Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Awans zawodowy w pracy – jak ułożyć stosunki z zespołem i podwładnymi?

Tags: siauml pracy

Wreszcie spełniły się Twoje marzenia i dostałeś upragniony awans. Nowe stanowisko oznacza jednak nowe obowiązki. Niektóre z wyzwań, jak na przykład zarządzanie zespołem, mogą Cię przerażać. To nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli jesteś młodszy niż Twoi podwładni. Jest to teraz dość powszechne zjawisko, gdyż coraz więcej tzw. “millenialsów” obejmuje obecnie kierownicze stanowiska. Może właśnie Ty jesteś jednym z nich i nie wiesz, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jak sobie poradzić w nowej roli szefa? W poniższym artykule przedstawiamy 3 możliwe sytuacje.

Awans w pracy – jak poradzić sobie na kolejnym szczeblu kariery?

Nie ważne czy wspinasz się po szczeblach kariery w korporacji, czy zarządzasz małym start-upem, mamy dla Ciebie kilka rad na temat tego jak być dobrym szefem mimo młodego wieku.

Poniżej zamieszczamy trzy przykładowe sytuacje, z którymi możesz spotkać się po awansie i podpowiadamy co zrobić z danym problemem.

Sytuacja nr 1: nie wiesz od czego zacząć

Dostałeś upragniony awans, jednak zamiast się cieszyć, jesteś sparaliżowany przez strach. Nowe stanowisko to nie tylko elegancki gabinet, ale i ciążąca na Tobie ogromna odpowiedzialność. Co masz zrobić by wizja o sukcesie i wspaniałym życiu, stała się rzeczywistością, a nie tylko pobożnym życzeniem? Stwórz plan działania na pierwsze 100 dni pracy na kierowniczym stanowisku.

Zacznij od małych spraw jak rezygnacja z niepotrzebnych spotkań, które tylko zabierają wszystkim cenny czas i nie wnoszą niczego nowego. Nie staraj się od razu wprowadzać w życie wielkich innowacji i udowadniać wszystkim wokół, jakie mają szczęście, że jesteś ich szefem. Przedstaw swoje pomysły na większe zmiany podwładnym i zapytaj ich o opinię. Dzięki temu poczują się ważni i będą wiedzieć, że cenisz pracę zespołową.

Ich uwagi mogą Ci również pomóc wprowadzić potrzebne zmiany do swojego planu i lepiej delegować zadania, tak by wszyscy na tym zyskali. Po pierwszym miesiącu pracy na kierowniczym stanowisku, zwołaj zebranie ze swoim zespołem i poproś o informację zwrotną na temat tego, czego dokonaliście w ostatnim czasie. Ich uwagi i sugestie pomogą Ci zdecydować co należy zrobić w najbliższym czasie i jakie zmiany wprowadzić w Twoim planie na pierwsze 100 dni w roli szefa.

Przeczytaj też: Toksyczna atmosfera w pracy – 4 oznaki – wredny szef, niezgrany zespół, brak awansu, mobbing

Sytuacja nr 2: przyjaźnisz się ze swoimi podwładnymi

Jeszcze do niedawna chodziliście razem na mocno zakrapiane imprezy i mecze piłkarskie, a teraz musisz udzielać im informacji zwrotnej. Udzielanie pochwał i wskazówek jeszcze jakoś przejdzie Ci przez gardło. Gorzej, gdy musisz wyrazić swoje niezadowolenie za ciągłe spóźnienia czy udzielić reprymendy za poważne przewinienie, które naraziło firmę na straty. Owszem, od kiedy zostałeś szefem Twoje relacje z kumplami muszą się zmienić.

Nie odgradzaj się jednak od nich murem i nie zachowuj się jakby nagle interesowała Cię tylko ich wydajność w pracy i wyniki sprzedażowe. Spotykaj się ze współpracownikami na lunch w firmowej stołówce lub przeprowadź spotkanie w mniej formalnym otoczeniu niż sala konferencyjna. Co najważniejsze, pamiętaj, że jako przełożony masz świecić przykładem dla swoich podwładnych. Dlatego zachowuj się jak na szefa przystało.

Jeśli notorycznie spóźniasz się do pracy i karmisz pracowników wymówkami bardziej kreatywnymi niż Twoje pomysły na zwiększenie sprzedaży, nie zdziw się, że wkrótce Twój zespół przestanie traktować Cię poważnie. Zrób listę pięciu cech i zachowań, których wymagasz od współpracowników, a następnie zastanów się czy sam je uosabiasz. Jeśli nie, pora jak najszybciej to zmienić.

Przeczytaj też: Stres w pracy – jak walczyć i radzić sobie z silnym stresem? Przyczyny, sposoby i metody na pozbycie się mentalnego obciążenia

Sytuacja nr 3: musisz przeprowadzić niezbyt miłą rozmowę

Twój podwładny, który notabene jest Twoim dobrym kolegą z czasów, kiedy Ty też byłeś szeregowym pracownikiem, popełnił karygodny błąd. Wszystko mocno odbiło się na wizerunku i finansach firmy. Jeszcze do niedawna obmyślałbyś z nim plan jak posprzątać cały ten bałagan. Teraz to Twoją rolą jest udzielenie mu reprymendy i starasz się jak możesz od tego wywinąć.

Unikanie tematu może jednak tylko pogorszyć sprawę. Jeśli sytuacja jest poważna, musisz jak najszybciej ją opanować zanim sprawy przybiorą jeszcze poważniejszy obrót. Przełknij tę żabę i umów się na spotkanie jeden na jeden ze swoim podwładnym. Przed spotkaniem zbierz jak najwięcej dokładnych przykładów jego zachowania, na temat których chciałbyś z nim porozmawiać. Powiedz otwarcie czego nie możesz dłużej tolerować dla dobra całego zespołu. Unikaj nadmiernego oskarżania i skup się na faktach.

Co ważne, zapytaj także pracownika czy istnieje jakiś powód, dla którego ostatnio zaniedbał swoje obowiązki. Może ma jakieś problemy osobiste i to źle obija się na jego pracy? Razem będziecie mogli wypracować plan naprawy jego zachowania i strat, jakie poniosła firma. Po spotkaniu wyślij mu e-mail, w którym podsumujesz Waszą rozmowę. Wyszczególnij w nim jakie zmiany i działania postanowiliście wprowadzić, by zażegnać kryzys. Taka wiadomość to również pisemny dowód na to, że próbowałeś interweniować w przypadku, gdy pracownik nie poprawi swojego zachowania i władze zadecydują o rozwiązaniu z nim umowy.



This post first appeared on Finance For Everyone, please read the originial post: here

Share the post

Awans zawodowy w pracy – jak ułożyć stosunki z zespołem i podwładnymi?

×

Subscribe to Finance For Everyone

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×