Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Kalendari i festave zyrtare për 2018-n, ja sa ditë pushimi do të kemi sivjet…

Nga festat e Vitit të Ri deri tek Dita e Flamurit dhe lejet vjetore, shqiptarët kanë 34 ditë pushimi të paguara.

Sipas Kodit të Punës në Shqipëri janë 20 ditë pune leje vjetore. Ndërsa festa zyrtare numërohen 13.

Ditët kur festat zyrtare përkojnë të dielën, e hëna është ditë pushimi.

Të ngjashme mund të lexoni:

• Moderatorja Alketa Vejsiu nis pushimet dimërore, por zgjedh…

• Filmat që nuk duhen humbur gjatë pushimeve: Tradita e re e festave!

• Nëse bëni këto 4 gjëra kur shkoni me pushime me partnerin, ai mund t’ju braktisë

Nga festat e Vitit të Ri deri tek Dita e Flamurit

Në përgjithësi kompanitë e mëdha private i respektojnë ditët e pushimit, sikurse edhe administrata publike.

Megjithatë në Shqipëri bizneset private nuk e respektojnë tërësisht Kodin e Punës dhe jo të gjithë punonjësit e marrin të plotë lejen vjetore prej 20 ditësh (kryesisht jepen dy javë). Ndërsa shumë prej tyre detyrohen të dalin në punë edhe gjatë fundjavës.

Në ditët e festave dhe pushimit punojnë edhe të vetëpunësuarit, që përbëjnë rreth një të tretën e totalit të të punësuarve në sektorin privat.

Me 34 ditë pushimi në vit, shqiptarët renditen në mesataren e vendeve të Europës.

Kalendari i festave zyrtare për vitin 2018

01 dhe 02 Janar  Festat e Vitit të Ri

14 Mars Dita e Verës

22 Mars Dita e Nevruzit

01 Prill* E diela e Pashkëve Katolike

08 Prill* E diela e Pashkëve Ortodokse

01 Maj Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve

15 Qershor** Dita e Bajramit të Madh ¹

21 Gusht** Dita e Kurban Bajramit

19 Tetor Dita e Lumturimit të Nënë Terezës

28 Nëntor Dita Flamurit dhe e Pavarësisë

29 Nëntor Dita e Çlirimit

08 Dhjetor * Dita Kombëtare e Rinisë

25 Dhjetor Krishtlindjet

*Në rastet kur festat zyrtare bie në ditët e pushimit javor (e shtunë ose e diel), dita e hënë është ditë pushimi.

**Shënim: Data e festave të Kurban Bajramit dhe Bajramit të Madh mund të ndryshojë sipas kalendarit hënor.

04.01.2018

www.Lajm-Shqip.com

The post Kalendari i festave zyrtare për 2018-n, ja sa ditë pushimi do të kemi sivjet… appeared first on Lajm-shqip.com.This post first appeared on Lajmi I Fundit Lajm Shqip, please read the originial post: here

Share the post

Kalendari i festave zyrtare për 2018-n, ja sa ditë pushimi do të kemi sivjet…

×

Subscribe to Lajmi I Fundit Lajm Shqip

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×