Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Ekspertët kanë zbuluar ushqimet që luftojnë gërhitjen, ankthin dhe…

Ekspertët kanë zbuluar se cilat janë ushqimet që luftojnë gërhitjen, pagjumësinë e ankthin.

Të ngjashme  mund të lexoni:

  • Këto janë ushqimet që duhet të shmangni për të eliminuar puçrat
  • Ja cila është lista e ushqimeve që mund të mbrojnë ose dëmtojnë mëlçinë

Më poshtë po ju paraqesim një listë me ushqime dhe funksionin që ka secila prej tyre.

Për të fjetur

Frutat e pasura me melatoninë janë qershitë dhe janë ideale për t’i ngrënë para gjumit. Sipas Dana James, farat e kungullit janë gjithashtu një opsion i mirë. “Ato janë të pasura me magnez, çka ndihmon në relaksimin e muskujve të trupit dhe si rrjedhojë një gjumë të thellë”, tregon ajo.

Dhe së fundmi, kokoshkat janë zgjidhja ideale para natës. Ato përmbajnë serotonin, një element kimik që rregullon çrregullimet e ciklit tonë të gjumit.

Për të shmangur makthet

Për të shmangur makthet duhet të shmangni edhe ushqimet që janë të pasura me magnez, siç është avokadoja dhe zarzavatet me gjethe jeshile, si spinaqi.

Gjithashtu shmangni edhe djathin, i cili përmban “opioid peptides” që lodhin imagjinatën.

Për të ndihmuar me gërhitjen

Gërhitja është një efekt i zakonshëm i personave që janë mbipeshë.

Në lehtësim të saj mund të vijnë fruta të pasura me vitaminën C, si limoni, portokalli apo grejpfruti.

www.lajm-shqip.com

06.02.2018

The post Ekspertët kanë zbuluar ushqimet që luftojnë gërhitjen, ankthin dhe… appeared first on Lajm-shqip.com.This post first appeared on Lajmi I Fundit Lajm Shqip, please read the originial post: here

Share the post

Ekspertët kanë zbuluar ushqimet që luftojnë gërhitjen, ankthin dhe…

×

Subscribe to Lajmi I Fundit Lajm Shqip

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×