Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Kabineter Sistem Nedir?

Kabineter Sistem Nedir?

Bilal Erdoğan’ın Türkiye’de kabineter sistem var sözü ile gündeme gelen bu sistem nedir? Nedir bu kabineter sistem?

Bakanlıkların ve bakanlık bürokrasilerinin kutsandığı, onların yasama ile yürütme üzerinde egemen olduğu sisteme kabineter sistem denir. 

Bilal Erdoğan Kabineter Sistem hakkında konuşması; İstediğin kadar yasama yap, istediğin kadar yürütmeye hakim olduğunu düşün. Bunlar bakanı öyle bir avuçlarının içine alıyorlar ki, ‘sayın bakanım bunu yaparsak mahvoluruz, bunu yaparsak yanarız.’ Bizim sistem hakikaten bakanlık bürokrasilerinin egemenliğinde olan bir sistem. Şimdi bizim bu bakanlık bürokrasilerini tam anlamıyla halka hesap veren yürütmenin güdümüne almamız lazım.

“Bu sistemde bugüne kadar kavga etmeyen başbakan ile cumhurbaşkanı yok. Bu sistemde koalisyon hükumetlerinin üremesi normal. Şimdi Recep Tayyip Erdoğan döneminde iyi lider, güçlü lider gördük diye bu sistemin tek parti iktidarı üreteceğini sanmaya başlayanlar oldu. Özellikle gençlerde bunu görüyorum. Bu sistem tek parti iktidarı üretmiyor. 7 Haziran’da bunu yaşadık mı? Yüzde 41 oy ile bile tek parti iktidarı üretmeyen bir sistemimiz var.”This post first appeared on Vikipedi - Bilgi Blogu, please read the originial post: here

Share the post

Kabineter Sistem Nedir?

×

Subscribe to Vikipedi - Bilgi Blogu

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×