Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Skandali i ‘Panama Papers’: Nga Shqipëria, dy kompani, 3 përfitues dhe 22 pronarë aksionesh. Del emri i shqiptarit të parë

TIRANE – Dy kompani shqiptare janë të përfshira në skandalin e njohur si “Panama Papers”, që lidhet me fshehjen e parave që njerëzit më të fuqishëm të globit bënin në ato që quhen parajsa fiskale.

Po të klikosh pranë emrit ‘Shqipëri’ në hartën e vendeve të përfshira në këtë skandal, jepen të dhënat se nga vendi ynë janë dy kompani, 3 përfitues dhe 22 pronarë aksionesh. Emrat e tyre nuk bëhen publike në këtë hartë, teksa pritet që me zbulimin e dokumenteve të tjera, të zbulohen edhe detaje të reja në lidhje me përfshirjen edhe të vendit tonë në këtë skandal.

“Haaretz” shkruan se avokati Assaf Halkin, ka regjistruar katër kompani përmes firmës ligjore panameze. Ai ka themeluar kompaninë GFI Technologies, e regjistruar në maj të vitit 2013 në ishullin e Anguilla, në mënyrë që të investojë në kompanitë shqiptare të teknologjisë së lartë.

Sipas të dhënave, Halkin është shtetas shqiptar i cili në vendin tonë njihet me emrin Ismail Mulati. Ai së bashku me një firmë kanadeze të quajtur Global Fluids International S.A. janë pronarët e kompanisë.

“Haaretz” shkruan se kompania ishte regjistruar me qëllim marrjen e huasë nga banka për të investuar në pasuri të paluajtshme në Evropë.

Deri tani janë zbuluar emra të politikanëve botërorë dhe figurave publike që fshehin paratë në Panama për të shmangur detyrimet nga taksat në vendet e tyre.

Plot 11 milionë emaile të zbuluara nga arkivat e kabinetit panamez Mossack Fonseca, tregojnë se si i fshehin paratë përmes shoqërive offshore, politikanët, njerëzit e krimit, sportistët dhe miliarderët që duan t’i fshihen taksave.

Sipas gazetës gjermane “Süddeutsche Zeitung” që ka nisur këtë investigim, në rrjetën e këtyre dokumenteve sekrete të zbuluara kanë rënë deri më tani presidenti Rus Vladimir Putin, kryeministri islandez Sigmundur David Gunnlaugsson, babai i kryeministrit britanik David Cameron, mbreti Saudit, mbreti i Marokut Hasani i dytë, Presidenti i Agjentinës, presidenti i Azerbaixhanit Alijev, presidenti Ukrainas Poroshenko, ish shefi u UEFA-s Michel Platini apo futbollisti Lionel Mesi. Qindra janë emrat e njerëzve të shquar nga vendet kryesore të botës. Me shumë gjase lista do të vijë duke e zgjatur shume shpejt.

Për këtë në projekt janë përfshirë 106 media në mbarë botën dhe së bashku me to plot 370 gazetarë në Francë, Gjermani, Indi Rusi, Japoni, ShBA, Brazil Svicër.
Sipas gazetarëve, deri tani në skandal figurojnë emrat e 128 personaliteteve politike të planit të parë në mbarë botën dhe 29 prej 500 njerzve më të pasur në botë, sipas klasifikimit të Forbes.This post first appeared on Lajmi Fundit Nga Shqiperia| Lajme Nga Futbolli| Lajmet Shqip Nga Kosova, please read the originial post: here

Share the post

Skandali i ‘Panama Papers’: Nga Shqipëria, dy kompani, 3 përfitues dhe 22 pronarë aksionesh. Del emri i shqiptarit të parë

×

Subscribe to Lajmi Fundit Nga Shqiperia| Lajme Nga Futbolli| Lajmet Shqip Nga Kosova

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×