Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Održano savetovalište za trudnice, najsrećnija dobila besplatno čuvanje matičnih ćelija

Pred više od 100 budućih mama, tokom druženja Koje je trajalo nekoliko sati, stručnjaci su govorili o trudnoći i porođaju, objašnjavajući da bi to za svaku ženu trebalo da bude najlepši, a ne najstresniji period života.

Razgovor je počeo pričom o prenatalnoj dijagnostici u trudnoći,a genetičarka Milica Filipović Stanković je istakla prednosti neinvazivnog prenatalnog testa.

– Testiranje se sprovodi počev od 10. nedelje trudnoće. Iz malog uzorka krvi uzetog od majke izoluju se DNK fragmenti koji se potom analiziraju primenom najnovije tehnologije DNK sekvenciranja. Za analizu se uzima oko 10 mililitara periferne krvi, odnosno krvi iz majčine ruke, tako da ne postoji rizik od mogućih komplikacija kao što su infekcija, kontrakcije, krvarenja i pobačaj. Pouzdanost i izvanredna preciznost tehnologije dokazana je u velikom broju kliničkih studija- rekla je genetičarka Milica Filipović Stanković.

Neinvazivnim prenatalnim testom moguće je vrlo rano u trudnoći otkriti prisustvo neke od najčešćih genetičkih nepravilnosti: Daunov sindrom, Patauov sindrom, Edvardsov sindrom,  nepravilnosti polnih hromozoma i šest mikrodelecionih sindroma. Na zahtev roditelja moguće je otkriti i pol bebe.

Budući da je neinvazivni prenatalni test potpuno bezbedan, mogu da ga urade sve Trudnice, bez obzira na godine i na to da li je beba začeta prirodnim putem ili vantelesnom oplodnjom- istakla je genetičarka tokom svog izlaganja.

Zatim je dr Mima Fazlagić, specijalista ginekologije i akušerstva i članica Udruženja žena Naša Aska govorila o trudnoći, fazama i toku porođaja.

– Trudnoća je blagosloveno stanje. To nije bolest već ona predstavlja zdravlje svake žene i nešto najlepše što može da joj se dogodi. Trudnoća je put od 9 meseci tokom koga se od jedne ćelije stvara beba od oko 3 kilograma. U organizmu se tada dešavaju velike promene, on se adaptira na trudnoću što podrazumeva mnoštvo novih simtoma i osećaja. Prilagođavanje tela trudnice na porođaj je potpuno prirodan čin. Statistika kaže da bi 80 odsto žena moglo da se porodi i bez prisustva babice. Napredak medicine je usmeren tako da danas i žene koje iz zdravstvenih razloga ranije nisu mogle da ostanu u drugom stanju, sada mogu da rode bebu. Međutim čin prevremenog porođaja i spontanog pobačaja je i danas enigma i za medicinske radnike. Zato od normalne trudnoće ne treba praviti bolest i ne treba uticati na to da se žene osećaju uplašeno i nesrećno- poručila je doktorka Mima Fazlagić.

O epiduralnoj anesteziji govorila je prim. mr sci med. Jelena Đukić, specijalista anestezije i reanimacije iz Gak Narodni Front.

– Epidural je vrsta anestezije, ali ujedno i jedini način da porođaj zaista prođe bez bolova. Kontraindikacije su aktivna neurološka i hematološka oboljenja, pad trombocita koji može da se dogodi, alergija na lokalne anestetike, postojanje infekcije na mestu uboda. Ukoliko trudnica nema neko od ovih stanja epidural može da se primi, naravno individualno je i mora se videti broj trombocita i kolika je diletacija. Epuduralno dat anestetik počinje da deluje veoma brzo, ali za puno dejstvo potrebno je oko 40 minuta- obasnila je prim. mr sci med. Jelena Đukić.

O preeklampsiji u trudnoći je pričala prof. dr Ljiljana Mirković, specijalista ginekologije i akušerstva iz Gak Višegradska.

– Preeklampsija i krvarenje su dva najcesca razloga smrtnosti trudnoca. Usled loseg razvoja posteljice u najranijem periodu trudnoce, ostecuju se krvni sudovi u organizmu trudnice, ali i fetusa. Bolest se prema najnovijim shvatanjima ne menifestuje samo povisenim krvim protiskom i otocima. Preeklampsija pogadja jetru, vid, srce, pluća. Trudnice je potrebno edukovati da glavobolja, otoci, bol u trbuhu i ispod desnog rebarnog luka, smetnje sa vidom  predstavljaju najozbiljnije simptome koji zahtevaju neodložno dalje ispitivanje. Lek je porodjaj. Bolest se javlja i u drugom i i trećem trimestru trudnoće i ponekad je potrebno poroditi trudnicu daleko pre termina da bi se sačuvao zivot majke. Zbog preeklapsije raste boj prevremenih porodjaja za koje se godišnje radi troškova zbrinjavanja ovakvih trudnoća, dugotrajnog lečenja i nege ove dece, roditeljskog bolovanja izdvaja 26 biliona dolara. Svako 10 dete je prevremeno rodjeno i u Srbiji- rekla je doktorka Mirković.

Iskustvo koje je stekla u trudničkim danima prenela je i voditeljka Jelena Petković. Ona je u devetom mesecu trudnoće i svakog dana očekuje da na svet donese devojčicu. A babica Marija Živković je praktično pokazala vežbe za trudnice i imala tu čast da je sve prisutne dame podrže u vežbanju.

Savetovalištu “Mama da li si spremna za mene?” prisustvovalo je više od 100 žena, a najsrećnija je na poklon dobila besplatno čuvanje matičnih ćelija, poklon Medigena.

– Imam 41 godinu, ovo mi je prva trudnoća i u potpunom sam šoku jer mislim da mi je ovo i prva nagrada koju sam dobila u životu. Nekoliko sekundi pre nego što su me prozvali sam zvala muža na telefon, a kada sam čula moje ime toliko sam bila uzbuđena da mu nisam još ni javila. Ovo je jako koristan poklon kao i cela radionica gde sam dobila informacije na koje mi niko pre nije ukazao, kao na primer da postoji mogućnost pucanja rožnjače, meni koja imam dioptriju, i da bi trebalo da posetim oftalmologa. Beskrajno sam zahvalna!- rekla je dobitinica besplatnog čuvanja matičnih ćelija Marta Rokvić.

 

 



This post first appeared on Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica, please read the originial post: here

Share the post

Održano savetovalište za trudnice, najsrećnija dobila besplatno čuvanje matičnih ćelija

×

Subscribe to Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×