Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Dieta low carb, czyli do czego potrzebne nam węglowodany

Na fali mody na bycie fit coraz więcej produktów spożywczych zyskuje status „samo zło”. Wyeliminowaliśmy już ze swojej diety gluten i laktozę, a coraz częściej mamy ochotę całkowicie zrezygnować z węglowodanów. I choć makarony, ciasta, pieczywo czy kasze niesamowicie kuszą w kolorowych potrawach, poświęcenie dla kilku ujemnych kilogramów wydaje się być do zniesienia. Ale czy naprawdę warto?

Dieta Low carb – czym jest?

Diety Low Carb, czyli niskowęglowodanowe to ostatnio bardzo popularny kierunek w odżywianiu. Pociągający szczególnie dla osób, które chcą w szybkim tempie zrzucić sporą ilość tkanki tłuszczowej. Należałoby jednak zacząć od tego, czym są węglowodany. To nic innego jak cukry i standardowo mamy do czynienia z węglowodanami prostymi i złożonymi. Te pierwsze dają nam uczucie sytości na krótko i mają bardzo wysoki indeks glikemiczny. Zawarte są m. in. w słodyczach, ale też produktach mlecznych. Te drugie są bardziej pożądane w naszej diecie i są obecne w zbożach, kaszach czy warzywach. Jakie znane diety wykorzystują małą obecność węglowodanów? To na przykład paleo czy bardzo niedawno popularna dieta Ducana.

Dlaczego nie?

Skupmy się na ostatnim bohaterze poprzedniego akapitu. Ducan, a właściwie dieta pana doktora okazała się jednym z największych fiask w historii odżywiania. Jej zasady skupiały się na jedzeniu dużej ilości mięsa z minimalnym dodatkiem warzyw. Efekty były piorunujące. Co prawda pani chudły, jak marzenie, ale były ospałe i niejednokrotnie zakwaszały swój organizm. To dlatego, że węglowodany są naszemu organizmowi potrzebne do tego by utleniać kwasy tłuszczowe obecne na przykład w rybach. Gdy ich nie dostarczamy, to nasz organizm po prostu się zakwasza, a idą za tym problemy z nerkami, wątrobą i innymi narządami wewnętrznymi.

Dlaczego nie mam energii?

Co ciekawe rola węglowodanów w organizmie nie kończy się na kwasach tłuszczowych. Cukry to główna pożywka dla naszego mózgu oraz mięśni. Dlatego, gdy z nich rezygnujemy, gorzej nam się myśli, występują problemy z koncentracją i mimo wypicia ogromnej ilości napojów kofeinowych po prostu nie mamy energii. A co jeśli chcielibyśmy przy diecie low carb uprawiać intensywnie sport? Wydaje się to wręcz niemożliwe!

Low carb czy low sugar

Argumentem dla wszystkich, którzy sięgają po dietę z obniżoną zawartością węglowodanów, jest tempo chudnięcia. Nie jest tajemnicą, że gdy nie spożywamy przetworów mącznych czy słodyczy, nasza waga błyskawicznie się zmienia. Do pewnego momentu, w którym po prostu stanie w miejscu. Lepszym wyjściem, równie skutecznym jeśli chodzi o chudnięcie, jest zmiana nawyków żywieniowych i myślenia. Wszyscy dietetycy są zgodni co do tego, że żadna dieta eliminacyjna nie jest dla nas dobra. Możemy obniżać zawartość pewnych składników, ale nie całkowicie z nich rezygnować. Jedynym wyjątkiem jest cukier. Cukier zawarty w kupnych batonikach, słodzonych napojach, a nawet sokach z kartonów, jogurtach owocowych czy kupnych sosach ze słoików. Ten cukier zawsze będzie dawał szybki zastrzyk energii, ale także pobudzał nasz apetyt.

Zboża, owoce, warzywa, czyli podstawa żywienia

W piramidzie żywienia obecne są wszystkie składniki węglowodanowe, które poza zawartością cukru, zawierają też pomocne witaminy i składniki mineralne. W zbożach i warzywach ogromnie dużo jest nieocenionego w procesie trawienia błonnika, bez którego nasze jelita zwalniają i mogą mieć trudności z metabolizmem! Owoce to nieskończone źródło witamin wszelkiego rodzaju, a także składników takich jak magnez, fosfor czy potas. Rezygnując z węglowodanów pod tymi postaciami, zubożamy naszą dietę na tyle, że chudnięcie będzie jedynym jej efektem pozytywnym. Szybko może okazać się, że nie mamy energii, jesteśmy zdenerwowani, mamy problemy z trawieniem, wypadają nam włosy, łamią się paznokcie, a skóra robi się ziemista lub szara!

Dieta low carb to nie przelewki. To ścisła dyscyplina, w której odmawiamy organizmowi tego, o co się domaga i to w tym zdrowym sensie. Wymienione wyżej składniki mają przecież ogromne znaczenie dla funkcji życiowych. Nie zapominajmy o tym, nawet jeśli bardzo zależy nam na szczupłej sylwetce! Da się ją osiągnąć na bardziej rozsądne sposoby.

Artykuł Dieta low carb, czyli do czego potrzebne nam węglowodany pochodzi z serwisu SPORTOWY STYL.This post first appeared on Sportowy Styl, please read the originial post: here

Share the post

Dieta low carb, czyli do czego potrzebne nam węglowodany

×

Subscribe to Sportowy Styl

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×