Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

negatif seo

Negatif SEO işletmelerin maruz kalmak istemediği birşeydir, arama motorları sıralamalarında sitenize zarar verir ve temizlenmesi zaman alır. Web dünyası büyümeye devam ettikçe Negatif Seo çok daha görmeye alıştığımız bir durum haline gelmeye başladı. Yanlış yapmamış birçok site artık negatif SEO’dan etkilenmekte. Bugün size sitenize saldırı düzenlendiğinde nasıl temizleneceğini adım adım anlatacağız.

Backlink profilinizi periyodik olarak kontrol etmek ve izlemek her zaman iyidir, aksi taktirde Google’dan sitenize karşı cezai bir işlem yapabilir, ve böyle bir durum panik havası yaşatır. Negatif SEO söz konusu olduğunda, bunu her zaman engelleyemezsiniz, bu yüzden ne zaman harekete geçmeniz gerektiğini bilmek için size yol gösteren bazı harika araçlar vardır.

Negatif SEO Nedir?

Negatif SEO, arama motorlarında rakip sitelerin sıralamalarını sabote etmek için siyah şapka denilen ve etik olmayan teknikleri kullanmak olarak tanımlanır. Ancak negatif SEO her zaman kasıtlı olarak yapılmaz. Günümüzde bağlantı ağları, özel blok ağları, binlerce bot un gezindiği siteler ve bağlantı üreten her türlü şey bulunmakta. Bazen ne yazık ki siteniz bunlardan biri ile ilişkilendirilebilinir.

Google trendlerinde son 24 aya bakarsa, “negatif SEO” nun büyüdüğünü görebiliriz. Yakın zamanda da bu böyle devam edecektir, buna neyin neden olduğunu ve sitenizi nasıl koruyacağınızı bilmeniz gerekir.

Negatif SEO Trendleri

Negatif SEO’nun birkaç farklı biçimleri vardır. Birkaç örnek:

  • Domain’e (alan adınıza) yönelik spam bağlantılar oluşturulması
  • SERP’lerde değerlendirmeleri etkilemek için olumsuz yorumlar yazmak
  • Sahte Sosyal profiller oluşturma
  • link tarlası (birbirinden alakasız linklerin barındığı ve listelendiği web siteleri) ve özel blog ağları (PBN ler)
  • İçerik kazıma (çeşitli yazılım ve metotlar ile hedef web sitelerinden içerik kopyalama) ve içeriği yeniden çeşitli sitelerde yayınlamak
  • Sitenizin dizine eklenmesinin engellenmesi (örneğin, robots.txt dosyanıza zarar verilmesi)

Muhtemelen en kötüsü birisinin sitenize saldırması ve binlerce viagra ve ilaç vs. terimleri enjekte etmesi. Aşağıdaki örnek Site İçi Negatif SEO dur. Negatif SEO nun sadece dışarıdan yapılan site dışı bir atak olmadığını anlamak önemlidir. Google sizin IP veya sitenizden gelen spam bağlantı grubu görürse ceza alabilirsiniz.

spam zararlı linkler

Negatif SEO eskiden olduğundan çok daha fazla göz önünde. Negatif SEO diye aratarak popüler sitelere gidebilir ve rakipleriniz üzerinde negatif SEO gerçekleştirmek için kolayca paketler satın alabilirsiniz. Yada bazı black hat (siyah şapka) forumlarına göz atabilir ve birisini kiralayarak spam bağlantılar kurmasını sağlayabilirsiniz.

Aşağıda yurt-dışı bir siteden örnek verilse de Türkiye’de bazı forumlarda anti SEO paketleri ve çalışmaları maalesef yapılıyor.

negatif seo paketleri

Maalesef, yukarıda belirtilenler gibi hizmetler, sitenizin rakipleriniz tarafından hedef alınmasını son derece kolaylaştırmıştır. Bu nedenle hep uyanık kalmanız gerekir!

Backlinkleri Nasıl Kontrol Edebilirim?

Peki bağlantıları nasıl kontrol ederim diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu verileri farklı biçimlerde sunan yüzlerce araç var ancak bizim kullandığımız ve önerdiğimiz hem ücretli, ücretsiz araçları sizinle paylaşacağız.

Ücretsiz Backlink (bağlantı) Araçları

Dürüst olmak gerekirse ücretsiz pek iyi backlink aracı yok. Bunun nedeni bağlantıları kontrol etmek, veriyi işlemek ve filtrelemek için çok fazla işlem gücü gerektirmesi. Bazı sitelerin milyonlarca backlinkleri vardır. Bu yüzden muhtemelen ücretsiz bir çok araçtan memnun kalmazsınız ancak söz edecek olursak :

1. Google Search Console

Birçok kişi pek farkında olmasada Google aslında Google Search Console’da ücretsiz backlink verisi sağlıyor. Arama trafiğinin altında “Sitenize Bağlantılar” ı tıklarsanız, bağlantılarınıza erişebilirsiniz. Google Search Console bağlantılar ile ilgili dofollow veya nofollow, bağlantı metni (anchor)  vb. gibi ek bağlantı özelliklerini göstermez. Veriler kolaylıkla filtrelenemez ve çoğu durumda Excel’e aktarmanız gerekir bu oldukça zaman alıcı hale gelebilir. GSC’de veriler oldukça doğru ve ücretsiz olduğu için kullanışlıdır.

google search console içerisinde backlink bağlantıların görülmesi
Google Search Console İçerisinde Bağlantıların Görülmesi

Bir diğer ücretsiz backlink aracı, SEOprofiler ekibinin çıkardığı Open Link Profiler. Bu araç birçok site için yeterli olan 200.000 aktif backlinki görebilmenizi sağlar. Ücretsiz araçlar içerisinde muhtemelen size en fazla veriyi sağlayan araçtır. Bununla birlikte, ücretsiz hesapla yalnızca 1000 bağlantıyı dışa aktarabilirsiniz.

ücretsiz open link profliler backlink aracı
Open Link Profiler Aracı

Ücretli Backlink Araçları

Daha detaylı veri almak, filtreleme yapmak, veriyi dışarı aktarmak isterseniz, en iyi seçenek ücretli backlink aracına yatırım yapmaktır. En azından 3-6 ayda bir backlink denetimi yapmanızı öneririz. Veya bizim gibi veri analizine düşkünseniz haftada bir bile kontrol edilebilir. Sitenin boyutu arttıkça, sürekli daha çok bağlantı oluşacak ve daha sık aralıklarla kontrol etmeniz gerekecek. Aşağıda tavsiye ettiğimiz ücretli araçlar listelenmiştir:

1. Ahrefs

Egezon’da biz anahtar kelime araştırması, rakip analizi, backlink lerin takip edilmesi ve daha birçok özellik için SEO aracı olan Ahref kullanıyoruz, Web’deki en büyük veri tabanlarından birine sahiptir ve ayrıca pazarlama ve SEO ile ilgili takip ettiğimiz güzel bir blogları var.

ahrefs
Ahrefs

2. Majestic

Aynı Ahrefs gibi Majestic de çok büyük bir backlink veritabanına sahiptir. Bu iki araçta hangisinin daha fazla veri sağladığı konusunda yıllardır birbirleriyle yarışıyorlar. Her iki araç ile istediğinizi alırsınız.

majestic
Majestic Backlink Aracı

3. Moz (Open Site Explorer)

Moz, dijital pazarlamacılar ve ajanslar için hepsi bir arada SEO aracıdır. Open Site Explorer adındaki aracı bir çok backlink verisi sağlar. Yeni başlayanlar Moz aracını, verileri anlaşılması kolay bir biçimde sunduğu için tercih edebilir. Moz’un Domain Otoritesi dediği bir ölçeklendirme sistemi vardır, birçok internet pazarlamacısı kıyaslamalarda bu ölçüyü kullanır ve şu an bu derece çok popülerdir. Google hala perde arkasında PageRank kullanıyor ancak dereceleri yayınlamıyor ve güncelleştirme yapmıyor bu nedenle pazarlamacılar siteleri karşılaştırmak için Moz’un domain otoritesine bakmaktadır.

moz seo araci
Moz Open Site Explorer Aracı

4. SEMrush

Son olarak, SEMrush, dijital pazarlama profesyonelleri için hepsi bir arada rekabetçi veri ve analiz aracıdır. Yukarıdaki araçların sahip olduğu güçlü backlink veritabanlarına sahip değildir, ancak düzenli olarak geliştirilmektedir. Kesinlikle bu aracıda denemelisiniz.

semrush backlinkler
SEMrush

Egezon ekibi olarak biz SEMrush’ı yeni blog yazısı fikirleri araştırmak ve inbound marketing odaklı kararlar almak için kullanıyoruz. Bu araç kolaylıkla anahtar kelimelerin arama hacimlerini ve rekabet ortamını bize göstermektedir. Bildiğiniz üzere Google Anahtar Kelime Planlayıcısı bir süre önce değiştirildi, şimdi anahtar kelimenin yakın varyasyonlarının arama hacimleri de aynı göstermektedir. SEMrush arama verilerini farklı kaynaklardan aynı zamanda kendi veri-tabanından toplar, böylece oldukça doğru veriler sunmaktadır.

Aylık abonelik ücretini ödeyemiyorsanız, 30 günlük deneme sürümü için kayıt olun ve verileri dışarı aktarın; daha sonra aboneliği iptal edebilirsiniz. Excel’de verileri kendiniz araştırıp, uygun gördüğünüz filtrelemeleri  yapın. Daha sonra tekrar kayıt olarak periyodik olarak verileri dışarı aktarabilirsiniz.

Çoğu negatif SEO saldırılarını tespit etmek oldukça kolaydır. Genellikle hepsinin belli bir takım kalıpları vardır. Yüzlerce spam link gördüğünüzde ve bunlar farklı domainlerden gelen, dofollow linkler ise ve aynı yazınıza / sayfanıza bağlantı kuruyorsa zaten bu negatif SEO dur.

ahrefs de spam linklerin tespiti
Ahrefs’de Spam Linkler

Bir bağlantıyı araştırmanın kolay yolu üzerine tıklamaktır, Ancak, bunu yaparken bazen kötü amaçlı yazılım (malware) çalıştırabilirsiniz.

Bize zarar veren içerikler zamanla kaybolabilir. Google’ın algoritması genellikle spam içerikli bağlantıları tespit edebilmektedir. Ancak işimizi şansa bırakmak istemeyiz. Bu nedenle Google disavow (reddetme) aracını yaratmıştır. Reddetme aracında Google’ın göz ardı etmesini istediğiniz bağlantıların listesini belirleyebilirsiniz. Bu negatif SEO ile mücadele etmek ve başkalarına zarar vermekten alıkoymak amacıyla Google tarafından 2012 de oluşturulmuştur.

Ahrefs ile negatif SEO Saldırısının Temizlenmesi

Ahrefs kullanarak bir saldırıyı silmek ve Google’a reddedilen bir dosya göndermek için aşağıdaki adımları takip edin. Adımlar kendi bağlantılarınıza bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir, ancak strateji aynıdır.

Adım 1

İlk yapmanız gereken önce bağlantılarınızı filtreleyerek spam linkleri ortaya çıkarmak. Bağlantılar altında “Yeni” yi  tıklayın ardından “Live Index” i seçin bu yalnızca etkin olan bağlantıları görmenizi sağlar. Örneğin spam linklerde ortak olarak “tr” varsa *tr olarak aratma yapabilirsiniz. En son açılır menüden “60 gün” seçin.

ahref içinde backlink bağlantıların filtrelenmesi
Ahrefs’de Linklerin Filtrelenmesi

Adım 2

Kaç bağlantıya bağlı olduğuna olarak sayfa başına gösterimi genişletmek isteyebilirsiniz. Ardından tüm bağlantıları seçmek için sol üstteki kutuyu işaretleyin ve “Disavow URLs” e tıklayın. Eğer isterseniz tüm domaini reddedilirsiniz, ancak bunu en son durum olarak yapmanızı öneririm. Ahrefs hesabınızdan kolayca erişebileceğiniz disallow (reddetme) listesi oluşturur.

ahrefs disavow urlleri
Ahrefs Disavow Urlleri

Adım 3

Ardından üstte bulunan Hide disavowed links seçeneğini aktif ederek reddettiğiniz linklerin görünmesini engellemiş olursunuz. Oluşturulan reddetme dosyasını henüz göndermedik, bu dosyayı birazdan bilgisayarımıza indireceğiz. Ahrefs, sizin yerinize Google’a reddedilen bağlantıları bildirmez, sadece bir liste oluşturur. Reddedilen bağlantıları gizlediğinizde artık bunları görmek zorunda kalmadan bağlantı profilinizi tekrar analiz edebilirsiniz. Not: disavow (reddetme) seçeneği Ahrefs’te sadece ücretli üyelikte gözükmektedir.

ahrefs de disavow reddedilen linklerin gizlenmesi
Ahrefs’te Reddedilen Urllerin Gizlenmesi

Adım 4

Bu adımda Google’a göndermek için reddedilen url’ler listesini dışarı aktarmanız gerekir. Ana gösterge tablosunda projenizin hemen yanında “Disavow Links” tuşuna basmanız yeterlidir.

disavow reddedilen linkler ahrefs listesi
Ahrefs’de Reddedilen Link Listesi

Adım 5

“Dışa Aktar” ı tıklayın.

disavow reddedilen linklerin dışarı aktarılması
Reddedilen Linklerin Dışarı Aktarılması

Adım 6

TXT olarak kaydet seçeneğini işaretleyin ve Tamam’ı tıklayın.

txt formatında disavow kayıt etme ekranı
Reddetme Listesinin Kayıt Edilmesi

Şimdi tüm spam içerikli bağlantıları içeren bir disavow_links.txt dosyamız var.

spam linkler ön izleme
Spam Linkler

Adım 7

Sonraki adım, reddedilen aracını kullanarak Google’a göndermektir. Sitenizi Google Search Console’da seçin ve “Bağlantıları Reddet” i tıklayın.

google disavow links aracı
Google Disavow Links Aracı

Adım 8

Disavow TXT dosyanızı seçin, yükleyin ve ardından “Gönder” i tıklayın.

disavow reddetme dosyasının gönderilmesi
Reddetme Dosyasının Gönderilmesi

Hepsi bu kadar! Reddetme dosyasını gönderdiniz ve Google’ın bu bağlantıları görmezden geleceğini bilerek daha rahat olabilirsiniz. Bununla birlikte Google doğal olmayan bağlantıları temizlemek için her türlü  ekstra çabayı göstermenizi önerir. Önce rmoov aracını kontrol edin. Bu araç temel olarak site sahiplerinden bağlantıları kaldırmalarını istemek için e-postayla süreci otomatikleştirilmesi ne yardımcı olmaktadır.

Negatif SEO saldırıları çok karmaşık bir hale gelebilir. Aynı anda 20,000 den fazla kötü bağlantıyla saldırıya uğramış siteler gördük. Bu durumda her şeyin temizlenmesini sağlamak için kesinlikle birkaç iyi araca, ve SEO uzmanına ihtiyacınız var ancak izleyeceğiniz yol, uygulanacak strateji aynıdır. Bunu yapmak için püf noktaları ve adımları biliyorsunuz.

Negatif SEO’ yu bulmak için diğer kolay yol bağlantı metini (anchor text)’a bakmaktır. Düzgün bağlantı metinleri bunlara bağlantı çapalarıda denir, büyük olasılıkla markanız ile ilgili terimler, anahtar kelimeleri yazdığınız içeriği nize ve açılış sayfasınıza yönelik linklerdir. Alışılmadık bir çapa metin terimini fark ederseniz, bu muhtemelen spam bağlantı işaretidir. Ahrefs’te bağlantıları ve bağlantı metnine eklenen URL’leri görmek için “Details” (ayrıntılar) ı tıklayın.

bağlantı metni oranı
Bağlantı Metni Oranı

Sitenizi Google Search Console’a bağlamanız ve ardından “Search Console Tercihleri” nin altında bulunan E-posta bildirimlerini etkinleştirmenizi önemle tavsiye ederim. Bu Google’dan sitenizdeki spam içerikli bağlantılar, kırık bağlantılar, artan 404 hataları vb. gibi bildirimleri almanızı sağlar.

google search console tercihleri
Google Search Console Tercihleri

İpucu 3 – Yeniden Değerlendirme İsteği

Web sitenize karşı manuel bir işlem yapılmışsa, bunun Google Search Console’da gösterildiğini görmeniz gerekir. Ardından yeniden değerlendirme isteği formu doldurabilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce sitenizi temizlemeniz önemlidir. Yukarıda bahsettiğim araçlardan birini kullanarak backlink profilinizi kontrol ederek işe başlayın.

google search console manuel işlemler
Search Console Manuel İşlemler

özet

Negatif SEO kimsenin uğraşmak istemediği bir şeydir. Ancak 2017’de bir noktada karşılaşacağımız bir sorundur. Ahrefs gibi iyi bir geri bağlantı denetleyicisi aracına sahip olmak, sitenizi izlemenize ve yalnızca iyi kalitede bağlantıların kurulmasının sağlanmasına yardımcı olur. Ayrıca daha hızlı ve sağlıklı reddetme işlemleri yapılabilir.

Hiç negatif bir SEO saldırısı başınıza geldi mi Eğer öyleyse ne yaptınız? Yorumlarınızı aşağıda bize bildirin.

The post negatif seo appeared first on Egezon.This post first appeared on Web Tasarım İstanbul, please read the originial post: here

Subscribe to Web Tasarım İstanbul

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×