Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Zamek w Broniszowie


Zamek w Broniszowie przez lata stał i niszczał, w końcu doczekał się Właścicieli którzy otoczyli go opieką i troską, sukcesywnie jest zabezpieczany i restaurowany. Przez kilka ostatnich lat wykonano potężną pracę i podejrzewam, że za kilka kolejnych to miejsce stanie się główną atrakcją całego regionu... tego na pewno szczerze życzę Właścicielom :) 

Bardzo podoba mi się styl w jakim urządzone są między innymi sypialnie, trochę surowy, wytonowany. Sklepienie w jednej z sal ugina nogi w kolanach, baszta w dziedzińcu przyciąga wzrok, podsumowując... ogromny potencjał który, wierzę w to głęboko, w pełni zostanie zagospodarowany. Pragnę podziękować Właścicielom za możliwość swobodnego, nieograniczonego "wałęsania" się po zamku, zajrzałam niemalże w każdy kąt, nie wszystko na tę chwilę jeszcze można atrakcyjnie pokazać bowiem tam na bieżąco "dzieje się" remont. W tym miejscu polecam fanpage Zamku w Broniszowie, można tu znaleźć bieżące i ciekawe informacje na temat samego zamku jak i jego okolic... Zamek Broniszów.
"Prawdopodobnie powstał jako zamek rycerski w XIII w. i należy wiązać jego powstanie z komesem Bytomia Odrzańskiego Bronislausem. Następnym właścicielem wsi Broniszów już w XIV w. była rodzina von Ebersbach. Ok. 1500 r. zamek zostaje przekształcony w dwór mieszkalny. Dwupiętrowy budynek wzniesiono na planie prostokąta z fasadą zwróconą w stronę północną. W 1570 r. dwór przechodzi w ręce Rodziny Von Kottwitz (Kotwicz - będzie nim władać przez następne 250 lat) i pod koniec XVI w. zostaje rozbudowany w kierunku zachodnim i południowym, dzięki czemu powstaje dwuskrzydłowe założenie z ryzalitem od strony północnej, a następnie na przełomie XVI i XVII w. budynek podwyższono o jedno piętro oraz dobudowano wieżę. Pod koniec XVII w. zmianie poddano układ okien i elewacji wschodniej. Właścicielem od II poł. XVIII w. był hr. Skroński, a następnie baronowie von Tschamer und Quaritz w latach 1839 - 1945. 
W połowie XIX dokonano przebudowy dla rodziny von Tschammerów, dostawiono mur i neogotycką basztę, co pozwoliło na uzyskanie wewnętrznego dziedzińca. W roku 1966 przeprowadzono prace zabezpieczające." 
źródło: http://www.polskiezabytki.pl/
Więcej zdjęć na moim fanpage Fotografia Dokumentalna - Wioletta Kozłowska


This post first appeared on FotoFakty - Wioletta Kozłowska, please read the originial post: here

Share the post

Zamek w Broniszowie

×

Subscribe to Fotofakty - Wioletta Kozłowska

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×