Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Strah ili sebičnost: Šta kada bake i deke počnu da se ponašaju kao deca?

Poznat nam je svima scenario da roditelji u jednom trenutku starosti počnu da se ponašaju kao deca.

Privlače vašu pažnju, zovu Svaki Dan, skoro stalno žele da provode vreme sa vama, ali i pored sve vaše dobre volje, jednostavno nemate vremena da provodite vreme sa njima zbog svojih obaveza.

Foto: Profimedia

Onda vas odjednom zovu sa gomilom problema, žale se Kako im nije dobro i to ponekada ide toliko daleko da utiče i kvari sve vaše planove.

– Imam troje dece, posao i dosta obaveza svaki dan. Koliko god volim moju mamu ne stižem da budem stalno sa njom. Trudimo se da dolazi kod nas često, ali što su deca starija tako imamo više obaveza i više radimo.  Konačno smo dočekali da idemo na more i nekoliko dana pred put me je zvala i rekla kako joj nije dobro i misli da mora da bude neko vreme kod nas. Mi nismo imali izbora nego da otkažemo letovanje, a čim je došla živnula je kao tinejdžerka. Igrala se sa decom, jurila, pevala. Shvatila sam da je sve izmislila kako bi ne bismo otišli na more. Bila sam u šoku- kaže Nataša.

Ovaj problem je čest u mnogim porodicama. Naravno, ukoliko je zdravstveno stanje starijih ljudi zaista ozbiljno treba im se posvetiti što veća pažnja, ali ponekada oni to jednostavno koriste.

– Jako sam vezana za baku i deku i dok sam studirala skoro svaki dan sam provodila sa njima. Baka i ja smo pile kafu uživale i pričale. Počela sam da radim i pored posla koji mi oduzima dosta vremena, dečka i prijatelja, ne stižem više toliko da idem kod njih. Od kada su to primetili počeli su da se služe kako ja kažem “emotivnim ucenama”. Zovu me i teško govore, pričaju mi kako im je još malo vremena ostalo i kako uopšte više ne dolazim kod njih što naravno nije istina. Trudim se da im posvetim pažnju jer ne želim jednog dana da se setim kako sam mogla više da im dam, ali me uznemirava što to rade na taj način- priča Tamara.

Ipak, iako vas to možda nervira ili povređuje morate razumeti da oni to nikako ne rade namerno, već je to nešto što je sasvim normalno u starijem dobu.

Foto: Profimedia

– Porodica se menja tokom vremena, postoji evolucija i porodice i pojedinaca u njoj. Smanjuje se, deca odlaze, a stariji ostaju sami. Taj životni ciklus u porodičnoj terapiji ima simboličan naziv “porodica praznog gnezda”.  Starima je potrebna pažnja, neki vid njihove psihološke ravnoteže je narušen, tako da se može javiti i neka vrsta simptoma, kao fokusiranje na neki gubitak koji su imali, tzv. “patološko tugovanje”. Javlja se strah od smrti, nedostatak novca, učestale bolesti, a neke koje su očekivane u staroj dobi menjaju i psihičko stanje pojedinca. Recimo česti, čak i prolazni poremećaji cirkulacije u nervnom sistemu mogu da dovedu do prenaglašavanja crta ličnosti koje su postojale i pre tih promena, ali ne u ovom obimu koje sad može da postane razlog konflikta- objašnjava psihijatar Aleksandar Misojčić.

Dakle, pokušajte da nađete vreme za svoje roditelje, bake i deke, a ukoliko ne možete uvek da im posvetite pažnju, nemojte se loše osećati. Vaš život je vaša stvar i oni moraju da razumeju da imate svoje potrebe. Ukoliko vreme budete prilagođavali njima, onda vi gubite dragocene i lepe iznenadne ili isplanirane trenutke. Pokušajte da ih uključite koliko je moguće, iznenadite ih sitnicom ili iznenadnom posetom i učinite da se osećaju voljeno. Značiće njima, ali i vama jednoga dana kada se setite.



This post first appeared on Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica, please read the originial post: here

Share the post

Strah ili sebičnost: Šta kada bake i deke počnu da se ponašaju kao deca?

×

Subscribe to Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×