Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Výhodný pronájem Visual Studia

Visual Studio Cloud Subscriptions je nový způsob, jak lze výhodně pronajmout DevTest infrastrukturu, IDE nástroje, DevOps prostředí a získat další služby.

Vývojářské nástroje jsou nejstarší softwarovou skupinou, kterou společnost Microsoft prodává. Za čtyřicet roků se od prvního interpretu jazyka Basic mnohé změnilo, prodejní modely hlavního vývojářského balíku Visual Studio v posledních deseti letech zůstávaly stejné. Většina vývojářů kupuje elektronické licence Visual Studia včetně Software Assurance obsahující mnoho nestandardních služeb a DevTest infrastrukturu, IDE Visual Studia, DevOps prostředí, školení atd. v běžných multilicenčních smlouvách. Nyní však velmi rychle roste jeho prodej formou netrvalé licence pořizované pomocí tzv. cloudového předplatného - pronájmu.

Cloud Subscriptions - nový model pořízení tradičního Visual Studia

Visual Studio Cloud Subscriptions je název Visual Studia pořizovaného formou předplatného pomocí cloudových Azure plateb. Obsahem a funkcemi se nijak neliší od tradičního Visual Studia případně Visual Studia včetně MSDN Subscription. Cloudové předplatné je poskytováno vždy formou netrvalé, pronájmové licence. Formou cloudového předplatného jdou koupit obě klíčové edice Visual Studia:

· Visual Studio Professional Cloud Subscriptions
· Visual Studio Enterprise Cloud Subscriptions

Pro pořízení je nutné mít nejprve aktivní Azure, jelikož platba je provázána s aktivní Azure subskripcí.

Roční nebo měsíční?

Na stránkách https://marketplace.visualstudio.com/ v části Subscriptions uvidíte vždy dvě varianty pro každou z edic:

clip_image002

Roční předplatné obsahuje vše, co obsahuje tradiční MSDN, tzn. zejména Dev/Test software, Azure kredity, školení, technická podpora atd. Měsíční předplatné je pouze holé Visual Studio doplněné o licenci VSTS User access. Pořízení měsíčního předplatného je vhodné pouze pro jednorázové a krátkodobé projekty. (Při ceně VS Professional 45 USD a 12 měsících se již dostáváme na 540 USD a to je cena ročního předplatného obsahující mnoho služeb a software navíc.)

Cena menší než u tradičních licenčních modelů, obsah stejný

Zajímavé je porovnání nákladů dlouhodobého vlastnictví Visual Studia v tradičních licenčních modelech trvalého charakteru jako OPEN, OPEN VALUE, případně netrvalého OPEN VALUE SUBSCRIPTION v porovnání s Visual Studio Cloud Subscriptions. Porovnejme si dlouhodobé náklady na nejprodávanější edici, Visual Studio Professional včetně MSDN Subscription. Jak již bylo řečeno roční netrvalé Visual Studio Cloud Subscription je ekvivalent tradičního trvalého Visual Studia včetně MSDN předplatného. Co zaplatíme v různých licenčních modelech po šesti letech při nákupu jedné zcela stejné licence? Porovnejme ty nejčastější pro menší a střední společnosti.

OPEN: Platba po dvou letech, první dva roky platím Licenci +Software Assurance, každé další další dva méně, jen SA
OPEN VALUE: Tříletá smlouva s rozloženou platbou každý rok, první tři roky L+SA, další jen SA
OPEN VALUE SUBSCRIPTION: Pronájem v rámci tradiční OVS licence, trvalá roční platba
Cloud Subscription: Pronájem v rámci cloudového předplatného, trvalá roční platba přes Azure

clip_image004

Tabulka obsahuje orientační koncové ceny jedné licence Visual Studio Professional včetně Subscription benefitů v EUR, vždy v době platby a také kumulovaně, (sloupec celkem), až po dobu šesti let. Technická funkčnost a obsah je ve všech obchodních modelech zcela totožná.
Je pěkně vidět, že se Cloud Subscription liší od ostatních modelů.  I dlouhodobě vychází výhodně.

Jak je to možné? Vysvětlení je poměrně jednoduché. Jednak Microsoft začíná preferovat prodej cloudových licencí a cloudových modelů. Dále v těchto modelech snížil celosvětově ceny. Na rozdíl od tradičních modelů, kde se ceny liší podle kontinentů, např. v EURo zóně jsou mírně dražší než v USA,  je navíc cena cloudového předplatného všude stejná.

Azure za 600 USD je součástí ročního Visual Studio Cloud Subscription, jenž stojí 539 USD ročně
Pokud to s vývojem pro cloudové prostředí myslíte vážně, nebude vám stačit trial cloudové infrastruktury ale budete potřebovat nějakou menší vývojářskou subskripci. Předplatitelé ročního Visual Studia Cloud Subscription Professional to mají v ceně stejně jako další benefity.

TFS user CAL je součástí Visual Studio Team Services user access,  vše je součástí Visual Studio Cloud Subscriptions
Malá poznámka k pořizování Visual Studio Team Foundation CAL licence. Nově platí, že uživatel, který zaplatil za přístup do Visual Studio Cloud Services (VSTS) , což je cloudová obdoba Visual Studio Team Foundation Serveru, má zároveň licenci TFS CALu na onpremise server. Cena VSTS user přístupu je přibližně 6 EUR na měsíc, cena TFS CALu v OVS je 153 EUR na rok a to je sakra rozdíl. Majitelé VStudio Cloud Subscriptions ani jedno neřeší, oboje mají v ceně předplatného.

Jak koupit, aktivovat, používat a kdy to exspiruje?

Visual Studio Cloud Subscriptions se pořizuje formou cloudového předplatného platbou přes Azure subskripci. Jinak než platbou přes “Azure peněženku” to nejde. Preferovaný způsob pro menší a střední zákazníky je kontaktovat některého Microsoft Cloud Solution Provider partnera (CSP) a od něho licence pořídit. Partner vše zajistí včetně veškeré logistiky založení a propojení Azure subskripce a aktivace Visual Studií. Lze také kupovat přímo na kreditku provázanou s Azure nebo velké společnosti mohou využít Azure v rámci Enterprise Agreementu, zde pozor, u Visual Studia Subscription se jedná o platbu mimo předplacený EA kredit.

Obecný postup je tento: (detailněji v angličtině zde) 

1. Založit Azure subskripci, která je otevřena/připravena pro účtování.

2. Na https://marketplace.visualstudio.com/ vybrat požadovanou edici Visual Studia.
clip_image006
3. Po klinutí na „Buy“ to nejprve bude chtít navázat platbu na již založenou Azure subskripci společnosti uživatele otevřenou pro účtování. Pokud toto udělá člověk, který má právo billingu,  účtovat v dané Azure subskripci, tak ho to pustí dále.

4. Naklikat požadovaný počet licencí, které se budou účtovat.

5. V Admin VS Subscription portálu přiřadit tyto licence konkrétním vývojářům.

clip_image008

6. Vývojáři dostanou pozvánku do https://my.visualstudio.com/ kde si downloadují software, generují klíče atd..

7. Zároveň bude jejich ID validní pro aktivaci Visual Studio IDE po dobu aktivního předplatného.

8. Pokud vývojář Visual Studio nepotřebuje nebo odejde ze společnosti, administrátor mu ho v administračním nástroji odejme nebo ho přidá někomu jinému.

9. V průběhu času může Administrátor smlouvy kdykoli přikoupit další licenci nebo naopak nechat vypršet licenci nevyužitou.

10. Pokud není Visual Studio Cloud Subscriptions obnoveno-zaplaceno na další období, do měsíce se deaktivuje vývojáři přístup k benefitům na https://my.visualstudio.com/ a také Visual Studio IDE přejde do časově omezeného trial módu případně nebude možno ho plně používat, jelikož licence exspirovala.

Na koho se obrátit s potenciálním pořízením VS Cloud Subscriptions

  • Pokud máte vlastní Azure subskripci, můžete si ji otevřít pro účtování pomocí kreditní karty a sami si produkt naklikat.
  • Jste-li ze společnosti, která má Microsoft Enterprise Agreement s Azure, pak existuje v jejich firmě jeden nebo více lidí kteří mají právo objednat.
  • Ostatní mohou kontaktovat některého ze svých stávajících partnerů, kteří mohou zajistit nepřímou objednávku přes Microsoft Cloud Solution Providery v ČR a na Slovensku, kteří se kompletně postarají o celý proces založení a správy vašeho dedikovaného Azure účtu, včetně běžné faktury v lokální měně, mohou se starat i o přiřazování konkrétních uživatelů atd., budete-li chtít tak i o další služby v cludové oblasti O365, D365 i Azure.

Jiří Burian

Share the post

Výhodný pronájem Visual Studia

×

Subscribe to Msdn Blogs | Get The Latest Information, Insights, Announcements, And News From Microsoft Experts And Developers In The Msdn Blogs.

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×