Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Spelt Walnut Cake with Avocado Frosting (Vegan & Refined sugar free)

Yesterday I finally created a succefull recipe for vegan muffins! Today I tried to make a cake with the same batter ... and I created absoltuely amazing walnut cake, that will be loved even by the people who are not keep on vegan diet or people who don't care about healthy eating. 

White flour is replaced by spelt flour, which contain more fiber, white sugar is replaced by coconut sugar which not only has vitamins but which also gives the cake deliciou honey-caramel flavor. And there's an avocado hidden in the chocolate frosting. But even if you don't like avocado, you don't have to be afraid to try this recipe - you won't taste it at all in the combination with cacao :))


Včera se mi povedlo po spoustě nezdařených pokusů sesmolit konečně úspěšný recept na vegan muffiny! Dneska jsem stejné těsto zkusila použít na dort ... a vznikl naprosto úžasný ořechový dort, který zaručeně zachutná i těm, kteří neholdují veganství, ani je nezajímá zdravá výživa. 
Místo bílé mouky je použitá špaldová, která obsahuje více vlákniny, bílý cukr je nahrazený kokosovým, který nejenom že obsahuje vitamíny, ale dodá dortu medovo-karamelovou chuť. A čokoláda na vrchu v sobě schovává avokádo, které ale v kombinaci s kakaem vůbec nepoznáte. Proto i pokud vám avokádo normálně nechutná, nemusíte se děsit :))


The Mirror
What you think about, is affectingthe way in which you see the world. But it doesn't have an impact to reality. If you stand in front of a mirror and you tell yourself that you're fat, your appearance won't change. Even if you tell yourself you're too skinny, you have too big nose, too fat cheeks, too small eyes .. you still look the same. You are still you! You are the same person and it doesn't matter which words you use to describe yourself. They're just words, just thoughts flying in your mind. They have nothing in common with the real life. They're just thoughs which only mentally hurt us. Thoughts are not real, they're just reflection of how we perceive reality. You're not fat, skinny, small, big, stupid, smart, enough or not enough .. you just ARE. That's the only thing that is real. You are alive, you're breathing and that's real. 

To, na co myslíte, ovlivňuje to, jak vy sami vidíte svět. Neovlivňuje to ale realitu. Když budete stát před zrcadlem a řeknete si, že jste tlustí, vaše skutečná podoba se nezmění. Ani když si řeknete, že jste moc hubení, máte moc velký nos, nafouklé tváře, malé oči .. pořád budete vypadat stejně. Pořád jste to vy! Pořád jste ta stejná osoba a je jedno jaká slova používáte k tomu, abyste sami sebe popsali. Jsou to jen slova, jen myšlenky které nám létají sem a tam hlavou a nemají nic společného se skutečným životem. Jsou to jen myšlenky, které nám jen psychicky ubližují. Myšlenky nejsou skutečné, jsou jenom odrazem toho, jak my sami vnímáme realitu. Nejste tlustí, hubení, malí, velcí, hloupí, chytří, dostateční, nedostateční .. prostě JSTE. To je to jediné, co je skutečné. Existujete, žijete, dýcháte a to je to, co je skutečné.  


vegan, vegetarian, dairy free, eggs free
Ingredients:
CAKE / DORT:
 • 1/3 cup walnuts / 1/3 hrnku vlašských ořechů
 • 1 cup spelt flour / 1 hrnek špaldové mouky
 • 1/5 cup melted coconut oil / 1/5 hrnku rozpuštěného kokosového oleje
 • 1/4 cup coconut sugar / 1/4 hrnku kokosového cukru
 • almost 1/2 cup plant-based milk (I used rice milk) / necelého 1/2 hrnku rostlinného mléka (použila jsem rýžové)
 • *1 flax egg / 1 lněné vejce
 • 1 tsp baking powder / 1 lžička prášku do pečiva
 • 1/2 tsp soda / 1/2 lžičky sody
 • a pinch of salt / špetka soli
 • 1 banana / 1 banán
CHOCOLATE FROSTING / ČOKOLÁDOVÁ POLEVA:
 • 1 small very ripe avocado / 1 menší velmi zralé avokádo
 • 1 banana / 1 banán
 • 1 Tbsp cacao powder / 1 lžíce kakaa
 • 2 Tbsp coconut sugar / 2 lžíce kokosového cukru
*1 egg = 1 Tbsp grounded flax seeds + 2,5 Tbsp water / 1 vejce = 1 lžíce mletých lněných semínek + 2,5 lžíce vody
How to:
 • Optionally soak the nuts for few hours, then rinse and drain (soaked nuts are easier to digest and they have better nutritional value) / Ořechy si volitelně na pár hodin přede namočíme do vody, potom slijeme a propláchneme (namáčené ořechy i semínka se lépe tráví a mají lepší výživovou hodnotu)
 • Mix the flour together with the sugar, milk, oil, flax seeds, baking powder, baking soda and salt / Mouku smícháme v míse s cukrem, mlékem, olejem, lněným semínkem, pečícím práškem, sodou a špetkou soli
 • Mash the banana, chop the nuts and add them into the batter / Banán rozmačkáme, ořechy nahrubo nasekáme a přidáme ke směsi
 • Pour the batter into a small cake form and bake in pre-heated oven for 180°C for about 15 min. Vylijeme těsto do malé dortové formy a pečeme v předehřáté troubě na 180°C cca 15 minut
 • Meanwhile make the chocolate froasting - cut the avocado in half, scoop out the avocado flesh, add the rest of the ingredients and blend until smooth / Mezitím si připravíme čokoládový krém - avokádo rozkrojíme, vyhodíme pecku a lžicí vydlabeme avokádo do misky. Přidáme zbytek ingrediencí a rozmixujeme dohladka.
 • Frost the cake with the chocolate cream, let it cool down and then top with fresh strawberries or any fruit of choice :) / Upečený dort potřeme čokoládovým krémem, necháme vychladnout v lednici a dozdobíme čerstvými jahodami nebo jiným ovocem :)


This post first appeared on MeAdelaida: Dreamer's Life Journey, please read the originial post: here

Share the post

Spelt Walnut Cake with Avocado Frosting (Vegan & Refined sugar free)

×

Subscribe to Meadelaida: Dreamer's Life Journey

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×