Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Płatna podróż po EuropiePrzed wyjazdem na urlop. Sprawdź, gdzie potrzebne będą winietki na samochód. Zobacz także, jakie przepisy obowiązują w innych krajach.

W większości państw europejskich przejazd drogami krajowymi i autostradami jest płatny. Zasadniczo systemy opłat są dwa - mogą być one pobierane bezpośrednio przy bramkach wjazdowych na dany odcinek drogi - można płacić gotówką lub kartami magnetycznymi - albo w formie winietek okresowych. Winietki i karty magnetyczne można kupić przed wyjazdem w Polskim Związku Motorowym.

AUSTRIA

Za przejazd autostradami i drogami ruchu płacimy, kupując winietki na szybę. Opłaty od kierowców ciężarówek pobierane są w systemie elektronicznym. Szczegóły na stronach www.pzmtravel. com.pl lub www.go-maut.at. Niezależnie od posiadania winietki, dodatkowe opłaty pobierane są za przejazd tunelami i drogami wysokogórskimi.

BELGIA

Płatny jest jedynie przejazd tunelem łączącym Liefkenhoek z Antwerpią.

BIAŁORUŚ

W zasadzie korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne. Opłata drogowa jest pobierana (w USD) na odcinku Brześć-Mińsk do granicy z Rosją. Ponadto przy wjeździe na terytorium Białorusi pobierane są opłaty graniczne.

BUŁGARIA

System opłat drogowych w formie winietek zastąpił dotychczasowe pobieranie opłat wjazdowych i drogowych. Wjeżdżający ponosi dodatkowo koszt dezynfekcji pojazdu od 3 do 9 euro w zależności od kategorii środka lokomocji.

CHORWACJA

Wysokość opłat zależy od odcinka drogi i kategorii pojazdu, reguluje się je gotówką.

CZECHY

Winietki opłat drogowych obowiązują na autostradach i drogach ekspresowych. Cena zależy od kategorii pojazdu i okresu pobytu. Na winietce należy wpisać numer rejestracyjny pojazdu. Brak winietki karany jest mandatem w wysokości 15 tys. koron, płatnym gotówką u policjanta. Od ciężarówek opłaty pobiera się elektronicznie.

DANIA

Płatny jest przejazd mostami:
 • Storebaelt (18 km), łączącym Zelandię (Korsor) z Fioną (Nyborg)
 • Oresund (16 km), łączącym Danię (region Oresund) ze Szwecją (region Malmö).
FRANCJA

Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Można je regulować gotówką lub kartami kredytowymi. Dodatkowo płatny jest przejazd tunelami, mostami - wiaduktami zastępującymi promy i Eurotunelem pod kanałem La Manche z Calais do Folkestone.

Uwaga: ze względu na bezpieczeństwo, do Eurotunelu nie są wpuszczane samochody z instalacją gazową (LPG).

GRECJA

Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu.

HISZPANIA

Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu.

HOLANDIA

Opłaty pobierane są tylko za przejazd tunelami:
 • Kil (N217 ‘s Gravendeel - Dordrecht)
 • Westerschelde (długośc 6,6 km; łączy wyspę Zeeland z lądem na trasie Baarland - Terneuzen).

LITWA

Opłaty pobierane są tylko od przewozów pasażerskich i handlowych.

MACEDONIA

Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Opłaty za przejazd autostradami reguluje się gotówką, w MKD.

NIEMCY


Dla samochodów osobowych autostrady są bezpłatne.

NORWEGIA


W Norwegii jest 23 tys. km dróg krajowych i 16 tys. km dróg regionalnych oraz ok. 75 km autostrad. Autostrady 4-pasmowe oznaczone są literą A; autostrady 2-pasmowe - literą B. Inne drogi oznaczone są symbolami: E - drogi europejskie; RV - drogi krajowe; FV - drogi lokalne. Płaci się w koronach za przejazd autostradami, drogami europejskimi, większością krajowych i trzema lokalnymi. Pobierane są także opłaty za przejazd tunelem łączącym Oslo z zachodu na wschód (3 km). Od kierowców wjeżdżających do śródmieścia miast: Oslo, Bergen i Trondheim pobierana jest opłata ekologiczna.

PORTUGALIA

Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Opłaty za przejazd autostradami można regulować gotówką (euro), kartami bankowymi systemu Multibanco lub kartami magnetycznymi w systemie Via-Verde. Karty kredytowe (Visa, Mastercard itp.) nie są honorowane przy regulowaniu opłat za przejazd. Płatny jest też przejazd mostami: 25 Avril w Lizbonie i Vasco da Gama (na pn. od Lizbony).

ROSJA

Przy wjeździe pobierana jest opłata wjazdowa i ekologiczna, której wysokość zależy od kategorii pojazdu (z powodu częstotliwości zmian zasad i wysokości opłat nie możemy podać nawet kosztów przykładowych). Informacje nt. aktualnych wysokości opłat można uzyskać na granicy lub w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej.

RUMUNIA

Każdy kierowca wjeżdżając na teren Rumunii winien wykupić winietkę (rovinieta). Winietki dostępne są w urzędach pocztowych i na stacjach paliwowych koncernu Petrom. Cena winietki zależy od kategorii pojazdu, czasu pobytu i kategorii emisji spalin.

Opłaty drogowe pobierane za przejazd mostami na Dunaju:
 • Giurgeni - Vadu Oii (E60)
 • Fetesti - Cernavoda (N3A, 22C)
 • Giurgiu - Ruse (E70 - E85).
SERBIA

Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Opłaty za przejazd autostradami reguluje się gotówką w kunach.

SŁOWACJA

Opłaty drogowe, w formie winietek, pobierane są za przejazd wyznaczonymi odcinkami autostrad i drogami I klasy (łączą wszystkie miasta wojewódzkie i powiatowe, co stanowi ponad połowę słowackiej sieci drogowej). Drogi słowackie (autostrady, drogi szybkiego ruchu, drogi I klasy) objęte obowiązkiem wykupienia nalepki: D1, D2, R1, 2, 19, 50, 59, 61, 63, 64, 68 i 75. Drogi I klasy oznaczone są znakiem przedstawiającym biały samochód na niebieskim tle.

SŁOWENIA

Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Opłaty gotówką w biurach AMZS lub w automatycznym systemie ABC przy wjeździe na autostrady.

SZWAJCARIA
Za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu obowiązuje opłata w postaci winietek.

SZWECJA

Płatny jest przejazd mostami:
 • Oresund (4 km tunelu i 7,8 km mostu) łączącym Szwecję (Malmö) z Danią (Lernacken)
 • Svinensund, łączącym Szwecję z Norwegią.
TURCJA
Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Opłaty pobierane są w LTR. Opłaty pobierane są też za przejazd mostami przez Bosfor (Bosfor i Fatih Sultan Mehmed).

UKRAINA

Jedynie przy wjeździe na terytorium Ukrainy uiszcza się na granicy taksę ekologiczną, której wysokość zależy od kategorii pojazdu (od 5 do 50 USD).

WIELKA BRYTANIA

Opłaty pobierane są jedynie za przejazd niektórymi mostami i tunelami oraz nowym odcinkiem autostrady M6, przebiegającym na północ od Birmingham.

WĘGRY

Opłaty tylko w formie winietek pobierane są za przejazd odcinkami autostrad:
 • M1 Budapeszt - Hegyeshalom
 • M3 Budapeszt - Gorbehaza w kierunku Miszkolca
 • M5 Budapeszt - Kiskunfelegyhaza
 • M6 Erd-Dunaujvaros
 • M7 Budapeszt - Balaton-Letenye.
Winietki można kupić w agencjach konsorcjum autostrad węgierskich, biurach automobilklubu węgierskiego MAK, na granicy węgiersko-austriackiej w Hegyeshalom, w głównych urzędach pocztowych i na stacjach paliwowych oraz przy wjazdach na autostrady.

WŁOCHY

Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Opłaty za przejazd autostradami reguluje się gotówką bądź kartami magnetycznymi VIACARD o wartości 25, 50 i 75 euro, które zachowują ważność do momentu wyczerpania kredytu. Karty nie są honorowane na Sycylii. W użyciu są też inne karty opłat za przejazd autostradami, np. BANCOMAT (wystawiane przez banki), FASTPAY (o zasadach zbliżonych do VIACARD) i TELEPASS.

Ponadto pobierane są też opłaty za przejazd tunelami:
 • Mont Blanc (Włochy - Francja)
 • Frejus (Włochy - Francja)
 • Grand St. Bernard (Włochy - Szwajcaria)
 • Munt la Schera (Włochy - Szwajcaria).
O tym pamiętaj, wyjeżdżając samochodem za granicę:

Niemcy

 • Pasy bezpieczeństwa, na przednich siedzeniach i tylnych - o ile są zamontowane, trójkąt ostrzegawczy (pojazdy powyżej 3,5 tony powinny być wyposażone dodatkowo w przenośne lampy o żółtym pulsującym świetle, które należy ustawiać łącznie z trójkątem ostrzegawczym), apteczka i gumowe rękawiczki, min. głębokość rzeźby bieżnika opon - 1,6 mm.
 • Podczas jazdy kierowca i pasażer motoroweru lub motocykla obowiązany i są mieć na głowie kask ochronny.
 • Używanie świateł mijania w dzień obowiązkowe w przypadku złej widoczności spowodowanej warunkami atmosferycznymi. Światła przeciwmgielne mogą być używane, gdy widoczność jest ograniczona do 50 m.
 • Zaleca się używanie w terenie niezabudowanym świateł mijania przez cały rok przez 24 h.
 • Długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) - 18 m.
 • Pojazd ciągnący przyczepę powinien być wyposażony w 2 lusterka wsteczne.
 • Do prowadzenia pojazdu uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat. Prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia pojazdu lub zespołu pojazdów do 3,5 tony (w tym przyczepa kempingowa do 750 kg).
Zakaz używania telefonu komórkowego podczas jazdy bez zainstalowanego sprzętu głośnomówiącego.

Norwegia
 • Trójkąt ostrzegawczy, pasy bezpieczeństwa obowiązkowe na przednich siedzeniach, na tylnych - o ile są zamontowane, min. głębokość profilu rzeźby opon - 1,6 mm (opon zimowych - 3 mm), lusterka na wysięgnikach w przypadku holowania przyczepy, kask ochronny dla motocyklisty/rowerzysty i pasażera, zalecane jest posiadanie apteczki, gaśnicy i kompletu zapasowych żarówek.
 • Obowiązek używania świateł mijania przez całą dobę, przez cały rok zarówno w terenie zabudowanym, jak i niezabudowanym.
 • 1.03.2007 r. wszedł w życie przepis nakazujący wożenie ze sobą kamizelek odblaskowych i używanie ich przy opuszczaniu pojazdu.
 • Długość zespołu pojazdów (samochód osobowy + przyczepa) - 18,75 m.
 • Do prowadzenia pojazdu uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat. Prawo jazdy kategorii B upoważnia do prowadzenia samochodu (osobowy, furgonetka) o ciężarze do 3,5 tony.Tramwaj ma pierwszeństwo, bez względu na rodzaj drogi.
Portugalia

 • Pasy bezpieczeństwa, trójkąt ostrzegawczy, min. głębokość rzeźby bieżnika opon - 1,6 mm, kask ochronny dla motocyklisty i pasażera, samochód i motocykl winny być wyposażone w dwa zewnętrzne lusterka wsteczne (jedno umieszczone z prawej, drugie z lewej strony). Jedynie samochody osobowe, których wewnętrzne lusterko wsteczne umożliwia doskonałą widoczność, nie musi posiadać prawego zewnętrznego lusterka wstecznego. Zaleca się posiadanie apteczki i gumowych rękawiczek, gaśnicy, kompletu zapasowych żarówek, zabezpieczenia antywłamaniowego.
 • Używanie świateł mijania w terenie zabudowanym dozwolone jest podczas jazdy nocą; w dzień - tylko w przypadku widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi. Obowiązek używania świateł mijania przy przejazdach tunelami i drogą IP5 (droga główna i łącznik Aveiro/Vilar Formoso) przy granicy z Hiszpanią. Tylna tablica rejestracyjna powinna być oświetlona. Motocykl i motorower - obowiązek używania świateł mijania przez 24 godz.
 • Obowiązek posiadania w samochodzie kamizelek z pasami odblaskowymi, które należy zakładać przy wychodzeniu z pojazdu, np. z powodu awarii lub zatrzymania w zatoce parkingowej, tak aby być widocznym dla innych użytkowników ruchu. Brak kamizelki odblaskowej w pojeździe karany jest mandatem w wysokości 60-300 euro.
 • Długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) - 18,75 m.
 • Do prowadzenia pojazdu uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat. Kategoria B prawa jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdu o ciężarze do 3,5 tony,w tym przyczepa do 750 kg.
 • Zakaz używania telefonów komórkowych podczas jazdy, bez zainstalowanych urządzeń głośnomówiących.
Rumunia
 • Pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych - o ile są zamontowane - trójkąt ostrzegawczy, apteczka, gaśnica, min. głębokość rzeźby bieżnika opon - 1,5 mm, zalecane jest zabranie ze sobą gaśnicy kask ochronny dla motocyklisty i pasażera.
 • Używanie świateł mijania w terenie niezabudowanym obowiązkowe przez 24 godz. przez cały rok.
 • W terenie zabudowanym obowiązkowe w nocy, a w dzień tylko przy widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi. Motocykle - światła mijania obowiązkowe przez 24 godz. przez cały rok.
 • Długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) - 18,75 m.
 • Samochód mogą prowadzić tylko osoby, które ukończyły 18 lat.
 • Zakaz rozmowy podczas jazdy z telefonu komórkowego bez urządzenia głośnomówiącego.
 • Zakaz przewozu dzieci do lat 12 na przednich siedzeniach.
Serbia i Czarnogóra
 • Pasy bezpieczeństwa obowiązkowe na przednich siedzeniach, na tylnych - o ile są zamocowane, trójkąt ostrzegawczy, apteczka i gumowe rękawice, komplet zapasowych żarówek, minimalna głębokość profilu rzeźby bieżnika opon - 1 mm (autokary - 2 mm), zalecane jest posiadanie gaśnicy i zabezpieczenia antywłamaniowego; kask ochronny dla motocyklisty i rowerzysty.
 • Używanie świateł mijania obowiązkowe w nocy; w dzień obowiązkowe przy widoczności ograniczonej do 200 m w terenie niezabudowanym i do 100 m w terenie zabudowanym. Motocyklista - w terenie niezabudowanym obowiązek używania świateł mijania przez całą dobę.
 • Długość przyczepy (łącznie ze sprzęgiem): 1-osiowej - 6 m, przyczepy 2osiowej - 10 m, zestawu pojazdów (samochód i przyczepa) - 15 m.
 • Do prowadzenia pojazdu uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat.
Słowacja
 • Pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych o ile są zamocowane, zapasowe bezpieczniki elektryczne, zapasowe żarówki, po jednej sztuce z każdego rodzaju, podnośnik samochodowy, klucz do demontażu kół samochodowych, koło zapasowe, linka holownicza, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, która musi być umieszczona w kabinie pasażera, a nie w bagażniku, apteczka samochodowa.
 • Używanie świateł mijania przez 24 godz. obowiązkowe w okresie 15.10. -15.03.
 • Obowiązek posiadania kamizelki bezpieczeństwa (odblaskowej) w pojazdach silnikowych. Kamizelki trzeba używać w przypadku wyjścia z pojazdu (np. awaria pojazdu) w terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach ruchu szybkiego.
 • Długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) - 18 m.
 • Do prowadzenia pojazdu uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat. Prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia pojazdu lub zespołu pojazdów do 3,5 ton (w tym przyczepa kempingowa do 750 kg).
 • Zakaz używania telefonu komórkowego podczas jazdy bez zainstalowanego sprzętu głośnomówiącego.
 • Zakaz używania urządzeń antyradarowych.
Słowenia
 • Pasy bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach - o ile pojazd jest w nie wyposażony - trójkąt ostrzegawczy; w przypadku pojazdu z przyczepą, 2 trójkąty, apteczka pierwszej pomocy, komplet żarówek zapasowych, min. głębokość rzeźby bieżnika opon dla samochodu osobowego - 1,6 mm; dla autokaru i samochodu ciężarowego - 2 mm, gaśnica (autokary i samochody ciężarowe), kask ochronny dla motocyklisty i pasażera.
 • Używanie świateł mijania w terenie niezabudowanym jest obowiązkowe przez całą dobę. Obowiązek używania świateł przeciwmgielnych przy widoczności ograniczonej do 50 m.
 • Długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) - 18,75 m.
 • Długość samochodu kempingowego - 12 m.
 • Do prowadzenia pojazdu uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat. Prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia pojazdu lub zespołu pojazdów do 3,5 tony (w tym przyczepa kempingowa do 750 kg).
 • Zakaz używania telefonu komórkowego w czasie jazdy bez urządzenia głośnomówiącego.
Szwajcaria
 • Pasy bezpieczeństwa na przednich - na tylnych siedzeniach, o ile są zamontowane, trójkąt ostrzegawczy.
 • Zalecana jest jazda z włączonymi światłami mijania przez 24 godz.
 • Długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa kempingowa) -18,75 m.
 • Do prowadzenia pojazdu uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat. Kategoria B prawa jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdu o ciężarze nieprzekraczającym 3,5 tony i maks. dziewięciu miejscach siedzących (z kierowcą).
Szwecja
 • Pasy bezpieczeństwa obowiązkowe na przednich siedzeniach, na tylnych - o ile są zamontowane, trójkąt ostrzegawczy, min. głębokość rzeźby bieżnika opon - 1,6 mm (zalecana - 3 mm), kask ochronny dla motocyklisty/motorowerzysty i ich pasażerów, zaleca się posiadanie apteczki, gaśnicy i kompletu zapasowych żarówek.
 • Używanie świateł mijania obowiązkowe przez całą dobę, przez cały rok dla wszystkich pojazdów,w mieście i w terenie niezabudowanym.
 • Długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) - 24 m.
 • Do prowadzenia pojazdu uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat.
Turcja
 • Pasy bezpieczeństwa obowiązkowe na przednich siedzeniach, na tylnych - o ile są zamontowane, gaśnica, apteczka pierwszej pomocy, kask ochronny dla motocyklisty, 2 trójkąty ostrzegawcze (w razie awarii 1 trójkąt ustawiany jest z przodu, 2 - z tyłu pojazdu).
 • Używanie świateł mijania, w terenie zabudowanym, obowiązkowe tylko po zapadnięciu zmierzchu i przy widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi.
 • Długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) - 18,75 m.
 • Samochód mogą prowadzić tylko osoby, które ukończyły 18 lat.
Ukraina
 • Pasy bezpieczeństwa, trójkąt ostrzegawczy, apteczka, gaśnica (autokary - 2 gaśnice), kask ochronny dla motocyklisty i jego pasażera, opony - min. głębokość rzeźby bieżnika - 1,6 mm, motocykl/motorower - 0,8 mm, autokar - 2,0 mm.
 • Używanie świateł mijania w terenie zabudowanym obowiązkowe w nocy; w dzień - tylko przy widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi.
 • Długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) - 22 m.
 • Do prowadzenia pojazdu uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat. Prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia pojazdów o ciężarze do 3,5 tony.
Węgry
 • Pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych - o ile są zamocowane, trójkąt ostrzegawczy, apteczka pierwszej pomocy, lina holownicza, min. głębokość rzeźby bieżnika opon - 1,6 mm, zalecane posiadanie gaśnicy, kask ochronny dla motocyklisty i pasażera.
 • Używanie świateł mijania w terenie zabudowanym obowiązkowe w nocy; w dzień tylko przy widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi.
 • Poza terenem zabudowanym, w tym na autostradach, każdy pojazd silnikowy winien poruszać się przez 24 godz. z włączonymi światłami mijania.
 • Długość zespołu samochód + przyczepa - 18,75 m.
 • Do prowadzenia pojazdu uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat. Kategoria B prawa jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdu o ciężarze do 3,5 tony,w tym przyczepa do 750 kg.
 • Zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego i zakaz używania urządzeń antyradarowych.
 • Przy wyjeździe pożyczonym samochodem, niezbędne jest pełnomocnictwo przetłumaczone na język węgierski.
Wielka Brytania
 • Pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach (na tylnych - o ile zamontowane), trójkąt ostrzegawczy, min. głębokość rzeźby bieżnika opon -1,6 mm, zalecane jest wożenie ze sobą gaśnicy, apteczki i kompletu zapasowych żarówek, kask ochronny dla kierowcy i pasażera motocykla /motoroweru.
 • W terenie zabudowanym dobrze oświetlonym, od zmierzchu do świtu, obowiązek używania świateł pozycyjnych.
 • W terenie niezabudowanym lub zabudowanym słabo oświetlonym, obowiązek używania świateł mijania lub drogowych (w zależności od sytuacji).
 • Długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) - 18,75 m.
 • Do prowadzenia samochodu uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat. Prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia pojazdu lub zespołu pojazdów do 3,5 tony (w tym przyczepa kempingowa do 750 kg).
 • Kierowcy obowiązani są dopasować światła swoich samochodów do ruchu lewostronnego, gdyż w przeciwnym przypadku są narażeni na zatrzymanie przez policję i ukaranie mandatem w wysokości 1000 funtów.
Włochy
 • Pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych - o ile są zamontowane, trójkąt ostrzegawczy, min. głębokość rzeźby bieżnika opon - 1,6 mm, zewnętrzne lusterko wsteczne z prawej strony pojazdu oraz wewnętrzne lusterko wsteczne, kask ochronny dla motorowerzysty i motocyklisty, lusterka wsteczne dla motorowerzysty i motocyklisty, motocyklista, który może rozwinąć prędkość powyżej 100 km/h, winien posiadać 2 lusterka wsteczne, zaleca się posiadanie apteczki i gaśnicy.
 • Używanie świateł mijania w terenie zabudowanym dozwolone jest zarówno w nocy, jak i w dzień, przy widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi; poza terenem zabudowanym obowiązuje przez 24 godz. * Obowiązek posiadania w samochodzie kamizelek z pasami odblaskowymi. Kierowca lub pasażer, zmuszony do opuszczenia samochodu z powodu awarii lub podczas zatrzymania się w zatoce parkingowej, będzie ją nakładał, aby być widocznym dla innych użytkowników drogi.
 • Długość całkowita zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) - 18,75 m. długość przyczepy 1-osiowej - 6,5 m długość przyczepy 2-osiowej - 8,0 m.
 • Do prowadzenia pojazdu uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat. Kategoria B prawa jazdy uprawnia do ciągnięcia przyczep o ciężarze nieprzekraczającym 750 kg.
 • Zakaz używania telefonu komórkowego podczas jazdy, bez zainstalowanego sprzętu głośnomówiącego.
Dziennik Bałtycki (5.7.2007)

Źródło: NaukaJazdy.plThis post first appeared on W Drogę!, please read the originial post: here

Share the post

Płatna podróż po Europie

×

Subscribe to W Drogę!

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×