Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Jaki samochód kempingowy? Cz. I

Rodzaje kamperów, czyli wybieramy pojazd na wakacje

Każdy kto miał okazję podróżować samochodem kempingowym po Europie, doskonale wie jak różnorodne bywają kampery. Wielkość i ciężar, wyposażenie, ilość miejsc, tutaj każdy z producentów ma w swojej ofercie przynajmniej kilka różnych propozycji. Zatem czym kierować się przy wyborze?

Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które mamy nadzieję, ułatwią wybór samochodu optymalnie dobranego do indywidualnych potrzeb.

Dopuszczalna masa całkowita

Zdecydowana większość, dostępnych w wypożyczalniach kamperów, to pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) 3,5 tony. A to przede wszystkim dlatego, że do prowadzenia takiego pojazdu wystarcza prawo jazdy kategorii B. W praktyce, łączna waga takiego samochodu, z uwzględnieniem wszystkich osób, bagaży, całego wyposażenia, paliwa, wody i wszystkiego co się w nim znajduje nie może przekroczyć wskazanych 3500 kg.

Zdarza się jednak, szczególnie w wypożyczalniach za granicą, że dostępne są również samochody o DMC powyżej 3,5 tony. W takim przypadku potrzebne Jest prawo jazdy kategorii C1 (dla pojazdów o DMC do 7,5 tony) lub C (dla pojazdów o DMC powyżej 7,5 tony). Warto tutaj nadmienić, że w niektórych krajach Europy Zachodniej osoby, które zdały egzamin na prawo jazdy przed 1 stycznia 1997 roku, nabyły uprawnienia C1 niejako automatycznie. To dlatego, na przykład w Niemczech, Norwegii czy Wielkiej Brytanii, częściej można spotkać kampery duże, o DMC w przedziale od 3,5 do 7,5 tony. Jeśli zamierzamy wypożyczyć samochód, w którymś z takich krajów, należy o tym koniecznie pamiętać (źródło: What motorhomes does your licence allow you to drive?).

Ładowność

Ładowność kampera oblicza się jako różnicę pomiędzy dopuszczalną masą całkowitą a masą własną pojazdu. Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym oraz dyrektywą europejską 95/48/EC, masę własną pojazdu definiuje się jako masę pojazdu z jego normalnym wyposażeniem, paliwem, olejami, smarami i cieczami w ilościach nominalnych oraz wraz z kierowcą (przyjmuje się 75 kg). W przypadku kamperów masa własna uwzględnia zatem masę pojazdu, całe jego wyposażenie standardowe, butle z gazem, wodę w zbiorniku wody czystej, paliwo (pełen zbiornik) oraz kierowcę. Ładowność wyznacza limit łącznej wagi wszystkich pasażerów, bagaży oraz wyposażenia dodatkowego. Najczęściej, dla kamperów o DMC do 3,5 tony, kształtuje się ona w granicach od 400 do 500 kg.

Uwaga, trzeba koniecznie sprawdzić masę własną oraz DMC wpisane w dowodzie rejestracyjnym, a najlepiej zażądać od wypożyczalni wyniku ważenia pojazdu gotowego do drogi. Zdarza się bowiem, że ładowność deklarowana przez producenta odnosi się do modelu podstawowego z minimalnym wyposażeniem. Czasami jest też celowo zawyżana, aby zwiększyć atrakcyjność oferty. A konsekwencje przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej wiążą się nie tylko z karami pieniężnymi. To także niedopuszczenie pojazdu do ruchu, a w przypadku niektórych polis ubezpieczeniowych, brak ochrony ubezpieczeniowej w momencie kolizji.

Liczba miejsc do spania (i podróżowania)

Najczęściej kampery projektowane są tak, aby mogło nimi podróżować od dwóch do sześciu osób, rzadziej siedem czy nawet osiem. Pamiętać jednak należy o sprawdzeniu ile jest miejsc siedzących, wyposażonych w pasy bezpieczeństwa oraz iloma miejscami do spania dysponuje samochód. Bywa bowiem dość często, że auto, którym mogą podróżować cztery osoby, posiada łóżko tylko dla dwóch osób. W takim przypadku producent zakłada, że z samochodu korzystać będą głównie dwie osoby, a dwie pozostałe podróżować będą okazjonalnie i nocować w namiocie rozbijanym na kempingu lub też w domku kempingowym. Czasami bywa odwrotnie, miejsc do spania jest więcej niż miejsc z pasami bezpieczeństwa. W tym przypadku kamper ma zapewnić nocleg, dla osób, które podróżują razem z nami samochodem osobowym. Taki przypadek ma ważne uzasadnienie. Przy ograniczonej ładowności, trudno byłoby sześciu lub siedmiu osobom zmieścić się w limicie 3,5 tony DMC.

Kamper wnętrze

Długość, wysokość i szerokość

Alkowa

Pozornie, im większy kamper, tym lepszy i bardziej komfortowy. Takie założenie jest tylko częściowo słuszne. Największe i jednocześnie najpopularniejsze, wsród kamperów o DMC do 3,5 tony, są wersje z łóżkami w alkowie nad kabiną kierowcy. Wbrew pozorom nie są to pojazdy najwygodniejsze. Podczas, gdy miejsca do spania są stosunkowo duże, wnętrze jest zupełnie niezintegrowane, a kabina kierowcy pozostaje niewykorzystana. Fotele przednie nie obracają się i w czasie postoju nie można ich praktycznie wykorzystać. Powoduje to, że w części mieszkalnej jest mniej miejsca niż mogłoby się wydawać. Dodatkowo alkowa bardzo wpływa na aerodynamikę pojazdu. Nie dość, że auto takie gorzej przyspiesza, we wnętrzu jest znacznie głośniejsze, to jeszcze przy prędkościach powyżej 100 km/h zaczyna nieprzyjemnie się kołysać (szczególnie w czasie wyprzedzania ciężarówek).

Integra i pół-integra

Częściowym rozwiązaniem powyższych bolączek jest zastosowanie nadwozi całkowicie lub połowicznie zintegrowanych (integra i pół-integra). W obu przypadkach przednie fotele są obracane i można z nich korzystać siedząc przy stole. Łóżka w przedniej części takich samochodów najczęściej są opuszczane spod sufitu, co tylko nieznacznie ogranicza przestrzeń użytkową wnętrza. W autach w pełni zintegrowanych producenci korzystają wyłącznie z podwozi samochodów dostawczych, budując kabinę od podstaw. W przypadku kamperów połowicznie zintegrowanych, kabina pochodzi z samochodu dostawczego. Niestety ograniczeniem obu tych rodzajów pojazdów są ich wymiary. Długość, nierzadko przekraczająca 7 metrów, szerokość w granicach 2,3 m i wysokość w okolicy 3 m, sprawiają, że są to samochody trudne w prowadzeniu.

Van Conversion

Jeśli podróżujemy w nie więcej niż cztery osoby, a nasze plany urlopowe ograniczają się do maksymalnie 3, 4 tygodni wypoczynku, najlepszą propozycją może okazać się samochód kempingowy typu Van Conversion (Kamper-Van). Zabudowa w oparciu o standardowe, ale w pełni zintegrowane, nadwozie samochodu dostawczego, w połączeniu z nowatorskimi rozwiązaniami, jak rozkładane łóżko na dachu, zapewnią komfort użytkowania i wygodę podróżowania. Auta takie są krótsze, węższe i niższe, ale rozplanowane w taki sposób, aby we wnętrzu nie brakowało miejsca. Na autostradzie pojedziemy takim kamperem znacznie szybciej, zużyjemy mniej paliwa, zaoszczędzimy na kosztach promów i będzie nam łatwiej prowadzić go w miastach i na wąskich lokalnych drogach. Plusem jest możliwość wjazdu do miejsc niedostępnych dla większych kamperów oraz możliwość postoju całonocnego w miejscach, gdzie obowiązuje zakaz dla kamperów standardowych.

Więcej o rodzajach kamperów można przeczytać na stronach CampRest.pl.

W drugiej części artykułu zajmiemy się wyposażeniem potrzebnym w podróży.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej wypożyczalni.

Udostępnij!

Artykuł Jaki samochód kempingowy? Cz. I pochodzi z serwisu Wynajem kamperów | Wypożyczalnia Motorhome.pl Warszawa.This post first appeared on Wypożyczlnia Samochodów Kempingowych Motorhome.pl, please read the originial post: here

Share the post

Jaki samochód kempingowy? Cz. I

×

Subscribe to Wypożyczlnia Samochodów Kempingowych Motorhome.pl

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×