Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Kada je vreme za društvene mreže: Kako da zaštitite dete od virtualnog sveta?

U današnje vreme deca veoma rano počinju da pokazuju interesovanje za računare i internet, bilo da se radi o igranju igrica, gledanju crtanih filmova ili korištenju društvenih mreža.

Kada je pravo vreme da Dete dobije profil na nekoj od društvenih mreža je pitanje na koje ne postoji sasvim tačan odgovor.

– Pravo vreme odrediće roditelji i ta odluka zavisi isključivo od njih. Roditelji moraju biti dovoljno informisani i upućeni u ovaj segment dečjeg života kao i u svaki drugi. To konkretno znači da ne bi trebalo da detetu dopuste da samo ulazi u svet društvene mreze, bez prethodnih objašnjenja- kaže pedagog Marijana Vojnović.

Svaki odgovoran roditelj dužan je da detetu pojasni koje su dobre i loše strane umrežavanja, kako i zašto koristimo društvene mreze. Takođe, dužan je da zajedno sa detetom osmisli profil, poštujuci prihvatljive želje deteta.

Foto: Profimedia

Roditelji moraju deci objasniti pravila privatnosti prilikom korištenja društvene mreze.

Sve navedeno neophodno je kako bi se sprečile potencijalne Opasnosti Koje Vrebaju iz interneta i društvenih mreža i  korisno je računar postaviti na vidljivo i svima dostupno mesto u kući kako bi ukucani spontano i nenametljivo imali određenu kontrolu dečje aktivnosti na internetu.

Osim opasnosti koje vrebaju na internetu i društvenim mrezama, kao i štetnosti zbog preteranog sedenja za računarom,  detetu društvena mreza ne može i ne sme biti zamena za druženje sa vršnjacima ili igru na svežem vazduhu, jer su to prioritetne aktivnosti od kojih dete ima najviše koristi.

– Dete vrlo često zapostavlja svoje obaveze u školi, igrajući igrice, ili drugim oblikom zabave na internetu. Takođe, dete tada izgubi pojam o vremenu, povlači se u sebe, menja ponašanje, nije ni gladno ni žedno i satima gubi vreme pred računarom, ukoliko roditelji to dozvole ili ako nisu adekvatno reagovali kad je to bilo neophodno. Reklo bi se da dete gubi vezu sa stvarnim zivotom što nikako nije dobro. Roditeljski uticaj opet mora biti prisutan, ako se žele izbeći navedene loše strane korištenja interneta- podvlači Vojnovićeva.

Saveti za roditelje:

Nastojte da zaštitite decu od neprijatnih iskustava i pokažite im kako da zaštite sopstvenu privatnost i poštuju privatnost drugih.

Naučite decu da ne odgovaraju na sumnjive poruke.

Pomozite deci da shvate kakve poruke mogu da izazovu neprijatne osećaje.

Proverite umeju li deca da blokiraju prijem poruka od određenog pošiljaoca.

Sačuvajte poruke, mogu da vam posluže kao važan dokaz.

Budite u kontaktu saljudima iz okoline vašeg deteta, upoznajte se sa njegovim drugovima, njihovim roditeljima, nastavnicima i uopšte okruženjem.

Naučite svoje dete da vas obaveštava o svakom iskustvu iz virtualnog  I realnog sveta, koje ga zabrinjava. Ubedite ga da u vas može da se pouzda i kada neoprezno uradi nešto loše i da ćete zajedno potražiti rešenje.

Objasnite detetu da, ukoliko ga neko uznemirava, to nikad nije njegova krivica.

Da reaguju samo na poruke osoba koje poznaju iz života van interneta i samo tim osobama da se i obraćaju.

Ukoliko hoće da objave na internetu svoju ili sliku porodice, kuće, trebalo bi da se o tome posavetuju sa roditeljima.

Privatne informacije (broj telefona, adresu, školu, sportski klub i sl.) ne treba da upisuju u razne upitnike na sajtovima niti da ih daju nepoznatim ljudima.

Uspostavljajte sa svojom decom odnos baziran na poverenju.

Pročitaj još:

Pomozite detetu da izdrži vrućinu: Vodite računa o hidrataciji!

Uz vašu podršku će prevazići strah: Naučite dete da vozi bicikl!



This post first appeared on Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica, please read the originial post: here

Share the post

Kada je vreme za društvene mreže: Kako da zaštitite dete od virtualnog sveta?

×

Subscribe to Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×