Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Prawo i Sprawiedliwość chce mieć wpływ na TVN i TVN24, ale Discovery jest nieugięte

Prawo i Sprawiedliwość odkrywa kolejne karty w sprawie nowelizacji ustawy medialnej, która może zagrozić pozycji TVN w Polsce.

Poseł Marek Suski — twarz nowelizacji ustawy medialnej, nazywanej Lex TVN — otwarcie przyznał na zamkniętym spotkaniu, podczas zjazdu Klubów Gazety Polskiej w Sulejowie, że w całym projekcie chodzi o to, aby mieć wpływ na to, co się dzieje w polskiej grupie medialnej kontrolowanej przez Discovery.

“Jeśli się uda tę ustawę przeprowadzić i jakaś część tych udziałów zostanie być może wykupiona też przez polskich biznesmenów, i będziemy mieli jakiś tam wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji, to na pewno nie będzie to tak jak z Polska Press, że można to było odkupić. Ale rzeczywiście kolejne kroki w tym kierunku będą robione” – ogłosił Suski. Podczas spotkania dodał, iż TVN czy Onet to media antypolskie i antyprawicowe.

Warto tu zaznaczyć, że jeśli Prawo i Sprawiedliwość coś kupuje, to kupuje nie za swoje, a za podatników pieniądze. Nie dla Polaków, a dla partii, oczywiście.

Antypolski TVN i propolskie mijanie się z prawdą

“Fakty TVN” oraz stacja TVN24 są solą w oku partii rządzącej. Dziennikarze stacji od czasu objęcia władzy przez Zjednoczoną Prawicę, regularnie ujawniają przekręty, których niechlubnymi bohaterami są ludzie powiązani z Prawem i Sprawiedliwością.

Gdyby nie ta stacja, to najpewniej takie afery jak ta z wyborami, które się nie odbyły czy kwestia respiratorów od handlarza bronią, przeszłyby nam koło nosa. I najpewniej właśnie przez ujawnianie licznych nadużyć i niefrasobliwości władzy stacja TVN24 od kilkunastu miesięcy stara się o odnowienie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Organ koncesyjny nic w tej sprawie nie robi, chociaż wszystkie ekspertyzy prawne mówią jasno, że takowa powinna zostać przedłużona.

“Fakty TVN” to najpopularniejszy program informacyjny w Polsce

Trzeba jednocześnie pamiętać, iż jeszcze kilka dni temu Suski twierdził, iż nowelizacja wcale nie jest wycelowana w TVN. Zasłaniał się tym, iż chodzi wyłącznie o zabezpieczenie się przed obcymi wpływami w związku z rzekomym rosyjskim atakiem hakerskim, który miał dotknąć Michała Dworczyka.

Wszystkie media w rękach partii

Prawo i Sprawiedliwość od dawna jest na wojnie z mediami, które patrzą na ręce władzy. Była próba wyrzucenia dziennikarzy z parlamentu; wycofano większość reklam spółek skarbu państwa z mediów nieprzychylnych; media państwowe zamieniono w partyjne; zablokowano fuzję EuroZet z Agorą; przejęto przez państwowy PKN Orlen grupę medialną Polska Press; pompuje się miliony złotych w media przychylne partii rządzącej, niekoniecznie powszechnie śledzone i lubiane. Przejęcie władzy nad TVN było najpewniej kolejnym krokiem w ataku na media i wolność słowa w Polsce.

Partii Jarosława Kaczyńskiego pali się grunt pod nogami. Wiele wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość nie zdoła utrzymać władzy na trzecią kadencję. Formacja ta może być jednocześnie pewna, iż przyszli rządzący rozliczą wszystkie afery Prawa i Sprawiedliwości. Niezależny TVN24, czyli najpopularniejszy kanał informacyjny w Polsce i “Fakty TVN” – najpopularniejszy program informacyjny w naszym kraju — to gwoździe do trumny dla trzeciej kadencji Prawa i Sprawiedliwości. Równocześnie te media mogłyby być kolejną tubą propagandową Kaczyńskiego.

Prawo i Sprawiedliwość nie ma większości, aby znowelizować ustawę medialną

Lider Porozumienia, Jarosław Gowin, ogłosił, iż jego partia nie poprze nowelizacji ustawy medialnej, która uderzyłaby w TVN Grupa Discovery. Jego partyjny kolega, Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, nie wykluczył poparcia zmiany w ustawie nazywanej Lex TVN. Przyznał, że jest zwolennikiem ograniczania kapitału spoza Unii Europejskiej w polskich mediach.

W programie “Kawa na ławę” stwierdził, iż dobrą byłaby ustawa sprawiająca, iż inwestorzy z Chin czy Rosji nie mogliby nabyć więcej niż 49% udziałów w stacji telewizyjnej nadającej w Polsce. Jednak poseł Porozumienia zaznaczył, że należy się zastanowić nad rozszerzeniem grona państw, których takie restrykcje nie objęłyby. Wymienił między innymi Stany Zjednoczone czy Australię. W obecnym projekcie ustawy mowa wyłącznie o państwach z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

TVN24 to nie tylko najpopularniejsza stacja informacyjna w naszym kraju, ale również jeden z najpopularniejszych polskich kanałów telewizyjnych w ogóle

Takie prawo już w Polsce funkcjonuje, ale można je obejść. Przykładowo amerykańskie Discovery kontroluje interesy w Polsce poprzez firmę Polish Television Holding BV zlokalizowaną w Holandii, czyli na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ten wytrych prawny nie mógłby być nadal stosowany, gdyż nowelizacja ustawy ma zakazać posiadania telewizji w Polsce firmom, które są zależne od podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Ociepa zaznaczył, że nie można uchwalać prawa, które w rzeczywistości uderza w jeden podmiot. Tym samym na tę chwilę Prawo i Sprawiedliwość nie ma większości w Sejmie, aby znowelizować ustawę, która zagroziłaby dalszym interesom Discovery w Polsce, a jednocześnie wolności słowa.

Discovery będzie broniło TVN

Discovery jest w Polsce siódmym, co do wielkości, inwestorem ze Stanów Zjednoczonych. Firma po połączeniu z WarnerMedia, co ma nastąpić nie później niż za dwa lata, stanie się również jednym z największych na świecie przedsiębiorstw działającym na rynku mediów. TVN, TVN24, Player i inne biznesy wchodzące w skład polskiej grupy medialnej, zostały nabyte przez Discovery w 2018 roku wraz z wchłonięciem przez przedsiębiorstwo poprzedniego właściciela Grupy TVN Scripps Networks Interactive.

Warto mieć na uwadze to, że interesy powiązane z TVN nigdy nie były dla Discovery kluczowe podczas nabywania Scripps. Niegdysiejsza własność ITI była przyjemnym dodatkiem do portfolio, ale po aferze związanej z atakiem Prawa i Sprawiedliwości firma może mieć opory przed dalszymi dużymi inwestycjami w naszym kraju. Przynajmniej podczas kadencji obecnej władzy.

Jarosław Kaczyński nie chce pracować nad własnymi mediami. On chce przejmować za nasze pieniądze media już popularne

Jednocześnie Discovery zapowiada, iż nie porzuci interesów w naszym kraju. Firma wydała nowe oświadczenie, w którym zapowiada, iż “Discovery, Inc. jest dumne z TVN i głęboko zaangażowane w jego działalność jako wiodącego niezależnego nadawcy w Polsce. Przyglądamy się uważnie sytuacji i będziemy bronić naszego biznesu przed nasilającymi się przekroczeniami kompetencji organów regulacyjnych, działaniami na szkodę odbiorców oraz wszelką niepewnością co do sytuacji na rynku, która mogłaby negatywnie wpłynąć na biznes w Polsce, jego rozwój i przyszłość gospodarczą.”.

Stany Zjednoczone są oburzone zachowaniem Prawa i Sprawiedliwości

W sprawie planów zmiany prawa medialnego w Polsce głos zabrali charge d’affaires ambasady Stanów Zjednoczonych oraz rzecznik Departamentu Stanu. Polski sojusznik jest zaniepokojony tym, co się dzieje w naszym kraju w związku z planem nowelizacji ustawy. Ochłodzenie stosunków z tym państwem mogłoby wpłynąć na naszą gospodarkę, gdyż jest to największy inwestor zagraniczny w Polsce spoza Unii Europejskiej i drugim w ogóle. Za kulisami mówi się, iż w razie uchwalenia nowego prawa Stany Zjednoczone będą ostrożniej inwestować w naszym kraju.

Nowelizacją, jak i nieodnowieniem koncesji dla TVN24, zaniepokojona jest także Komisja Europejska. Między innymi o tej sprawie Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, ma rozmawiać jutro z premierem Mateuszem Morawieckim.

Polacy nieprzychylni działaniom Prawa i Sprawiedliwości

66% Polaków odpytanych przez Kantar uważa, iż nowelizacja ustawy zagrozi wolności słowa w Polsce. Z kolei tylko 23% twierdzi, że taka zmiana nie grozi pluralizmowi medialnemu. 11% pytanych nie miało zdania. Ponadto 70% ankietowanych stwierdziło, iż ta ustawa, uderzająca w TVN Grupa Discovery, nie powinna wejść w życie. 19% było przeciwnego zdania.

Po TVN Prawo i Sprawiedliwość chce się wziąć za zmiany w internecie, gdzie nie ma wystarczającej siły przebicia. Jarosław Kaczyński zapowiedział ten kierunek podczas ostatniego kongresu partii.

Wpis Prawo i Sprawiedliwość chce mieć wpływ na TVN i TVN24, ale Discovery jest nieugięte pojawił się na Popkulturysci.pl.



This post first appeared on Popkulturysci.pl - Wyciskamy Popkulture, please read the originial post: here

Share the post

Prawo i Sprawiedliwość chce mieć wpływ na TVN i TVN24, ale Discovery jest nieugięte

×

Subscribe to Popkulturysci.pl - Wyciskamy Popkulture

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×