Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Google anahtar kelime aracı

Elimizde objektif, net veriler olmadan, “Anahtar Kelime Analizi” karanlıkta yol almak gibidir.

Doğru kararları verebilmek için ihtiyacımız olan kriterleri sağlayan müthiş (ücretsiz) bir aracımız bulunmaktadır.

Bu araca kısacası “Google Anahtar Kelime Aracı” diyoruz.

Bu aracın AdWords’de reklam verenler için tasarlandığını unutmayın. Bu araçta sizin için yararlı olmayacak bir çok özellik var (örnek: Anahtar kelime fiyat teklif özellikleri gibi).

Bu yazımızda amacımız, Google Anahtar Kelime Planlayıcı’dan en iyi SEO değerini nasıl elde edebileceğimizi size göstermek.

Nasıl Kullanıyoruz?

ADIM #1: GOOGLE ANAHTAR KELİME PLANLAYICISI ERİŞİM

1 Google Anahtar Kelime Planlayıcı (Google Keyword Tool) kullanmak için bir Google Adwords hesabınızın olması gerekir. Zaten bir tane yoksa, birkaç dakika içinde bu adresten hesap açabilirsiniz.

(Sadece istemleri takip edin, sizinle işiniz hakkında bazı bilgileri girin ve giriş yapın. Not: GKP’yi kullanmak için aktif bir kampanya yürütmek zorunda değilsiniz. Fakat tam olarak bir AdWords hesabı kurmanız gerekecek).

2 Sonra, Google AdWords hesabınıza giriş yapın. Araç çubuğundan “Araçlar” ı tıklayın ve “Anahtar Kelime Planlayıcı” nı seçin:

Google Anahtar Kelime Planlayıcı’da (“Nereden başlamalıyım?” Başlığı altında 3 FARKLI araç sunulacaktır):

SEO odaklı anahtar kelime araştırması için bu 3 aracı kullanmanız gerekecek:

  • Bir cümle, web sitesi veya kategori kullanarak yeni anahtar kelimeleri ara
  • Arama hacmi verilerini ve arama eğilimleri göster
  • Yeni anahtar kelimeler elde etmek için birçok anahtar kelime listesini oluştur

Şimdi, size Google Kelime Aracı’nda yerleşik 3 araçtan her birini kullanarak müthiş anahtar kelimeleri nasıl bulacağınızı göstermenin zamanı geldi.

ADIM #2: ARACINIZI SEÇİN

Adwords Kelime Aracı, farklı anahtar kelime araştırma araçlarının İsviçre çakısı gibidir 🙂

Burada size SEO kampanyalarınız için harika bir anahtar kelime listesi verecek olan  Google Adwords Kelime Aracı daki üç aracın nasıl kullanılacağını size göstereceğim.

Bir cümle, web sitesi veya kategori kullanarak Yeni anahtar kelimeler ara

Bu, yeni anahtar kelimeler bulmak için ideal olan ekmek ve tereyağı aracınızdır.

Bu araçtan elde ettiğiniz anahtar kelimelerin, genellikle içine koyduğunuz tohum anahtar kelimelerine dayandığını unutmayın (Bu Kitaptaki Giriş bölümünde gördüğümüz gibi, GKP tamamen yeni anahtar kelime fikirleri üretmez).

“Bir kelime öbeği, web sitesi veya kategori kullanarak yeni anahtar kelimeleri arayın” aracını seçtiğinizde, bir seçenekler listesi içeren bir menü görüntülenir:

Bu seçeneklerin her birine bakalım:

Aşağıdakilerden birini veya daha fazlasını girin

Bu gerçekten önemli bir seçenektir. Planlayıcıdan aldığınız değer, büyük oranda burada girdiğiniz bilgilere dayanmaktadır.

En iyi sonucu almak için aşağıdakileri yapın:

Ürününüz veya hizmetiniz: Burası aslında “tohum anahtar kelimeleri” ni girdiğiniz yerdir. “Çiçekler” gibi geniş bir endüstri terimine girmek istemezsiniz ya da süper rekabetçi Başlı Anahtar Kelimeler listesine girersiniz. 1-3 farklı kelimeyi burada, biraz farklı bir Niş Pazarında girmenizi tavsiye ederim. Örneğin, bir çerez e-ticaret sitesi işlettiyseniz, burada “glutensiz tatlılar” ve “düşük karbonhidrat çerezleri” gibi terimleri girmek istersiniz.

Açılış sayfası: Bu öncelikle AdWords kullanıcıları içindir. Ancak bazen, sitenizin ana sayfasını veya sitenizdeki bir makaleyi kullanarak birkaç katı anahtar kelime bulabilirsiniz.

Ürün kategoriniz: Bu, Google’ın farklı sektörlerdeki anahtar kelimelerle ilgili dahili veritabanına erişmenizi sağlar. Kimi zaman cevaplamadığınız anahtar kelimeleri burada bulabilirsiniz. İlk iki seçeneği kullanarak herhangi bir anahtar kelime bulamıyorsanız, bununla oynamaya değer.

Bilgilerinizi bir veya üçünün tamamına girdikten sonra “Hedefleme” seçeneklerinizi seçmenin tam zamanı.

Hedefleme:

Hedefleme, hedef aldığınız ülke, dil ve arama motorudur.

Burada seçenekler otomatik olarak Google’da arama yapan Türkiye’de Türkçe konuşan kişileri hedefleyecek şekilde ayarlanmıştır. Hedef kitleniz buysa (çoğu durumda böyledir), bu seçenekleri oldukları gibi bırakabilirsiniz.

Örnek olarak Almanya’da bir pazarı hedeflediğinizi varsayalım. O zaman ülkeyi “Almanya” ya çevirin ve dil olarak “Almanca” yı seçin.

Burada son seçenek “negatif anahtar kelimeler”:

Negatif anahtar kelimeler,kampanyanızdaki reklam vermek istemediğiniz anahtar kelimelerdir. AdWords’te geçerli olan önemli bir özelliktir.

Aramanızı Özelleştirin

Bu seçeneklerin her biri ne anlama geliyor inceleyelim:

Anahtar kelime filtreleri: Bu, bir dizi kritere uymayan anahtar kelimeleri filtrelemenize izin verir. Örneğin, aylık 2000’den daha az araması olan herhangi bir anahtar kelime ile ilgilenmediğinizi varsayalım. “Anahtar Kelime filtreleri” kutusunun herhangi bir yerine tıklayın ve minimum aylık arama hacminizi girin:

You can do the same thing with the suggested bid (which is a proxy measurement of commercial intent):

Aynı şeyi, önerilen teklifle (ticari amaçlı ölçüm) ilede yapabilirsiniz:

(“Reklam Gösterim Payı”) yalnızca Adwords anahtar kelime reklamı verenler  için olan bir özelliktir.

Keyword options: This simply tells the tool how broad you want your results to be. I recommend leaving this as-is. The other options (like “Hide keywords in my plan”) are Adwords-only options.

Anahtar kelime seçenekleri: Burada, sonuçlarınızın ne kadar geniş olmasını istediğinizi ayarlarsınız. Bu ayarları olduğu gibi bırakmanızı öneririm. Diğer seçenekler (“planımdaki anahtar kelimeleri gizle” gibi) yalnızca AdWords’le ilgili seçeneklerdir.

Dahil Edilecek Anahtar Kelimeler: Sonuçlara belirli anahtar kelimeleri daima eklemeyi seçebilirsiniz.

Neden bazı anahtar kelimeleri dahil etmek istersiniz?

Diyelim ki yeni bir siyah tişört sattığınızı söylediniz. Bu durumda, anahtar kelime önerilerinizin tamamında “siyah tişört” anahtar kelimesinin göründüğünden emin olmak istersiniz.

Bu tip durumlarda listenizdeki tüm önerilere “siyah tişört” kelimesini ekleyecektir.

İşiniz bittiğinde, “Fikir Alın” ı tıklayın ve Anahtar Kelime Sonuçları Sayfasını görürsünüz. Size, daha sonra rehberdeki Google Anahtar Kelime Planlayıcı’nın bu bölümünü nasıl kullanacağınızı göstereceğim.

Ayarları yaptıktan sonra Fikir Al tuşuna tıklayın ve Anahtar Kelime Sonuçları Sayfasını görürsünüz. Bu bölümü yazının ilerisinde inceleyeceğiz.

Arama hacmi verileri ve trendleri alın


Burası uzun bir anahter kelime listeniz varsa ve yalnızca arama hacmini kontrol etmek istiyorsanız kullanışlı bir özelliktir. Kısacası bu araç sizin yeni anahtar kelime fikirleri oluşturmanıza yardımcı olmaz.

Arama alanına anahtar kelime listesi kopyalayabilirsiniz yada CSV formatındaki listenizi yükleyebilirsiniz:

Aynı web sitesi veya kategori kullanarak yeni anahtar kelimeler arayın aracıyla yaptığınız gibi lokasyon ve google kategorisini seçebilirsiniz.

Son olarak, girdiğiniz anahtar kelimeleri kaç kişi aradığını görmek için “Arama hacmini al” ı tıklayın.

Yeni anahtar kelimeler elde etmek için anahtar kelime listelerini birleştirin.

Bu araç anahtar kelime gruplarını alır ve yüzlerce (hatta binlerce) kombinasyon halinde bu kelimeleri gösterir, sonuçların çoğu anlamsız olsada aralarından işe yarar değerli kelimeler bulabilirsiniz.

Anahtar kelime çarpanı, e-ticaret anahtar kelime araştırması için özellikle yararlıdır, çünkü kullanıcıların ürünlerinizi aramak için kullanabiliecekleri hemen hemen her kombinasyonu tanımlamanıza yardımcı olur.

Önce, “Liste 1” e bir anahtar kelime listesi girin:

Ve “Liste 2” ye başka bir liste girin:

“Arama Hacmini Al” dediğinizde : Listelerden kombinasyon kelimelerini gösterir.

ADIM # 3: ANAHTAR SÖZCÜKLERI KULLANMA SONUÇ SAYFASI

“Anahtar Kelimeler Sonuçlar Sayfası” nı inceleyelim:

Sol kenar çubuğunda, ilk sayfada gördüğünüzle aynı hedefleme ve filtreleme seçeneklerine sahipsiniz:

Burada filtreleri kullanmanın avantajı, aramanızı yaptıktan sonra sonuçlarınızı değiştirebilmenizdir. Dolayısıyla, çok düşük hacimli anahtar kelimeler görürseniz, aradığınız hacime uygun filtremeler yapabilirsiniz.

Ardından, iki sekmeniz var: “Reklam grubu fikirleri” ve “Anahtar kelime fikirleri”:

Çoğu kişi, zamanlarının hepsini “Anahtar kelime fikirleri” üzerine harcamaktadır ve “Reklam grubu fikirleri” pek dikkate alınmaz. Bu aslında bir hatadır. “Reklam grubu fikirleri” sekmesinden harika anahtar kelimeler bulabilirsiniz.

“Anahtar kelime fikirleri” sekmesine tıkladığınızda, gördüğünüz budur:

Bu alandaki terimleri açıklayalım:

Arama Terimleri: 2. adımda girdiğiniz anahtar kelimelerdir.

Anahtar kelime (alaka düzeyine göre): Bu, Google’ın “Arama Terimi” ile alakalı olduğunu düşündüğü anahtar kelimelerin listesidir.

Ort. aylık arama sayısı: Yazdığı gibi ortalama aylık arama hacmini tahmini olarak vermektedir.

Belirli dönemsel anahtar kelimeler (“Sevgililer günü rezervasyonu” gibi), Sadece Şubat ayında ciddi sayıda bir arama yapılırken diğer zamanlarda çok düşük arama hacmidir. Bu nedenle, aylık ortalama arama, bazı durumlarda biraz yanıltıcı olabilir.

Rekabet: Bu, söz konusu anahtar kelimeye teklif verenlerin sayısını yansıtır.

Önerilen teklif: Bir anahtar kelimenin adwords reklamlarında potensiyelini büyütmek için önerilen fiyat. Önerilen teklif ne kadar yüksek olursa , o kelime üzerinden trafik o kadar yüksek olur.

ADIM # 4: BÜYÜK ANAHTAR SÖZCÜKLERI BUL

Artık, Google Anahtar Kelime Planlayıcı’sındaki tüm araçları, özellikleri ve seçeneklerin nasıl kullanılacağını öğrendiğinize göre, son adıma geçebiliriz: sitenizin içeriğini optimize edebileceğiniz muhteşem anahtar kelimeleri bulmak.

(For this step I’m going to be using the Search for new keywords using a phrase, website or category tool because this is the best tool within the Google Keyword Planner for finding new keywords)

(Bu adım için, yeni kelimeler bulmadaki en iyi araç olan “bir kelime öbeği, web sitesi veya kategori kullanarak yeni kelimeler arayın” aracını kullanacağız)

Öncelikle, biraz geniş kapsamlı bir anahtar kelime bulun fakat aynı zamanda sizin ürün, hizmet veya içerik fikrinizi de tanımlayabilsin.

Örnek olarak, diyelim ki organik gıda satan bir e-ticaret sitesi çalıştırıyorsunuz.

Organik balın sağlık açısından yararları hakkına bir blog yazısı yazmak isterseniz “bal” (çok geniş) veya “organik balın sağlık yararları”(çok dar) bir anahtar kelimesi seçimi olacaktır. “Organik Bal” gibi bir anahtar kelime en iyisidir.

“Ürününüz veya hizmetiniz” etiketli alana bu anahtar kelimenizi girin:

Fikir al düğmesine tıklayın :

Yapmanız gereken ilk şey, burada listelenen bazı Reklam grubu fikirlerine göz atmaktır:

Bazen anahtar kelime fikirlerini Reklam gruplarının adlarından bulabilirsiniz.

Bir tane Reklam grubuna tıklayalım ve bu Reklam grubunun hangi kelimelerden oluştuğunu görebilirsiniz:

Burada “organik karakovan balı” gibi işinize çok yarayacak anahtar kelime fikirlerinizi not edin ve sayfalarınızda kullanın.

Reklam grubu fikirlerinden sonra Anahtar Kelime fikirlerine bakalım:

Karşımıza böyle bir liste gelecektir:

Hangi anahtar kelimeleri seçeceğinizi nereden biliyorsunuz?

There are dozens of different factors to consider, but I prefer to evaluate keywords based on 3 main criteria:

Dikkat edilmesi gereken birçok farklı faktör var, ancak anahtar kelimeleri 3 ana kritere göre tercih etmek gerekir:

Arama Hacmi: Ne kadar yüksekse, o kadar iyidir.

Ticari Amaç: Genel olarak, rekabet ve önerilen teklif ne kadar yüksek olursa, bu trafiği ödeyen müşteriye döndürmek daha kolaydır.

Organik SEO Rekabeti: Ticari niyet gibi Google’ın organik arama sonuçlarında bir anahtar kelimenin ne kadar rekabet içinde olduğunuda değerlendirmeniz gerekmektedir bunun için gereken araçları Anahtar Kelime Araştırma Aracı makalemizde bulabilirsiniz.

ADIM 5: (OPSİYONEL): ARAMA HACMİ VERİLERİNİ NET OLARAK ÖĞRENME

Daha önce belirtiğimiz gibi GKP, yalnızca aktif bir AdWords kampanyası yürütüyorsanız  SADECE size kesin arama hacmi verilerini gösterecektir. Burada arama hacmi yaklaşık aralığını görürsünüz:

Dürüst olmak gerekirse, Bu aralık aslında yarı yarıya size yarar sağlar ve aktif bir AdWords hesabınız olmasa bile, GKP’den kesin arama hacmi elde edebileceğiniz bir yöntem bulunmaktadır.

İlk olarak, öneriler listesinde bir anahtar kelimeyi seçin:

Ardından “plana ekleyin” düğmesine tıklayın.

Ardından, sayfanın sağ kenar çubuğunda “İnceleme planı” nı tıklayın.

On that page, put a ridiculously high bid for your keyword ($200+).

Bu sayfada, 200TL gibi yüksek bir fiyat girin.

(Bu şekilde, Google, reklamınızın, o anahtar kelimenin her bir aramada görüneceğini varsayar).

That’s how many people search for that keyword every day. Multiple that number by 30 — and bada bing bada boom — you now have legit search volume data for your keyword.

Bu anahtar kelimeyi her gün kaç kişi arıyor net olarak gözülmektedir. Bu sayıyı 30 ile çarptığınızda aylık hacmi bulursunuz.

Hepsi bu kadar. Artık potansiyel anahtar kelimelerin kaliteli bir listesine sahip olmanız gerekir. İyi bir çalışma gerçekleştirdiniz.

Tebrikler!

The post Google anahtar kelime aracı appeared first on Egezon.This post first appeared on Web Tasarım İstanbul, please read the originial post: here

Share the post

Google anahtar kelime aracı

×

Subscribe to Web Tasarım İstanbul

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×