Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Jak zamknąć konto w banku? Rezygnacja z rachunku osobistego krok po proku

Tags:

Rachunek osobisty to zdecydowanie nie fakultatywny produkt finansowy, a obowiązkowe dla każdego dorosłego narzędzie. Pomagają nam zarządzać naszymi finansami, chronią nasze pieniądze, a także umożliwiają dokonywanie płatności. Czasami jednak z różnych powodów musimy lub chcemy przejść do innego banku. Nie jest to wbrew pozorom prosta operacja i należy pamiętać o wielu rzeczach, aby przejście takie było komfortowe, bezpieczne i co najważniejsze skutecznie. W tym tekście podpowiadamy jak zamknąć konto w jednym banku i przenieść wszystkie swoje sprawy finansowe do innego. O czym pamiętać decydując się na usunięcie rachunku osobistego w bankach takich jak mBank, Santander, Alior zy PKO BP?

Jak zamknąć konto osobiste? Przeniesienie “rachunku” do innego banku – bez numeru

Chcąc dokładnie opisać proces przenoszenia konta z banku A do banku B, należy podkreślić, że rachunku i numeru konta bankowego nie można przenieść tak łatwo jak numeru telefonu komórkowego z jednego operatora do drugiego. Konta bankowe i ich numery przypisane są do konkretnych marek banków na rynku i niemożliwe jest przeniesienie jednego rachunku do drugiego banku.

Każdy bank posiada swoje indywidualne początkowe numery rachunków, które identyfikują go na arenie ogólnopolskiej. Nie możemy zatem podpisać dyspozycji i w ciągu kilku minut przejść do innego banku ze wszystkimi naszymi oszczędnościami, kredytami czy innymi produktami finansowymi. Każdy bank posiada informacje na nasz temat i nie może przekazywać tej informacji ani przenosić zobowiązań czy świadczeń do innej instytucji bankowej.

Aby przenieść się z jednego banku do drugiego, należy najpierw:

  • uporządkować wszystkie sprawy,
  • następnie zamknąć konto,
  • a później otworzyć konto w nowym banku.

Czy zamknięcie konta wiąże się z opłatą?

Co warto podkreślić, za zamknięcie konta i przeniesienie swoich spraw do innego banku najczęściej nie będziemy musieli płacić. Jedynym wyjątkiem są indywidualne ustalenia, czy opcje konta, które posiadamy. Dobrym przykładem może być otwarcie konta w promocji, na którym mieliśmy wiele darmowych benefitów, ale musieliśmy utrzymać konto w banku przez określony czas.

Jeśli chcemy je zamknąć przed upływem terminu, będziemy musieli zapłacić wyrównanie lub karę umową. W zdecydowanej większości przypadków jednak nie będziemy mieli z tym do czynienia, gdyż konta otwieraliśmy standardowo, a nie w promocji.

Kiedy usunąć i otworzyć nowe konto?

Jednym z ważniejszych pytań, jakie pada podczas przenoszenia naszych spraw finansowych z jednego banku do drugiego, jest to kiedy powinniśmy zamknąć stare konto, a kiedy otworzyć nowe. Przede wszystkim należy podkreślić, że obie te czynności powinny na siebie zachodzić nawet z dużym marginesem. Nigdy nie powinniśmy najpierw zamykać jednego konta, a następnie udawać się do banku otwierać kolejne. W tym czasie możemy pozostać bez usług bankowych, które mogą być nam niezbędnie potrzebne np. do przyjęcia przelewu lub wykonania transakcji.

Gdy chodzi o konto firmowe, tym bardziej jest niedopuszczalne zostać przez jakiś czas bez rachunku. Posiadanie konta bankowego jest obowiązkiem każdej firmy. Bez niego nie można złożyć wniosku w CEIDG o działalność gospodarczą, tak więc na początku samozatrudniony podaje swoje konto osobiste i później może dokonać zmiany w bazie przedsiębiorców.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest otwarcie drugiego konta, gdy pierwsze konto jeszcze funkcjonuje i z niego korzystamy. Gdy równolegle będziemy posiadali dwa konta bankowe, powinniśmy płynnie przenieść wszystkie oszczędności, sprawy czy zobowiązania na drugie konto.

Następnie gdy upewnijmy się, że nowe konto działa poprawnie, przetestujmy je i będziemy go pewnie, możemy zamknąć stare. W tym celu warto wysłać kilka przelewów — nawet na nasze stare konto i upewnić się, że przelewy dochodzą do odbiorcy. Warto również aktywować BLIK, a także bankowość elektroniczną i mobilną. Jeśli będziemy pewni nowego konta, będziemy mogli przystąpić do zamykania starego.

Przeczytaj też: Pożyczki przez telefon (mobilne) – czym są szybkie chwilówki z appki na smartfona?

Uporządkowanie spraw finansowych w starym banku – spłata zobowiązań i wyczyszczenie rachunku

Jeśli zdecydowaliśmy się na zmianę banku i przeniesienie konta do innego, przede wszystkim powinniśmy uporządkować nasze sprawy finansowe na starym rachunku. Powinniśmy wedle możliwości zamknąć wszystkie linie kredytowe, debety czy karty kredytowe oraz produkty o charakterze kredytowym. Ułatwi to znacznie zamknięcie wszystkich spraw w starym banku.

Jeśli nie mamy wystarczająco gotówki, aby zamknąć kwestie zobowiązań kredytowych, warto najpierw utworzyć nowe konto, uzyskać do niego kartę kredytową, a następnie wybrać z niej pieniądze i z tych środków spłacić nasze zobowiązania w starym banku. Będzie to płynne przeniesienie kredytu do innego banku, w którym następnie będziemy spłacali nowe zobowiązanie, które wzięliśmy na spłatę poprzedniego. Jeśli mamy kilka zobowiązań w starym banku, warto zastanowić się nad konsolidacją kredytów online. Nowy bank  spłaci nasze zobowiązania z poprzedniego i ustali dłuższy, ale niższy harmonogram spłat stałych rat.

Sprawdzenie nowego konta w działaniu – na małej kwocie

Podobnie powinniśmy postąpić ze środkami dodatnimi, jakie posiadamy. Powinniśmy je przenieść w kilku częściach na nowe konto. Nie powinniśmy wysyłać wszystkich środków pierwszym przelewem na nowe konto, gdyż może okazać się, że jest ono wadliwe technicznie lub zaistniały inne problemy albo pomyłki. Powinniśmy przede wszystkim na małej sumie sprawdzić, czy przelew na nowe konto dojdzie, a jeśli tak się stanie, możemy ponowić transakcje i wysłać resztę pieniędzy. Możemy również wypłacić je w formie fizycznej i wpłacić we wpłatomacie lub w “okienku” nowego banku.

Powinniśmy również uporządkować wszystkie kwestie związane ze starym kontem. O ile to możliwe powinniśmy odinstalować aplikację mobilną, a także wyłączyć bankowość elektroniczną. Powinniśmy też sprawdzić, czy nie zostaną naliczone nam w najbliższym czasie jakieś opłaty, a także wymienić walutę, jeśli posiadamy konto walutowe na złotówki oraz je również przenieść do innego banku.

Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie rachunków oszczędnościowych, na których mogą znajdować się nasze oszczędności lub drobne sumy w postaci zapomnianych odsetek. Może być to problematyczne przy rozliczeniu i zamykaniu konta.

Przeczytaj też: Wymiana walut online – ranking kantorów internetowych

Proces zamykania starego konta – jak wygląda w praktyce?

Przede wszystkim proces zamykania starego konta powinniśmy zaplanować na okres, który nie będzie dla nas intensywny finansowo. Może być to okres po wypłacie, kiedy do następnej wypłaty pozostaje nam niecały miesiąc. Powinniśmy również opłacić wszystkie rachunki miesięczne, aby nie musieć potrzebować korzystać z konta w ciągu najbliższych kilku dni.

Chcąc zamknąć konto w banku, najlepiej jest umówić się z doradcą na konkretną godzinę. Dzięki temu doradca klienta będzie miał zarezerwowany czas tylko dla nas i będzie mógł spokojnie przeprowadzić całą transakcję. Sam proces jest dosyć komfortowy i szybki. Po zjawieniu się w banku powinniśmy wydać dyspozycję zamknięcia konta i poprosić o to doradcę. Przeważnie otrzymamy wydrukowane dokumenty do podpisania i nie będziemy musieli tworzyć samodzielnie podań o zamknięcie rachunku.

Jeśli podjęliśmy decyzję o przeniesieniu konta do innego banku, nie powinniśmy się już z niej wycofywać. Często możemy być nakłaniani do pozostania klientem konkretnego banku i mogą być nam proponowane zniżki, bonusy czy inne profity albo inne typy rachunków. W takiej sytuacji powinniśmy grzecznie podziękować za propozycję i poprosić o usunięcie naszego konta.

Jakie dokumenty są potrzebne do rezygnacji z rachunku?

Cały proces nie będzie wymagał od nas dostarczania jakichkolwiek zaświadczeń, dokumentacji czy skomplikowanych czynności. Po kilku – kilkunastu minutach od wydania dyspozycji zamknięcia konta, powinno być ono już dezaktywowane. W tym czasie doradca klienta wprowadzi odpowiednie polecenia w systemie bankowym, aby nasze konto zostało usunięte.

Co ważne czasami nasz rachunek bankowy nie zostanie zamknięty od razu, a będzie musiał minąć pewien okres do jego całkowitego usunięcia. Może być to 7 lub 31 dni w zależności od polityki danego banku. Powinniśmy również zwrócić uwagę na wypowiedzenie zgód marketingowych oraz zgód na kontakt ze strony banku z nami. Dzięki temu nie będziemy dostawali już SMS-ów reklamowych z naszego starego banku lub e-maili o takiej treści.

Powinniśmy o to zapytać doradcę, gdyż nie jest to tożsame z zamknięciem rachunku bankowego, gdyż materiały reklamowe, mogą dostawać wszyscy nie tylko posiadacze konta w banku. Może być to bardzo irytujące i wymagać kolejnej wizyty w banku.

Przeczytaj też: Pierwsza pożyczka bez odsetek – ranking chwilówek z RRSO 0%

Pomoc doradcy finansowego w usunięciu rachunku osobistego

Jeśli nie znamy się na finansach, a zamknięcie konta bankowego i przeniesienie wszystkich spraw finansowych do nowego banku budzi u nas niepokój, możemy poprosić o pomoc doradcy finansowego. Może być to niezależny doradca finansowy, którym w zamian za opłatę pomoże nam przejść wszystkie procedury lub doradca starego banku.

Jeśli będziemy chcieli skorzystać z takiej pomocy, powinniśmy znaleźć prywatnego doradcę finansowego lub udać się do banku i wyjaśnić sprawę doradcy klienta — pracownikowi banku. Oboje powiedzą nam, na czym polega ten proces, jak będzie wyglądał w praktyce, ile potrwa, a także, o czym będziemy musieli pomyśleć w naszej indywidualnej sytuacji. Dzięki tej wiedzy będziemy mogli przeprowadzić cały proces dużo szybciej i dużo sprawniej.

Doradcy podpowiedzą nam również, jak przenieść wszystkie sprawy finansowe do nowego banku i zwrócą nam uwagę na wszystkie ważne elementy. Z samą dyspozycją zamknięcia konta możemy natomiast udać się do naszego starego banku w innym terminie, kiedy będziemy mieli już otworzony nowy rachunek. Wiele osób obawia się tego procesu, choć można się do niego przygotować i z pomocą doradcy finansowego przebrnąć komfortowo.

Ważne! Po przeprowadzeniu całej transakcji przeniesienia konta z jednego banku do drugiego, kiedy wszystko teoretycznie już działa powinniśmy jeszcze ostatni raz stawić się w starym banku i zapytać pracownika, czy nasze konto na pewno jest zamknięte, a cała operacja przebiegła pomyślnie. Dzięki temu upewniamy się, że nie mamy już żadnych otwartych interesów w starym banku.

Kiedy warto przenieść konto do nowego banku?

Istna kilka powodów i sytuacji, w których warto przenieść konto ze starego do nowego banku. Przede wszystkim jest to zbyt niska jakość obsługi klienta. Pod tym stwierdzeniem, mogą kryć się kolejki w oddziałach banku, trudności z połączeniem się z infolinią czy zbyt długie procedury wypłaty pieniędzy. Powodem przeniesienie konta, mogą być również niewystarczające funkcjonalności naszego konta lub zbyt wysokie opłaty.

Konto do nowego banku, warto również przenieść, jeśli przeprowadzamy się, a chcemy mieć blisko naszego domu filię bankową, lubiąc załatwiać w niej wszystkie sprawy osobiście. Bank warto również zmienić, w momencie kiedy inny bank proponuje nam lepsze warunki kredytów, usług bankowych, czy produktów finansowych. Mogą być to atrakcyjniejsze kredyty lub elastyczne linie kredytowe, gadżety do płatności zbliżeniowych, czy kompleksowa obsługa na koncie premium.

5/5 - (1 vote)


This post first appeared on Finance For Everyone, please read the originial post: here

Share the post

Jak zamknąć konto w banku? Rezygnacja z rachunku osobistego krok po proku

×