Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Hayvan Beslemenin Çocuk Gelişimine Etkileri

Hayvan Beslemenin Çocuk Gelişimine Etkileri

Pek çok anne ve baba, çocuklarının gelişimini olumlu bir şekilde desteklemek için çeşitli fedakarlıklar ve araştırmalardan yapmaktadır. Bunlar arasında hayvan besleme gibi bir konu önemle öne çıkarken bu konuda bazen ısrarcı olan çocukların taleplerinin aileler tarafından farklı sebepler ile reddedilmesi ise oldukça yanlıştır.

Bazı aileler çocuk için heves olduğunu düşünerek bu talep karşısında tepkisiz kalabilirken bazen de çocuğun hevesini alması için bir Evcil Hayvan edinerek kısa süre sonra da bu hayvanı uzaklaştırabiliyorlar. Ancak evcil hayvan besleme konusunda çocuk ile birlikte zaman geçiren bu canlıların aynı zamanda çocuğunuza evcil hayvanın bakımıyla ilgili bazı sorumluklarda yükleyerek sorumluluk bilincini geliştirecektir.

Hayvan besleme için tercih edilen herhangi Bir Evcil Hayvan çocuğunuzun sosyalleşmesini sağlarken onunla konuşarak, koşarak ve onunla mamasını paylaşarak sosyalleşmeyi öğrenirken hayvana zarar vermesi yönündeki herhangi bir adımı muhakkak engellenmeli ve takip edilmelidir. 

Hayvan besleme sürecinde çocuğunuzun hayvanı beslemesi ve onu korumaya çalışması gibi ilişki kurmaya yönelik bazı davranışları onu gelecekte kuracağı insan ilişkilerinde yönlendirecektir. Özellikle ailesinde dağılma veya kayıplar olan çocuklar başta olmak üzere tek olan çocuklarda da evcil hayvanların beslenmesi oldukça faydalıdır. Hayvanın beslenmesi, mama ve suyunun verilmesi, tuvalete çıkarılması, temizlenmesi ve bakımlarının yapılması gibi ihtiyaçlarını çocuk gelişimi için onunla paylaşarak yeniden yorumlamanız ve öğretmeniz de sorumluluk bilinci için gereklidir. Sorunlar ile başa çıkma becerilerini de destekleyen hayvan besleme gibi çeşitli sorumluluklar ile yaşama hazırlanan çocuklar diğer çocuklara oranla yaşamlarında daha başarılıdır.

Evcil hayvanların genellikle stresi azalttığı ve ruh halimiz üzerinde olumlu gelişmeler yarattığı çeşitli araştırmalarda kanıtlanırken çocukların bağışıklık sistemini güçlendirdiği unutulmamalıdır. Önemli olan çocuk ve hayvan sağlığını düşünerek beslediğiniz hayvanı düzenli olarak veterinere götürmeniz ve aşılarını yaptırarak bakımını sağlamanız yeterlidir. 

Hayvan besleme kararı verdiğinizde ise tüm aile oturarak konuşmalı ve ortak bir karara varmalıdır. Sorumlulukları ile dikkate alınması gereken evcil hayvanların eve alındıkları anda ailenizden biri olduğunu unutmamalısınız. İleride yaşanacak bir olumsuzlukta evcil hayvanınızı evinizden atarak o güne kadar onunla yakın bir duygusal bağ ve dostluk kurmuş olan çocuk için de bir travma yaratmanızın yanı sıra hayvan açısından da aynı kötü durumu tetiklemiş olursunuz. Hayvanlar insanları koşulsuz ve derinden bir sevgi ile severken ailenizin en kıymetlisi olan çocuklarınızı da özenle seven bu dostlarımızın çocuk gelişimine katkıları oldukça fazla ve önemlidir.

Bu nedenle hayvan besleme konusunda verilen doğru kararlar ile çocuğunuzun bilinçli, hayvan sever ve sorumluluk sahibi bir birey olmasını sağlayabilirsiniz.

The post Hayvan Beslemenin Çocuk Gelişimine Etkileri appeared first on Çocuk Bilimi.This post first appeared on Çocuk Bilimi, please read the originial post: here

Share the post

Hayvan Beslemenin Çocuk Gelişimine Etkileri

×

Subscribe to Çocuk Bilimi

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×