Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Here’s Baba Yetu (Our Father) as sung by the Soweto Gospel...



Here’s Baba Yetu (Our Father) as sung by the Soweto Gospel Choir. Enjoy!

Swahili

Baba yetu, Yetu uliye
Mbinguni yetu, Yetu amina!
Baba yetu Yetu uliye
jina lako litukuzwe.
Utupe leo chakula chetu
Tunachohitaji utusamehe
Makosa yetu, hey!
Kama nasi tunavyowasamehe
Waliotukosea usitutie
Katika majaribu, lakini
Utuokoe, na yule, muovu e milele!
Ufalme wako ufike utakalo
Lifanyike duniani kama mbinguni. (Amina)


English

Our Father, who art
in Heaven. Amen!
Our Father,
Hallowed be thy name.
Give us this day our daily bread,
Forgive us of
our trespasses
As we forgive others
Who trespass against us
Lead us not into temptation, but
deliver us from the evil one forever.
Thy kingdom come, thy will be done
On Earth as it is in Heaven. (Amen)



This post first appeared on A-MUSED, please read the originial post: here

Share the post

Here’s Baba Yetu (Our Father) as sung by the Soweto Gospel...

×

Subscribe to A-mused

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×