Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

KŁYKCINY KOŃCZYSTE – BRODAWKI PŁCIOWE TO OBJAW INFEKCJI HPV

KŁYKCINY KOŃCZYSTE – BRODAWKI PŁCIOWE TO OBJAW INFEKCJI HPV

Kłykciny kończyste należą do niechlubnego grona najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Wbrew szeroko rozpowszechnionej kampanii społecznej w temacie zakażeń wirusem HPV (human papillomavirus), na świecie odnotowuje się niesłabnącą tendencję do zapadania na to schorzenie weneryczne. Do tej pory odkryto ponad 100 typów wirusowych, z czego ok. 30 jest przenoszonych w wyniku niezabezpieczonych prezerwatywą stosunków seksualnych oralnych, analnych i waginalnych. Szczególnie niebezpieczne dla męskiego zdrowia są zakażenia wirusami HPV-6 i HPV-11 – są to główni winowajcy powstawania nietypowo rozrośniętych brodawek skórnych w okolicach narządów płciowych. Od momentu współżycia z nosicielem wirusa upływa od 3 tygodni do nawet 12 miesięcy przed pojawieniem się drobnych narośli – zwykle czas ten wynosi 3-4 miesiące. W czasie ukrytej ekspresji wirusa może dojść do nieświadomej propagacji patogenu na inne osoby, co niestety powiększa pulę zakażonych. U mężczyzn brodawki pojawiają się zwykle wolniej niż u kobiet, obejmując swoim zasięgiem okolice odbytu, trzon prącia, mosznę oraz przestrzeń podnapletkową, co może utrudniać odprowadzenie fałdu skórnego i stać się przyczyną stulejki.

Kłykciny kończyste wyjątkowo dobrze rosną w wilgotnym i ciepłym środowisku. Pod wpływem korzystnych czynników namnażają się, wzajemnie zrastają i tworzą bezkształtne narośle, które przez pacjentów często bywają nazywane „kalafiorami”. Pojawienie się dużych brodawek w miejscach intymnych przestaje być problemem wyłącznie natury estetycznej. Zmieniona chorobowo skóra staje się tkliwa, bolesna, podrażniona przez elementy bielizny i odzież (zwłaszcza obcisłe spodnie, szwy). Nieleczone kłykciny z czasem zmniejszają się i zanikają, a w ich miejsce, po pewnym czasie, wyrastają nowe brodawki. Ten proces może trwać przez całe życie chorego z ciągłym następowaniem po sobie okresów aktywności choroby i jej całkowitej remisji. Pełne ustąpienie objawów bez ingerencji lekarskiej obserwuje się u aż 30% pacjentów.

JAK LECZYĆ? JAK ZAPOBIEGAĆ?

Leczenie kłykcin kończystych skuteczne jest wyłącznie w przypadku jednoczesnej terapii obojga partnerów. Na łagodniejsze zmiany stosuje się specjalne kremy i maści, które działają cytostatycznie i nekrotyzująco wobec nieprawidłowo proliferujących komórek skóry. Najefektywniejszą metodą walki z brodawkami jest krioterapia, czyli zabieg wymrażania. Można go przeprowadzić w większości klinik chirurgii estetycznej w bardzo bezpieczny sposób. Dla dużych narośli polecana jest laseroterapia, w skrajnych przypadkach – wycinanie operacyjne. W czasie terapii warto poprosić lekarza o przepisanie dodatkowych leków immunostymulujących, które wzmocnią system odpornościowy i ułatwią walkę z wirusem.

Profilaktyka zakażeń brodawczakiem ludzkim polega wyłącznie na stosowaniu prezerwatywy podczas każdego stosunku seksualnego, zachodzącego poza stałym związkiem. Należy pamiętać, że nawet najlepszej klasy osłona mechaniczna nie zapewnia 100% ochrony, jednak ryzyko infekcji zostaje zmniejszone o ok. 75%.This post first appeared on Maruda24, please read the originial post: here

Share the post

KŁYKCINY KOŃCZYSTE – BRODAWKI PŁCIOWE TO OBJAW INFEKCJI HPV

×

Subscribe to Maruda24

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×