Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Tur Arkadaşı İle İlgili Merak Edilenler

Tur Arkadaşı İle İlgili Merak Edilenler

Tur arkadaşı kavramı Turizm literatürüne yurt içinde ve ya yurt dışında seyahat etmek isteyen ama yalnız olmak istemeyen gezginler tarafından kazandırılmıştır. Daha çok ekonomik yönü düşünülerek ortaya çıkarılmış olsa da güzel anıların paylaşılması da etkili olmaktadır.

Tur Arkadaşı Nedir?

Tur arkadaşı nedir? Tur arkadaşı uygulaması otellerde oda için fark ödememek adına başlatılmış bir uygulama olmakla beraber son yıllarda farklı bir yol arkadaşlığına dönüşmüştür. İlk etapta insanları tur arkadaşı aramaya iten, otellerde uygulanan ücret politikasının tatil ekonomisini zora sokmasıdır. Bilindiği üzere otellerde single olarak kalındığında normalde iki kişilik odada 1 buçuk ücret ödenmesi istenir. Oysa iki kişi kalındığında herkes kendi oda ücretini ödediğinde 2 gecede 1 gece kara geçilir. Bu durumu kendi lehine çevirmek isteyenler ve gezmeyi sevenlerdir. Bu kimselerin kendi aralarında plan yaparak bir tura çıkmalarıyla başlayan yol arkadaşlığı sayesinde tur arkadaşlığı kavramı hayatımıza girmiştir.

Forumlarda tanışan iki tur arkadaşı önceden konuşarak kendilerine bir tur güzergâhı belirler. Hatta aynı güzergâha gideceklerse ve anlaşma sağlarlarsa daha fazla kişi de olabilir. Grup halinde gidilmesi durumunda, otellerde daha uygun fiyata kalabilmeleri mümkün olmaktadır. Ancak kalabalık grupların kendi aralarındaki dinamikleri farklı olduğundan tatil kâbusa da dönebilir. Daha küçük gruplarla yapılan tur arkadaşlığı daha verimli ve eğlenceli olmaktadır.

Tur Arkadaşı Nasıl Seçilir?

İnternetin yaygın olmadığı dönemlerde gezginler tur arkadaşı olarak yakın çevresindeki insanlardan seçerlerdi. Peki günümüzde tur arkadaşı nasıl seçilir? Genelde konaklama ekonomisi için seçilse de bisiklet, trekking, motosiklet ya da karavan tatili için de bir yol arkadaşı arayışları her zaman mevcut olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Genelde iki kişi olarak gerçekleştirilen bu uygulama için insanlar artık internetteki forumlarda tanışıyor. Hatta bunun için özel olarak kurulmuş siteler bile var. Bu siteler aracılığıyla başvurular alınıyor. Birbirine uygun olan ve aynı güzergâha gitmek isteyen başvuru sahipleri tanıştırılıyor.

Buna özel düzenlemiş tur arkadaşı ile ilgili her şey için özel sorular olan başvuru formunu doldurmak yeterli. Kişisel bilgiler ve gezmek istenilen yerlerle ilgili soruların dışında sigara ve alkol kullanımı ile ilgili sorular da var. Çoğunlukla kadın gezginler kendi cinslerinden biriyle olmak istiyor. Ama erkek gezginler için cinsiyet ayrımı gibi bir kriter yok. Bu platformlarda tanışıp yol arkadaşı olan kimselerden problem çıkaranlar olursa kayıtları siliniyor ve bir daha üye olmaları engelleniyor. Gezginler için nispeten bir güvence olsa da ilk defa böyle bir uygulamayla tur arkadaşı bulanlar yine de tedirgin olabiliyor.

Ya hazır bir tur paketi ile ya da onların belirleyeceği güzergâha göre bir tur planı yapılıyor. İstendiği takdirde ki kesinlikle tavsiye edilir önceden konaklama planı ve rezervasyonları da yapılır. Gezilecek yerler ve konaklama ayarlamaları önceden yapılabilir.  Bunlar yapıldıktan sonra transfer ayrıntıları da gitmeden planlanır ve rezerve edilirse daha ekonomik ve kötü sürprizlerden uzak bir seyahat olması sağlanacaktır.

Tur Arkadaşı Arıyorum Tur Şirketi Yardımcı Olur Mu?

“Tur arkadaşı arıyorum” talebinin cevabına ise elbette internet öncesinden beri tur şirketleri bu konuda yardımcı olmaktadırlar. Tek kişilik turlardan daha ekonomik olan iki kişilik turlar için ekonomik tur arayan gezginleri eşleştirme yaparlar. Önceden sadece birbirini tanıyan kişilere tavsiye niteliğinde sunulurdu. Günümüzde ise tek kişi olarak tur satın almak isteyen hemen herkese bir alternatif olarak sunulmaktadır. Bu tür bir tur arkadaşlığında sadece odada ve yolculuk esnasında bir araya gelmeleri yeterlidir. Diğer zamanlarda kendi başlarına takılabilirler. Siz de isterseniz tur şirketlerinden, forumlardan ya da tur arkadaşlığı için özel olarak kurulmuş sitelerden bir tur arkadaşı bularak daha ekonomik bir seyahat yapabilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız seyahat tek başına çıkacağınız bir seyahatten en az % 30 daha ucuza gelecektir.https://www.turizmdefirsat.com/alacatida-gezi-rehberi/

Motosiklet Tur Arkadaşı

Motosiklet tur arkadaşı ise ayrı bir boyuttur. Sadece iki kişi olarak gidildiği gibi grup halinde de gidilebilir. Motosiklet, daha bir özgürlük havası verdiği için macera sever gezginlerin tercih ettiği bir yolculuk aracıdır. Yola çıkmadan önce belirlenen rotaya çoğu zaman uyulmasa da yine de rota çizilir. Kalınacak yerler belirlenir. Çoğu zaman kamp yaparak geçen yolculuk boyunca iki üç günde bir genel temizlik için pansiyon ya da otel konaklaması yapılmaktadır. Motosiklet tur arkadaşı olan kişiler genelde motosiklet sevdalısı olan ve yüksek statüdeki kişilerdir. Çünkü o kadar uzun yola çıkabilecek olan motosikletin bir yerli arabadan bile pahalı olması muhtemeldir.

The post Tur Arkadaşı İle İlgili Merak Edilenler appeared first on Turizmde Fırsat - Türkiye'nin Seyahat ve Gezi Rehberi.This post first appeared on Turizmde Fırsat - Türkiye'nin Turizm - Seyahat Ve Gezi Rehberi, please read the originial post: here

Share the post

Tur Arkadaşı İle İlgili Merak Edilenler

×

Subscribe to Turizmde Fırsat - Türkiye'nin Turizm - Seyahat Ve Gezi Rehberi

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×