Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Sorun Yaşadığınızda Windows 10 Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Yeni işletim sistemi Windows 10 kullanımı giderek artış gösteriyor. Pek çok kullanıcı için şu an sorunlar çıkmaya başladığında nasıl baştan yükleme yapılaak sorusu cevap bekliyor. Sizlere Windows 10 geri yüklemenin nasıl yapılacağını 4 farklı yol ile açıklıyoruz. 

Windows 10, Microsoft’un işletim sisteminin zaman içinde “şişerek” yavaşlama sorununu ortadan kaldırmıyor. SSD’ye ve modern donanımlara sahip bir PC’niz varsa, PC’niz uzun süre ilk günkü gibi hızlı çalışacaktır, ancak aradan geçen aylar ve yıllar, Windows’u baştan yükleyerek, onu tazelemenizi gerektirebilir.

Peki herhangi bir sebeple Windows’u baştan yüklemek istediğinizde, bu işi en hızlı ve kolay biçimde nasıl halledebilirsiniz?

1. Sıfırlayın: Windows 10’daki sistem sıfırlama işlevi, herhangi bir dosya indirmeye kalmadan veya Windows kurulum diskine gerek olmadan Windows’u baştan yüklemenize izin veriyor. Ayarlar > Güncelleştirme ve güvenlik > Kurtarma yolunu izleyin ve Bu PC’yi sıfırla altındaki Başlayın düğmesine tıklayın.

Bu seçeneği kullandığınızda kişisel dosyalarınızı saklamayı isteyip istemediğiniz size sorulacak.

2. Yenileyin: Windows 8’deki yenileme işlevi, aslında dosyalarınızı saklayan bir sıfırlama işleviydi. Windows 10’daki yenileme işlevi ise internet bağlantısı gerektiriyor, çünkü Windows 10’un son sürümünü internetten indiriyor. Böylece yeni yükleyeceğiniz Windows 10, üreticinizin gereksiz yazılımlarından tamamen arınmış oluyor.

Yenileme işlevinin uygulamalarınızı ve sürücülerinizi tekrar yüklemeyeceğini hatırlattıktan sonra başlamak için yenileme aracını buradan indirin.

Not: Yenileme aracı, bu yazıyı yayına hazırladığımızda sadece son Insider yapısı ile çalışıyordu. Aracın Temmuz sonunda gelecek Anniversary Update güncellemesiyle tam anlamıyla çalışır hale gelmesi bekleniyor.

Yükleme medyasını kullanın

windows10_yukleme_medyasi

3. Yükleme medyasını kullanın: Windows 10’un belirli bir sürümünü yüklemek istiyorsanız, ISO dosyasını Microsoft üzerinden indirip kendi kurulum diskinizi hazırlayabilirsiniz.

4. Sistem imajı hazırlayın: Şimdiye kadarki tüm adımlarda kişisel dosyalarınızı kaybediyordunuz. Ancak Macrium Reflect gibi bir üçüncü parti araçla tüm sisteminizi yedekleyebilir ve gerektiğinde sisteminizi olduğu gibi Geri yükleyebilirsiniz.

Sorun Yaşadığınızda Windows 10 Geri Yükleme Nasıl Yapılır? yazısı ilk önce DersBilgisayar üzerinde ortaya çıktı.This post first appeared on Ders Bilgisayar - Bilgisayar Dersleri Yardımcısı, please read the originial post: here

Share the post

Sorun Yaşadığınızda Windows 10 Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

×

Subscribe to Ders Bilgisayar - Bilgisayar Dersleri Yardımcısı

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×