Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Alarmi i shkencëtarëve: Alkooli është i dëmshëm për trupin

Tags: peumlr teuml

Duket se alkooli prishë mëlçinë duke e mbushur atë me baktere dhe duke shkaktuar sëmundje në të, kanë zbuluar shkencëtarët.

Hulumtime të kaluara kanë treguar se pijet alkoolike mund të prodhojnë kemikate toksike që shkaktojnë cerozë – ose përkeqësim të ngadaltë të mëlçisë.

Por tani, shkencëtarët nga Universiteti i Kalifornisë, San Diego, kanë gjetur se pijet alkoolike dëmtojnë gjithashtu trupin duke hapur një rrugë për bakteret e këqija të ‘migrojnë’ në mëlçi, shkruan Gazeta Express.

Konsumimi i alkoolit ulë nivelet e antimikrobikëve në mëlçi – i cili rrit rrezikun e sëmundjeve të shkaktuar nga alkooli, thanë studiuesit.

Autori i studimit, Dr. Bernd Schabl, një profesor asistent në gastroenterologji, tha: “Alkooli duket se pengon aftësinë e trupit për të mbajtur mikrobet nën kontroll”.

Studimi mund të çojë në mënyra të reja për të trajtuar dhe për të parandaluar sëmundjet e mëlçisë.This post first appeared on Lajmi Fundit Nga Shqiperia| Lajme Nga Futbolli| Lajmet Shqip Nga Kosova, please read the originial post: here

Share the post

Alarmi i shkencëtarëve: Alkooli është i dëmshëm për trupin

×

Subscribe to Lajmi Fundit Nga Shqiperia| Lajme Nga Futbolli| Lajmet Shqip Nga Kosova

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×