ułatwiające jej penetrację w głąb skóry aby mogła się dobrze wchłonąć, jak również dodatkowe składniki działające na ściśle określone problemy skórne. Najpopularniejsze z nich to amid kwasu niktynowego (nacinamide), zielona herbata (green tea), żeń-szeń (ginseng), filtrat ze śluzu ślimaka (snail secretion filtrate), jednak w świecie masek w płachcie wszystko jest możliwe i równie dobrze możecie natknąć się na tłuszcz z konia w składzie, czy kolagen ze świni dlatego warto czytać składy. Maski w płachcie dostępne są w kilku różnych wariantach, biorąc pod uwagę materiał z jakiego zostały wykonane:


 • Fiber /Pulp 
Fiber - rodzaj materiału zawierający takie substancje jak celuloza, lignina,pektyna.
Pulp- miękka, bezkształtna masa materiału.


Jest to najbardziej rozpowszechniony rodzaj masek w płachcie. Zazwyczaj mają postać jednego, ciągłego kawałka materiału i wykonane są z bawełny, papieru lub jakiejś syntetycznej celulozy. Są dostępne w niekończonej gamie rodzajów i można znaleźć je praktycznie z każdym składnikiem. Bardzo dobrze uzupełniają poziom nawilżenia w skórze, pod warunkiem że formuła esencji jest prawidłowa.


 • Hydro Gel 

Maski hydrożelowe nie są długo na rynku koreańskim, jednak w szybkim tempie ich popularność stale wzrasta. Arkusz maski zazwyczaj składa się z dwóch części – jednej dla górnej połowy twarzy, drugi na jej dolną część. Ciepło skóry pomaga ściśle przylegać masce i dostosować się do kształtu twarzy, jednak jej przesuwanie nadal jest sporym problemem.

Maska hydrożelowa nie jest zanurzona w esencji; zamiast tego stała forma żelu z którego jest wyprodukowana posiada dobroczynne właściwości i substancje przenikające w głąb skóry. Z tego też powodu parowanie nie jest dużym problemem, jak w przypadku pierwszego rodzaju masek, które po jakimś czasie od założenia ulegają wyschnięciu. Podczas noszenia, maska hydrożelowa daje uczucie chłodu i ukojenia. Ten typ produktu jest droższy od zwykłych masek bawełnianych.


 • Bio Cellulose

Maski z biocelulozy są najnowszym odkryciem spośród pozostałych dwóch rodzajów masek. Bioceluloza to materiał stosowany w biomedyce jako sztuczna skóra, która leczy oparzenia i rany, a obecnie jest również wykorzystywana przez przemysł kosmetyczny. Włókna biocelulozowe są w stanie zatrzymać dużą ilość cieczy przewyższającą stukrotnie ich suchą masę, co daje dziesięć razy lepszą chłonność, niż w przypadku pozostałych rodzajów materiałów. Dzięki temu jest świetnym rozwiązaniem dla utrzymania esencji na skórze przez dłuższy okres czasu. Maski te wykonane są z pojedynczego arkusza, który przylega do skóry w ścisły i równomierny sposób. Dodatkowo, materiał w 100%  podlega biodegradacji. Ceny podobne są do masek hydrożelowych.
12.
Sleeping Pack


Sleeping pack - nazywane również sleeping mask, to całonocna forma terapii dla skóry, zazwyczaj w opakowaniu przypominającym słoik lub tubkę. Jest przeznaczona do stosowania na twarz jako ostatni etap pielęgnacji skóry w godzinach wieczornych, w celu zapewnienia jej nawilżenia i innych wartości odżywczych oraz pielęgnacyjnych podczas snu. Może być używana jako uzupełnienie bądź zamiast kremu nawilżającego w zależności od potrzeb skóry.

Częstotliwość używania różni się w zależności od osobistych preferencji – niektórzy uważają, że można stosować ją codziennie, inni że do kilku razy w tygodniu. Większość masek całonocnych wchłania się w taki sam sposób jak zwykły krem, dlatego nie trzeba martwić się o zabrudzenie poduszki czy pościeli. Ponadto, istnieje tak duża różnorodność wśród ich tekstur, gęstości, konsystencji, że nawet jeśli nie będzie się usatysfakcjonowanym działaniem pierwszej, to warto mimo wszystko zainwestować w kolejną - innej marki i eksperymentować.
13.
Skin Finisher


Jest to stosunkowo nowa kategoria produktów do dbania o cerę na rynku koreańskim, a ich funkcja zaciera odrobinę granicę pomiędzy pielęgnacją, a makijażem. Mają lekką formułę i zazwyczaj ich konsystencja jest lekko opalizująca, dzięki mikronizowanym cząsteczką perłowym w składzie.

Skin Finisher zawiera składniki, które pomagają utworzyć cienką barierę pomiędzy poszczególnymi produktami, utrzymując w ten sposób optymalny poziom nawilżenia w ciągu dnia oraz zwiększając korzyści płynące ze stosowania pozostałych kosmetyków do pielęgnacji. Ich formuły najczęściej bogate są w ekstrakty roślinne, przeciwutleniacze, substancje przeciwzapalne oraz inne, które wykazują dobroczynne działanie na naszą skórę.

Jako produkt do makijażu, perła mikronizowana ma działanie rozświetlające, nadające skórze natychmiastowego blasku – z tego powodu Skin Finisher działa również jako primer aby utrzymać makijaż w nienagannym stanie przez cały dzień.
14.
Wash-off mask


Maski do zmywania to kolejny etap, który zapewne większość z was już miała okazję poznać. Koreańskie marki oferują bardzo szeroki zakres produktów z tej kategorii – różnią się one zarówno pod względem tekstury jak i funkcji, począwszy od prostych masek nawilżających, po zabiegi złuszczające, oraz maski rozjaśniające. Sposób aplikacji również nie jest skomplikowany – maskę nakładamy na oczyszczoną skórę twarzy, trzymamy przez czas określony na opakowaniu, a następnie zmywamy ciepłą wodą.

15.
Massage Cream


Krem do masażu - czasami nazywany również massage mask lub massage pack, to krem lub balsam o bogatej konsystencji, który zapewnia intensywne nawilżenie cery. Produkt ten przeznaczony jest dla osób, które cierpią z powodu zmęczenia, powodującego poszarzałą, zmatowiałą cerę bez blasku.

Służą do masażu oczyszczonej skóry twarzy w okresie od dwóch do pięciu minut. Metody jej usunięcia różnią się w zależności od marki – niektóre zmywa się chusteczką, bądź płatkiem higienicznym, niektóre spłukuje wodą, a jeszcze innych w ogóle się nie zmywa, a pozostawia do całkowitego wchłonięcia. Jest jednak pewna rzecz, która je łączy – wszystkie mają bardzo bogatą i treściwą konsystencję, z masą dobroci w składzie i są szczególnie zalecane dla skóry suchej.

16.
Facial Mist

Mgiełka do twarzy to wodnisty spray, którego skład wzbogacony jest różnymi ekstraktami roślinnymi i nawilżającymi. Ich opakowanie to zazwyczaj butelka bądź puszka i są przeznaczone do stosowania jako dodatkowy nawilżacz w ciągu dnia. W czasie upałów przynoszą skórze orzeźwienie oraz ją odświeżają, natomiast zimą oferują nawilżenie po przebywaniu w pomieszczeniach z suchym powietrzem, które bierze się z systemów centralnego ogrzewania. Formuła mgiełki jest lekka, wodnista i nietłusta dzięki czemu nadaje się do każdego typu cery i może być rozpylana na makijaż.
__________________________________________________________

Reasumując, na tym skończę najdłuższy post jaki kiedykolwiek napisałam. Mam nadzieję, że osoby, które rzeczywiście są zainteresowane tematem będą usatysfakcjonowane i zaspokojone pod względem wiedzy i informacji zawartych w tekście. Koniecznie dajcie mi znać, czy wpis wam się podobał i czy chcecie takich więcej tj. o azjatyckiej pielęgnacji!


Jesteście zwolenniczkami czy przeciwniczkami wieloetapowej pielęgnacji cery? Który z wymienionych kroków lubicie najbardziej, a który jest raczej uciążliwy? :))


This post first appeared on Sakurakotoo, please read the originial post: here

Share the post

Korean Skincare Routine, czyli o wieloetapowej pielęgnacji cery

×

Subscribe to Sakurakotoo

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×