Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

İstediğini Bulamayan Kadın (!)'O olacak iş değil...' , 'Bir şey olacağından değilde işte öyle konuşuyorum...' , 'Beni etkileyemedi...'.
Dikkat ederseniz her cümlenin sonunda üç nokta var, sonsuz, ucu açık öyle uzayıp giden cümleler. Çevrenizde aradığını bir türlü bulamadığını söyleyen bir kadın varsa; mütemadiyen duyarsınız bu cümleleri... Oysa oldukça da düzgün insanlardır. Hoşça sohbetlerde bulursunuz kendinizi onlarla ama bir yerde düğümlenirsiniz. Tıpkı o kadınların hayatlarının bir yerlerinde kendi kendilerine düğümlendikleri Gibi... Belki de bilerek ve isteyerek kendilerini düğümlemeleri gibi.


İşte hayatımızın her evresin, her an karşımızda olan bu kadını konuştuk, yine çevremizdeki benzerleri ile...  Neydi problem? Neden bu kadınlar sürekli 'aradıklarını bulamamakla' ilgili şeyler üretiyorlardı? Neydi aradıkları? Ülkemizin gerçeklerinden, kuşkusuz en acı olanı; kadınları ötekileştirmek. 'Güvenme buna.', 'Gelme kızım böyle oyunlara.' , 'Ya yalan söylüyorsa?' , 'Ya üzülürsen?' telkinleri ardında büyüdü tüm kadınlar. Günün sonunda baktığımızda elinde bir kendisi kalmış gibi hissetti. Annesinin, babasının, kardeşinin, arkadaşının söyledikleri ile. Ya da bir zamanlarda bir yerlerde, birileriyle, belkide gönlüyle düştüğü kavgada kaybetti heyecanını bilinmez ama gördüğüm her örnekte aynı şey var aslında. Güven eksikliği. Öyle 'ben kendime güveniyorum ama erkeklere güvenmiyorum' noktasında bir güvensizlikte değil bu. Direk doğrudan kendilerine olan güvensizlikten bahsediyorum. 

Sevdiğim bir arkadaşımla konuştum bu meseleyi. Daha içinde hoşlandığı birisinin olduğunu kendine bile söyleyemezken, bana söylemesini nasıl beklerim bilinmez ama hoşlandığı birisi olduğunu söylediğinde içimde oluşan soru bu oldu. Neden bize söylemedi ki? Ama sorularla ilerlerken görüyorum ki daha o bile bilmiyor bunu. Müneccim olmanıza gerek yok; cümleye nasıl başladığını tahmin edebilirsiniz, 'O olacak iş değil de...' . Anlatmaya başlıyor ama üstün körü derinine inmeden. Sahiplenmemiş ki duyguyu, derinini bize aktarsın.  'Olmaz o iş' diyor başka bir şey demiyor. Neden diye sorduğumda, 'Ondan öyle bir his almadım.' diyor bana. Birden aklıma geldiği gibi soruyorum: 'Peki sen ne yaptın senin ondan hoşlandığını anlaması için? Yahut onun senden hoşlanması için ne yaptın?'... Masadaki herkesin içine düştüğü sessizlik en büyük cevap aslında. Özünde bir yerlerde; herhangi birisinin, onun yaptığı bir şey ile ondan hoşlanabileceği bunu kullanabileceği duygusu, hissi, güveni yok çünkü. Oysa bilse dünyadaki en kıymetli şeyin kendisi olduğunu. Oysa bilse değerinin; aklından, ruhundan, varlığından yada siz o boşluğu neyle doldurursanız ondan geldiğinden. Güvense kendine. Baktığı erkeğe, işe, yola, gördüğü manzaraya kendini aşarak ulaşabilse... 

İnsanın tabiatında vardır bu, en kolayıdır, suçu başka yerlere atmak. Ne zaman kendine dönse insan, orada, ışık tutulmuş tavşan gibi kalakalır. İstediğini bulamadığını söyleyen kadında tam o tavşan gibi kalıyordu aslında. Güvensizlikten, başka şeylere tutunması gerektiğini düşünmesinden, sanki başka türlü var olamayacağını düşünen ve sıkı sıkı ağacına dolanan koala gibi bir şeylere sarılmasından, kendinden ilerleyemiyordu. Yani sorun kendindeydi. Her ikisi de, soruda cevapta kendindeydi. 

Peki ne yapmalı? 'Konuşuyorsun da be adam ne yapalım?' diyorsunuz sanırım :) üzülmemek diye bir şey yok, üzüleceksiniz. Fena bir geyik ama bir o kadarda doğru olan bir vecize yapayım  mı size? :) 'Gözyaşları neden tuzludur, bilir misin ey can? Çünkü yaralar tuzla iyileşir...' İşte aynen öyle. Beni beğenmez, beni istemez diye düşünmeden, 'o iş olmaz zaten ya' demeden, istediğinizi yaşamanız. Daha çok hata yapmanız ki hiç hata yapmazsanız doğruyu nasıl bulabilirsiniz ki? İnanmanız her güzel şeye ama en çokta kendinize.  Ve her ne olursa olsun, o tutunduğunuz şeyleri, önünüze set koyduğunuz şeyleri fırlatıp atmanız. İlla da sarılacaksanız bir şeye, resimdeki gibi spor için bir ağaca sarılacaksınız :)

Ve sonra, su akıp yolunu bulacak. Cebinizde bir sürü yaşanmışlık ve bilgiyle istediğiniz, hayal ettiğiniz zaferiniz olacak... Hem vallah hem billah :))


This post first appeared on Hayat Yerinde Duramayacak Kadar Kısa Koş Ve KENDİNİ Bul, please read the originial post: here

Share the post

İstediğini Bulamayan Kadın (!)

×

Subscribe to Hayat Yerinde Duramayacak Kadar Kısa Koş Ve Kendİnİ Bul

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×