Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Manavgat’ta iş var istihdam fuarı açıldı

Manavgat Haber.
Manavgat Haber - Türkiye'nin Güncel, Doğru ve Seviyeli Haber Sitesi.

Manavgat’ta İş Var sloganı ile 7 Kurumun işbirliğinde ikincisi gerçekleştirilen  Istihdam fuarı Dışişleri Bakanı Mevlüt  Çavuşoğlu ve Antalya Valisi Münir Karaoğlu’nun katılımı ile Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle açıldı.

Manavgat Kaymakamlığı, Manavgat Belediyesi,  Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), Manavgat MATSO Turizm Fakültesi,  Manavgat Meslek Yüksek Okulu (MYO), Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), İnsan Kaynakları Yöneticileri (İNKAY) ve Manavgat Sanayici ve İş Adamları Derneği (MASİAD) işbirliği ile işçi ve işvereni buluşturacak fuar başlıyor. Fuar, Manavgat Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen tören ile kapılarını ziyaretçilere açtı.

Fuarın açılış törenine Bakan Çavuşoğlu’nun yanı sıra Vali Münir Karaloğlu, Ak Parti milletvekilleri Mustafa Köse ve İbrahim Aydın, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş ile ilçede sivil toıplum kuruluşları başkanları ile çok sayıda davetli ve işverenle iş arayanlar katıldı.

Farklı sektörlerden 84 kurumsal firmanın katılımı ile gerçekleşecek 2 gün açık kalacak. Hem işçi hem de işveren için önemli olan fuar,  işe ihtiyacı olan ya da daha iyi iş bulmak isteyen herkese açık olacak. Fuar işçilere seçme şansı, işverene de kalifiye elaman bulma şansı verecek.

Fuarda Atatürk Kültür Merkezi Toplantı Salonunda kişilerin iş başvuru becerilerini geliştirecek CV hazırlanılmasını öğrenilmesini sağlayacak, İş başvurularında dikkat edilmesi gerekenler konusunda bir seminer düzenlenecek.

manavgat istihdam fuarı

MANAVGAT’TA İŞ VAR

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat’ta İş Var sloganı ile bu yıl istihdam fuarının ikincisini düzenlediklerini belirterek, istihdamda milli seferberliğe katkı sağlayacağını söyledi. Boztaş, “Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz istihdam fuarının bu yıl özel bir önemi özel bir anlamı var. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla çalışma hayatında mili bir seferberlik ilan edildi. Bu seferberlik ile bizlere dedi ki 2017 yılı içerisinde alacak olduğunuz her personeli hangi sektörde olursa olsun kaç kişi olursa olsun SGK primlerinin tamamını ve gelir vergisinin tamamını ben ödeyeceğim. Dolayısıyla bu bizim için çok önemliydi” dedi.

SGK primlerinin ötelenerek ödemesinin sezon içerisine yayılması

Başkan Boztaş, turizmde ölü sezon olarak tabir edilen otellerin kapalı olduğu dönem için SGK pirimlerinin ödemesinin ötelenerek  sozon içerisine yayılması nedeniyle hükümete teşekkür etti. Boztaş şunları söyledi; “Bizim öteden beri bakanlarımızdan istediğimiz, milletvekillerimize söylediğimiz, TOBB’a yazdığımız bizim ölü sezon diye tabir ettiğimiz otellerimizin kapalı olduğu dönemlerde ki SGK primlerimizin sezon içerisinde yayılması noktasındaki taleplerimiz de karşılık buldu, ben sayın bakanım sayın milletvekillerimi nezdinde hükümetimizin bu konudaki çalışmaları için, iş dünyası, adına çok teşekkür ediyorum”

ahmet boztaş

Bu yıl yeniden Manavgat’ta hedef 90 bin istihdam

SGK primlerinin ötelenmesinin önemine vurgu yapan Boztaş, “artık sıra bize geldi. Hükümetimiz bu konuyla ilgili teşviki bize verdi sıra bizde. Bizde artık 2015 yılındaki, yüksek sezonda Manavgat’ın 90 bin olan istihdamını inşallah 2017 yılında 90 bine getirmeye çalışacağız. Gayretlerimiz hep bu yönde. Valimizin talimatlarıyla, sayın müdürlerimizin katılımlarıyla ve Kaymakamımızın başkanlığında budan 10 gün önce bu konularla teknik konularla ilgili bir toplantıyı işadamlarımızla yaptık. Şimdi dolayısıyla şimdi bu istihdam fuarı, çalışma hayatındaki milli seferberliğin ilan edildiği günlere denk gelmesi çok önem arz ediyor. Şimdi Manavgat’ın 2015 yüksek sezonunda 90 bin istihdamı vardı. Ama bu 2016 yılında 70 bin civarına düştü. İşte şimdi dışarıda stant açan 84 tane firma Manavgat’ın yaklaşık 60 bin istihdamını sağlayan firmalar burada. Ben burada stant açan firmalara, bende varım, bende gayret göstereceğim diyen firmalara çok teşekkür ederim.

Sayın bakanım biz sizden ne istiyorsak yapıyorsunuz. Manavgat2ın bir üniversite hayali var, buna katkı koyuyorsunuz. Açılışta da söyledim, siz müdahale etmemiş olsaydınız, fakülte binamız olacaktı ama içinde öğrencimiz olmayacaktı. Siz son anda müdahale ettiniz ve kadroların atanmasını sağladınız ve şimdi öğrencilerimiz eğitim öğretime devam ediyor. Yine müdahale ettiniz turizm fakültesine, inşallah gelecek hafta YÖK karar alacak, yeni bölümler açılacak ve yeni bir fakülte açılmasına katkı koyuyorsunuz, çok teşekkür ediyorum bu yaptığınız katkılara.

şükrü sözen

İş kanunun 19. Maddesi kapsamında Sezon sonunda askıya alınan turizm personelin tekrar işe alındığında devlet tarafından verilen SGK ve vergi muafiyeti desteğinden yararlanması

Kış döneminde 19’uncu madde kapsamında iş akitleri askıya alınan ve mart-nisan döneminde yeniden işe alınacak çalışanlarımızın da istihdam paketi çerçevesine alınmasını talep eden başkan Boztaş, “ bugün iş dünyası olarak sizden iki tane isteğimiz var Sayın bakanım. Birisi biliyorsunuz bizim ekonomimiz turizme dayalı olarak gelişiyor, bütün istihdamımızın yüzde 80’ni neredeyse turizme dayalı. Turizm sezonunun sonunda Ekim, Kasım aylarında içimiz sızlayarak otellerimizi kapattığımız zaman bu personellerimizi çıkartıyoruz. Çıkarttığımız zaman diyoruz ki onlara, sizleri Mart, Nisan ayında oteli geri açtığımız zaman tekrar işe alacağız. Yani biz buna askıya alma diyoruz. Bu askıya aldığımız personelleri biz tekrar işe almak istiyoruz, bunlar şimdi bu muafiyetten kapsam dışı tutuluyor, bu konudaki desteklerinizi istirham ediyorum”

antalya valisi

Bakan Çavuşoğlundan fuar alanı talebi

 sayın bakanım Biz artık Manavgat’ta fuarları organize edecek potansiyele ulaştık. Sadece Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası yılda 2 tane fuar organize ediyor. Ama buna fuar diyemiyoruz, ikili iş görüşmeleri diyoruz, mini fuar diyoruz. Burada fuarcılığın duayeni Sayın sadık Badak’da var. Ama biz artık burada, sağolsun Belediye Başkanımız burayı bize kazandırdı, buranın fuaye salonunda her yıl Ocak ayında Ne Varsa Manavgat’ta var adıyla ticaret fuarı yapıyoruz. Her yıl Mart ayında bu gördüğünüz paydaşlarımızla birlikte istihdam fuarı da yapmaya başladık. Bizim bir fuar alanına ihtiyacımız var. Sizlerin de desteği ile bir fuar alanımız olursa ben size söz veriyorum, MATSO olarak en az beş tane fuarı organize edeceğiz. Şimdi iki tanesi var, üç tane daha organize edeceğiz. 85 tane firmayı biz kura ile belirlemek zorunda kalıyoruz, yerimiz dar.

mevlüt çavuşoğly

Manavgat’ta iş var istihdam fuarı açıldı
YoneticiThis post first appeared on Manavgat Haber Sitesi Manavgat Türk, please read the originial post: here

Share the post

Manavgat’ta iş var istihdam fuarı açıldı

×

Subscribe to Manavgat Haber Sitesi Manavgat Türk

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×