Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Kolye Yapımı İçin Malzemeler

Kolye yapımı için malzemeler çok çeşitlidir. Biz genel olarak kullanılabilecrk malzemelere değineceğiz. Modellere ve takı türlerine göre farklı malzeme kullanılan takı modeller karşımıza çıktığında onlar için kullanılan malzemeleri ayrıca söyleyeceğiz tabi.

Kolye yapımı için malzemeler arasında en çok kullanacağımız malzemelerden birisi klipslerdir.

Klipsler

Bunlar nerelerde kullanılır diye soracak olursak;

  1. Kolye kordonlarında. Tasarımın son aşamasında kullanılır. Tahmin edeceğiniz gibi kolyenin iki ucunu birbirine tutturan parçadır.
  2. Kolye haricinde, bilekliklerde de sık kullanılan bir malzemedir.

Ara Aparatı

Aslında bu malzemenin kolye yapımı için malzemeler arasında yeri olduğu kadar küpeden bilekliğe diğer takılar için de yeri önemlidir. Bu parçayı biz ara aparatı olarak isinlendirdik ancak pek çok isimle karşınıza çıkabilir. En iyi yönten malzemeyi tarif etmek diye düşünüyorum.

Nerelerde ve nasıl kullanılır sorusunu sorarsak?

  1. Kolye uçlarının kordana iliştirmesinde, bağlanmasında, geçirilmesinde en önemli ve sık kullabılan parçadır.
  2. Küpelerde ek yeri olarak sık kullanılır.
  3. Bilekliklerde salkım süs bırakmak için yine birleştirme parçası olarak kullanılır.
  4. Her türlü takı modelinde ek yapmak için kullanılır.

Aslında bu parça en kritik parçadır diyebiliriz çünkü bu olmazsa elimiz kolumuz bağlanır. Hiç bir birleştirme ve ek yapamayız dolayısıyla da tasarımda bir adım ileri gitmemiz asla mümkün olmaz.

Kolye Uçları

Adı üstünde kolyenin ana gövdesini oluşturan parçadır. Her zaman en dikkat çekici ve şık kolye uçları tercih edilir çünkü en önds her zaman ana unsur olan kolye uçları vardır.

Kolye uçlarının sınırsız çeşidi vardır. Yukarıda ise en sevdiklerimden doğal taş kolye uçları ve ahşap kolye ucu görsellendirilmiştir.

Ne gibi çeşitleri vardır diyecek olursanız en önemlilerini hemen sayalım;

  1. Pırlanta ve değerli taşlar en üst seviye kolye uçlarıdır. Genellikle profesyonel ve işi takı tasarımı olan kişiler kullanır.
  2. Doğal taş kolyeler fiyatları aşırı pahalı olmasa da biraz daha ileri seviye tasarımcılar için tercih edilen bir türdür. Temin etmek ve bulmak biraz zor olabilir. Genellikle doğal taş satan yerler ayrıdır ve bu satıcıların işleri doğal taştır.
  3. Tasarımsal derinlik sahibi kolye uçları vardır bunların yapıldığu materyel önemli olmadan tasarımsal zerafete bakılarak alınır. Her türden olabilir. Ahşap, taş vs. her şey olabilir.
  4. Değerli olmayan bazı kolye uçları vardırki muhteşem ucuzdur ve pek bir özellikleri yoktur. Eğer takı tasarımına yeni başladıysanız bu ürünleri tercih etmeli ve uzun süre bu tür ürünleri kullanarak kendinizi geliştirmelisiniz.

Kolye Yapımı İçin Malzemeler ; Penseler

Fotoğrafta görüldüğü gibi takı yapımı için pek çok çeşit pense bulunmaktadır. Her birinin farklı tasarım çeşitlerinde kullanıldığını düşünürsek bu son derece doğaldır. Bizim kullanacağımız penselerin boyutları küçüktür, oran vermemiz gerekirse şu fotoğraf faydalı olabilir.

Kullanacağımız penseler gördüğünüz gibi küçük boyutludur. Ele ergonomik olarak oturan yapılarda olan penseleri kullanmak önemli. Bu yüzden penselerimiz alırken eğer imkanımız var ise almak istediğimiz penseyi elimize alarak denememiz faydalı olabilir.

Kolye Yapımı İçin Malzemeler Alırken Hangi Penselerle Başlanabilir?

Öncelikle bu yapmak istediğimiz tasarımın özellikleriyle ilgili olsa da temel olarak almamız gereken pense çeşidi düz burunlu pensedir. Bu pense temel tutma ve bükme işlemlerimiz için yeterli olacaktır.

İleriki zamanlarda uzmanlık kazandığınızda başka çeşit penseler kullanmaya başlayabilirsiniz. Uzmanlık alanınıza göre işinizi kolaylaştıracak pek çok pense çeşidi bulunmaktadır. Bunları da ileriki yazılarımızda ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Kolye Yapımı İçin Malzemeler Nerden Alınır?

Bu sorunun cevabı için daha önce yayınlanan yazılarımızdan takı modelleri yapımı -2- yazımızda ayrıntılı olarak verdik. Ayrıca en ekonomik fiyatların ve kaliteli takı, bileklik, kolye yapımı için malzemeler nerden alınabilir yazımızda ayrıntıyla inceledik ve karşılaştırmalarda bulunduk.

Sorularınız olursa lütfen yorum bölümünden bize sormaktan çekinmeyin. Ayrıca iletişim adreslerimizi kullanarak bize soru sorabilirsiniz. Kolye yapımı için malzemeler yazımızın sonlarına gelirken blogumuzda dolaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca kendi tasarımımız olan takı modelleri için ürünler bölümünü inceleyebilirsiniz. Otantik takı modelleri ve el yapımı takılar için pek çok örnek bulunan ürünler bölümünden ilham alarak yeni tasarımlar üretmekten çekinmeyin lütfen. Ayrıca tasarımlarınızı bize yollarsanız yazılarımızda yer vermekten büyük mutluluk dutacağımızdan da emin olabilirsiniz. Ancak lüften fotoğrafların kaliteli görüntüye ve orta-yüksek çözünürlüğe sahip olması gerektiğini unutmayın. Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın takı sever dostlarım.

Kolye Yapımı İçin Malzemeler yazısı ilk önce Nakkase Online Alışveriş üzerinde ortaya çıktı.This post first appeared on Takı Modelleri, Doğal Taş Kolyeler, El Yapımı Takılar, please read the originial post: here

Share the post

Kolye Yapımı İçin Malzemeler

×

Subscribe to Takı Modelleri, Doğal Taş Kolyeler, El Yapımı Takılar

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×