Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Wayfaring in Transylvania: Nyergestető Memorial Park

On a foggy almost-summer morning of our Transylvanian road trip we decided to visit the Nyergestető Memorial Park. Our main destinations on that day were the Saint Anne Lake and the Mohos Bog, but popping by the memorial park didn’t seem to be big detour.

Erdélyi kirándulásunk egy ködös, majdnem-nyári reggelén úgy döntöttünk, hogy ellátogatunk a Nyergestetőre. Aznapra egyébként a Szent Anna tó meg a Mohos tőzegláp volt betervezve, de nem jelentett túl nagy kitérőt ide is elugrani.

While the car was unwaveringly climbing up the mountain, I stuck my little Sony action-cam out the window, and I kept filming and taking photos of the misty, winding roads of the pine forest. I was constantly hoping that when I pull the mono-pod back into the car, the camera will still be on it.

Miközben az autó rendületlenül haladt fölfelé a hegyen, én lelkesen lóbáltam a kis Sony kamerámat kifelé az ablakon, és váltakozva filmeztem meg fotóztam a fenyők között kanyargó ködös utat. Folyamatosan abban reménykedtem, hogy mikor legközelebb visszahúzom a botot, a kamera még mindig rajta lesz.

Nyergestető is a pass between the Háromszék basin and the Csík basin, at an altitude of 895 meters, and it is positioned between the Csíkkozmás and Kászonújfalú villages. Throughout the history several bloody battles were fought here, because this was basically the last defensible place against the enemy breaking through the Ojtoz-pass. Nowadays it is mainly known as one of the last locations of the Hungarian Revolution of 1848-49.

A Nyergestetőről azt érdemes tudni, hogy ez egy 895m magasságban lévő hágó, ami a Háromszéki-medencét és a Csíki-medencét köti össze, és Csíkkozmás meg Kászonújfalu települések között helyezkedik el. A történelem során számos véres ütközet helyszíne volt, mivel ez az utolsó védhető hely az Ojtozi-szoroson áttörő csapatok ellen. Ennek ellenére leginkább az 1848-49es forradalom és szabadságharc egyik utolsó székelyföldi helyszíneként lett ismert.

The Hungarian Revolution of 1848 grew into a war of independence from the Austrian Empire ruled by the Habsburg dynasty. After a series of defeats the Austrian State lead by emperor Franz Joseph I had no other choice but to call for Russian help. As a response the Russians sent an army of 200 000 men to Hungary, part of which ended up at Nyergestető. The tiny Szekler troop managed to successfully fight the enemy back all the way until a local shepherd betrayed them and helped the Austrian-Russian army to attack from behind. As a result most Szeklers were killed. Later on a memorial was erected here in honour of the fallen heroes.

Az 1848as forradalom végül szabadságharccá nőtte ki magát, melynek az volt a célja, hogy Magyarország a Habsburg Birodalomból kiválva független kormánnyá váljon. A folyamatos vereségek arra késztették I. Ferenc József császárt, hogy az oroszokhoz forduljon segítségért. Az oroszok nem teketóriáztak: azonnal egy 200 000 katonából álló hadsereget küldtek Magyarországra, amiből aztán jutott a Nyergestetőre is. A kis számú székely hadsereg több ízben is sikeresen visszaverte a többezres osztrák-orosz csapatot, mindaddig amíg egy kászoni származású pásztor a védők hátába vezette az ellenséges erőket. Az árulás következtében aztán nagyon sokan életüket vesztették. A csata helyszínén egy emlékoszlop őrzi az itt elesett hősök emlékét.

(Photo by my mom)

The victims of this battle were buried in a mass grave on the other side of the road, right next to the forest. Several different wooden and iron crosses and headboards are standing here, which can be approached once you walk up the stairs and pass under the Székely-gate.

Az áldozatokat egy tömegsírba hantolták el az út másik oldalán, az erdő szélén. Számtalan kisebb-nagyobb fa- és vaskereszt illetve kopjafa áll itt, melyeket úgy lehet közelebbről megszemlélni, ha az ember felmegy az ide vezető lépcsőkőn meg átbújik a székelykapu alatt.

(Photo by my dad)

(Photo by my dad)

(Photo by my dad)

(Photo by Will)

We spent some time wandering around the memorial park after which I ended up taking a final group-selfie before we continued our journey to the Saint Anne Lake.

Bóklásztunk itt egy ideig a kopjafákat nézegetve, majd még gyorsan lőttem egy csoportkép-szelfit is, mielőtt továbbindultunk a Szent Anna tóhoz.




This post first appeared on Wayfaring Londoner, please read the originial post: here

Share the post

Wayfaring in Transylvania: Nyergestető Memorial Park

×

Subscribe to Wayfaring Londoner

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×