Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

LETNI BÓL GARDŁA

LETNI BÓL GARDŁA

JAK SZYBKO I SKUTECZNIE UPORAĆ SIĘ Z OSTRYM STANEM ZAPALNYM?

Gdy temperatura na zewnątrz przekracza 30°C, naturalnie sięgamy po mocno schłodzone napoje, mrożone desery i lody. Zimne przekąski doskonale pomagają nam obniżyć temperaturę i zaznać odrobinę przyjemnego orzeźwienia. Niestety, nagła zmiana ciepłoty ciała zdecydowanie nie służy osobom ze skłonnością do zapadania na częste infekcje górnych dróg oddechowych. Zwykle w drugiej połowie czerwca do lekarza zgłaszają się osoby młode i aktywnie spędzające czas, właśnie z powodu dokuczliwego bólu gardła. Oczywiście nie tylko chłodne napoje są przyczyną podrażnienia śluzówki i narażenia jej na infekcje. Do rozwoju anginy nierzadko przyczyniają się zbyt intensywnie klimatyzowane pomieszczenia/samochody. Emitowane przez klimatyzatory suche powietrze wpływa niekorzystnie na nawilżenie błon śluzowych, predysponuje do rozwoju bakterii i wirusów. Latem także często bierzemy udział w masowych imprezach, gdzie głośno rozmawiamy, krzyczymy i narażamy podrażnione gardła na kontakty z drobnoustrojami innych ludzi. Dlatego też zarówno przychodnie jak i osiedlowe apteki nie przestają się zapełniać pacjentami nawet w środku lata. Zanim jednak niegroźna infekcja przeistoczy się w wymagającą antybiotykoterapii anginę, warto sięgnąć po sprawdzone sposoby walki z bólem gardła.

Jak szybko i skutecznie uporać się z nieżytem górnych dróg oddechowych? Przedstawiamy sprawdzone metody walki z bólem i stanem zapalnym.

Najłatwiej dostępnym środkiem leczniczym są niewątpliwie pastylki do ssania. Zawierają one miejscowo działające substancje o charakterze antyseptycznym i znieczulającym. Niestety, dobowa liczba możliwych do spożycia tabletek jest ograniczona, a zastosowane w recepturze dodatki smakowe i sztuczne słodziki często wywołują mdłości oraz inne zaburzenia trawienne. Zamiast klasycznej słodkiej pastylki lepiej wybrać stosowaną niegdyś przez nasze mamy i babcie płukankę.

Najprostszy roztwór przygotujesz z ciepłej osolonej wody lub wody z dodatkiem 3% nadtlenku wodoru (wody utlenionej), jednak wyższą skutecznością wykazują się napary z szałwii lekarskiej oraz specjalne proszki z mentolem (np. Gargarin). Należy pamiętać jednak, by nie przesadzać z ilością przeprowadzonych płukanek, aby nadmiernie nie przesuszyć śluzówki gardła. 3 razy dziennie po posiłku i oczyszczeniu zębów to odpowiednia częstotliwość.

Fantastyczne efekty przynosi także pędzlowanie gardła roztworem wodnym fioletu gencjanowego.
Ów barwnik działa bójczo na większość bakterii powodujących zakażenia górnych dróg oddechowych i dlatego przynosi ulgę w bólu gardła już po pierwszym zastosowaniu. Fioletowy roztwór najlepiej nanieść przy użyciu patyczka kosmetycznego na całą powierzchnię migdałków podniebiennych i łuki gardłowe tuż przed pójściem spać. Po porannym śniadaniu po barwniku nie powinien pozostać najmniejszy ślad w jamie ustnej. Efekt jest odczuwalny od razu.

W podrażnieniach gardła i krtani doskonale sprawdzi się syrop prawoślazowy. Zawarte w korzeniu prawoślazu polisacharydowe śluzy roślinne działają powlekająco, łagodząco i przeciwzapalnie. Podobnie kojący efekt wywołują przygotowane w letniej wodzie maceraty z nasion lnu, babki płesznik i kozieradki.



This post first appeared on Maruda24, please read the originial post: here

Share the post

LETNI BÓL GARDŁA

×

Subscribe to Maruda24

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×