Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Owczarek niemiecki skacze na ludzi i właściciela – jak go oduczyć skakania?

Raczej nie znam nikogo, kto nie miałby tego problemu ze szczeniakiem owczarka niemieckiego – bo młody szczeniak chce radośnie się przywitać z każdym napotkanym człowiekiem. Gdy pies podrośnie i Twój owczarek stanie się psem stróżującym wówczas wielką radością i skakaniem będzie witał tylko Ciebie, ale gdy szczeniak jest młody 2-3-4 miesięczny to kocha wtedy cały świat i wszystkich ludzi. Wtedy właśnie jest ten czas aby uczyć psa grzecznego zachowania w trakcie witania ludzi.

Skakanie na ludzi przez szczeniaka owczarka niemieckiego jest dość normalne patrząc na to z psiej perspektywy – bo szczeniak skacząc na ludzi chce być po prostu bliżej ludzkiej twarzy i chce też zyskać w ten sposób naszą uwagę. To naszym zdaniem jako psich opiekunów jest nauczenia psa, że wolelibyśmy raczej aby wszystkie psie łapy znajdowały się na ziemi podczas powitania.

Jak oduczyć owczarka niemieckiego skakania na ludzi?

Po pierwsze musisz wiedzieć, że najlepiej działa połączenie jednocześnie dwóch strategii.

Pierwszą zasadą jaką powinieneś zastosować, to taki kontakt z psem, który uniemożliwi psu skakanie i pies nie odniesie żadnej korzyści ze skakania.

Druga strategia do połączenia z tą pierwszą to taka, abyś był pewien, że pies zostaje nagrodzony za inne dobre zachowanie, które prezentuje zamiast tego nielubianego przez nas skakania.

Czyli mówiąc prostym językiem – nie pozwalaj ludziom głaskać Twojego psa gdy on na nich skacze, naucz swojego psa komendy ‚siad’ i dopiero jak pies usiądzie pozwalaj ludziom psa pogłaskać. Gdy tylko pies skoczy łapami na człowieka wówczas natychmiast musi zostać przerwane głaskanie psa. Dobrą strategią też jest nagłe zerwanie kontaktu z psem, czyli przestajesz się ruszać, przestajesz mówić, stoisz nieruchomo gdy pies przednimi łapami się o Ciebie opiera. Dopiero gdy psie łapy staną na ziemi wtedy tak jakbyś nagle się ożywiał i znowu schylasz się do psa i się z nim witasz. Pies się musi nauczyć, że skok na człowieka momentalnie przerywa całą fajną zabawę.

Trochę inną strategią może być takie ćwiczenie, że gdy podchodzisz ze swoim psem na smyczy do jakiejś osoby którą pies będzie chciał przywitać, to na kilka kroków przed dojściem do tej osoby już wtedy zaczynasz dawać psu smakołyki za to, że trzyma wszystkie łapy na ziemi. W pierwszym tygodniu ćwiczeń możesz dawać swojemu psu dużo przysmaków, potem stopniowo będziesz ograniczać nagrody.

Z młodym psem jest duże prawdopodobieństwo, że pies z radości skoczy na każdą napotkaną osobę, także najpierw będzie skok na obcą osobę a potem dopiero byś wymagał wykonania komendy siad – zatem pies mimo wszystko utrwalał by sobie zły nawyk skakania. Dlatego też aby wyeliminować to skakanie możesz zacząć dawać psu smakołyki już na 2-3 kroki przed podejściem do obcej osoby. Najlepszym sposobem jest aby zaangażować do ćwiczeń znajomą osobę i ta osoba gdy podchodzi do psa i gdy jest o krok od Twojego szczeniaka już nagradza psa dając psu smakołyk pod nos, lub kładąc smakołyk na ziemi blisko siebie. Pies wtedy podchodzi do takiej osoby i zaczyna zjadać ten smakołyk, który dostał. Dzięki temu u psa budujesz skojarzenie, że jak podchodzisz do obcej osoby to NIE skaczesz tylko ewentualnie oczekujesz smakołyka (pies tak ma kojarzyć fakty). Ważne aby ta osoba, która podchodzi do psa i która się z psem wita aby dawała psu smakołyk bardzo nisko, aby pies nie skakał albo żeby ta osoba kładła smakołyk dla psa na ziemi. Wszystko po to aby zapobiegać skakaniu psa i uczyć psa dobrych nawyków. W pierwszych dniach osoba która podchodzi i wita się z psem może wydać psu nawet 10 małych smakołyków, co kilka sekund może się pojawiać kolejny smakołyk. Za jakiś czas gdy zobaczysz, że pies grzecznie stoi na podłodze gdy wita się z człowiekiem i nie skacze, wtedy odstawisz smakołyki. Jednak w początkowej fazie nauki smakołyki są bardzo ważne, bo to dzięki nim pies zapamięta które zachowanie spotkało się z nagrodą.

Co robić gdy obca osoba na spacerze chce pogłaskać mojego psa a on na nią skacze?

Nie ważne czy mówimy o szczeniaku owczarka niemieckiego czy o psie dorosłym – za każdym razem dobrze sprawdza się powiedzenie wprost drugiemu człowiekowi, że pies jest w trakcie szkolenia i aktualnie pracujemy nad tym, aby pies grzecznie siedział gdy wita się z ludźmi. Można to naprawdę wytłumaczyć obcej osobie w kilka sekund, że prosimy najpierw psa o wykonanie komendy ‚siad’ a potem dopiero witamy się z psem. I zobaczysz, że wszyscy napotkani ludzie chętnie się na to zgodzą i chętnie Ci pomogą, nie bój się o tym mówić. Zobaczysz, że będziesz miał samych chętnych pomocników i dzięki nim szybko Twój pies nauczy się dobrych zasad. A gdybyś nic nie powiedział takiej osobie, to pewnie by pies na tą osobę skoczył a to osoba dalej by głaskała psa pomimo jego skakania i wtedy cała Twoja praca idzie na marne. Także serio polecam otwarcie i prosto z mostu rozmawiać z sąsiadami czy napotkanymi przechodniami, ludzie są chętni do pomocy.

Skakanie na powitanie w domu? lub przy bramie? Co robić?

Jeśli pies jest za bramą i widzi Cię przez bramę, to w momencie gdy pies skacze łapami na furtkę możesz powiedz „NIE” i jednocześnie możesz cofnąć się 2 kroki do tyłu. Gdy pies sam z siebie spadnie na ziemię to wtedy szybko mówisz ‚dobrze’ i robisz 2 kroki do bramy. Naciskasz klamkę dopiero jak widzisz, że pies stoi wszystkimi 4 łapami na ziemi. Nie otwierasz furtki i nie wchodzisz gdy pies skacze jak szalony po drugiej stronie bramy.

Przy otwieraniu drzwi do mieszkania stosuję taką technikę że uchylam lekko drzwi i przez wąską szczelinę witam się z psem trzymając ręce nisko przy ziemi, aby pies nie skakał na mnie. Przy takim wejściu do domu dobrze też sprawdzają się smakołyki, oczywiście smakołyki trzeba mieć ze sobą już przy wyjściu z domu, aby dać coś psu podczas otwierania drzwi gdy wracamy do domu.

Inną znaną i polecaną techniką jest takie postępowanie, że po wejściu do domu przez pierwsze kilka minut nie zwracasz uwagi na psa, choćby pies szalał, skakał, szczekał to nic nie mówisz do psa i tak się zachowujesz jakby w ogóle psa nie było w domu. Dopiero jak po 2-3 minutach pies się uspokoi i tylko stoi spokojnie na podłodze i patrzy na Ciebie to wtedy nagle zauważasz psa i się z nim witasz. To przy praktykowaniu przez dłuższy czas sprawia, że pies gdy słyszy że wchodzisz do domu, to wie, że i tak nie będzie witania się z nim i wtedy z przyzwyczajenia siedzi spokojnie i nie dostaje takiego ataku radości na sam dźwięk otwierania drzwi.

Opisane tu techniki są skuteczne o ile przez zastosujesz je w praktyce, najlepiej codziennie przez 2 tygodnie wykonuj te ćwiczenia, nie nastawiaj się na jednodniowy cud szkoleniowy, w tym aspekcie wychowania psa trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jeśli chcesz poznać inne ciekawe rady odnośnie szkolenia psów odwiedź stronę http://www.szkola-doberman.pl

Opisane techniki w podobny sposób można prowadzić z psami dorosłymi, jednak u psów z mocno utrwalonym nawykiem skakania na ludzi może być konieczność wprowadzenia innych, dodatkowych technik szkoleniowych. Polecam też przeczytać artykuł jak ułożyć owczarka niemieckiego.

Artykuł Owczarek niemiecki skacze na ludzi i właściciela – jak go oduczyć skakania? pochodzi z serwisu Owczarek niemiecki długowłosy.



This post first appeared on Owczarek Niemiecki Długowłosy, please read the originial post: here

Share the post

Owczarek niemiecki skacze na ludzi i właściciela – jak go oduczyć skakania?

×

Subscribe to Owczarek Niemiecki Długowłosy

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×