Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Tecrübeli Annelerden Yeni Annelere Bebek Bakım Tavsiyeleri

Kundağın Önemi


Yeni doğan bebeklerde, anne karnından sonra yeni dünyaya alışma süreci bebeğiniz için oldukça zordur. Ona yardımcı olabilmek için yağabilecek en önemli ihtiyaçlardan birisi Avrupalı uzmanların da önerdiği şekilde yarım kundak yapmaktır. Ayakların serbest hareket etmesini sağlayacak şekilde kolları gövdede kenetleyen yarım kundak, hem bebeğinize anne karnındaki sıkı kavrama hissiyatı verecek, hem de elleriyle kendisini korkutmasını engelleyecek ve böylelikle daha rahat uzun uykular uyumasını sağlayacaktır.

Beyaz Gürültü


Bu yöntem özellikle kolik ve gazlı bebeklerde çok işe yaramaktadır. Bu yöntem nedir diye soracak olursanız; anne karnında bebeğiniz sürekli olarak duyduğu gürültülere benzer gürültüler ile bebeğinizi sakinleştirme yöntemidir. Evdeki elektrikli aletler ( elektrikli süpürge, saç kurutma makinesi, aspiratör gibi) ile bu yöntemi deneyebileceğiniz gibi, günümüzde çok popüler olan mobil cihazınıza yükleyeceğiniz aktivasyonlarla da bunu elde etmek mümkün. Hatta bu yöntem için piyasada radyasyon yaymayan, güvenli ürünler bile mevcut.

Banyo İçin Deniz Tuzu


İlk 3 ay bebeğiniz için çok önemlidir. Zihninin, bedeninin, cildinin dünyaya alışma sürecidir. Bu süreçte bebeğinize ne kadar az kimyasal içerikli ürün kullanırsanız o kadar iyi. Banyosu için kullanacağınız ürünler de çok ama çok önemli. Her ne kadar piyasada kimyasal içeriği sıfıra yakın bebek bakım ürünleri bulunsa da tamamen temiz içerikli ürünler bulmak oldukça zor. Hal böyleyken bebeğinizin cildine banyo yaparken kullanacağınız en uygun ve güzel ürün deniz tuzudur. Tuzu cildine direkt temas ettirmek doğru değildir. Banyo yapacağı suyun içine bir miktar eklemek yeterli olacaktır.

Gece Gündüz Kavramı


Bebeğinizin uyku düzenini oluşturmak için gece gündüz kavramını öğretmek çok önemli. Bunun için yapılması gereken en önemli şeylerden birisi rutin oluşturma, bir diğeri ise gündüz loş ortamda, gece ise karanlık ortamda yatırmaktır.

 Emzik Kullanımı


Bebeklerde emzik kullanımı uyku yardımcısı olarak birçok uzmanca tavsiye edilmektedir. Ancak yeni doğan bebeğe emzik vermek için bir süre beklenmelidir. Meme reddi yaşanmaması için çocuk doktorları tarafından minimum 21 gün emzik verilmesi tavsiye edilmemektedir. Daha sonrasında emzik verilirken sadece uykuya geçiş için kullanılmalı, bebeğiniz uykuya geçtiğinde ağzından çıkarılmalıdır. Bu şekilde uykuya daha kolay geçecek ve uyuduğunda emziği düştükçe uyanmayacaktır.

The post Tecrübeli Annelerden Yeni Annelere Bebek Bakım Tavsiyeleri appeared first on Çocuk Bilimi.This post first appeared on Çocuk Bilimi, please read the originial post: here

Share the post

Tecrübeli Annelerden Yeni Annelere Bebek Bakım Tavsiyeleri

×

Subscribe to Çocuk Bilimi

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×