Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

2017 Yılı Dijital Pazarlama Trendleri

2017 Yılında Dijital Pazarlama Dünyasında Nasıl Gelişmeler Olacak?

Aralık ayının sonuna yavaş yavaş yaklaşıyoruz. 2016 yılının muhasebesini yapıp 2017 yılının hedeflerini belirleme zamanı. Bu çalışmaların içerisine 2017 yılında hayatımıza girecek Dijital Pazarlama trendlerini de dâhil etmekte fayda var. Bu yazıda 2017 dijital pazarlama trendlerini inceleyeceğiz.

Sanal Gerçeklik ve Arttırılmış Gerçeklik

Ben bu konudan hiç hoşlanmasam da sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik hala daha trend olmaya devam ediyor. 2017 yılında da hayatımızda olacağı kesin. Sanal gerçeklikte aslında var olmayan objeleri bir gözlük vasıtasıyla varmış gibi görüyoruz. Artırılmış gerçeklik ise var olan objeleri daha interaktif hale getiriyor. Yani örnekle anlatmak gerekirse sanal gerçeklikte olmayan bir binayı gözlük ile boş araziye konumlandırıp inceleyebiliyoruz. Artırılmış gerçeklikte ise var olan bir şehrin caddelerinde oturduğumuz yerden araba kullanabiliyoruz.

Başta söylediğim gibi benim çok hoşuma gitmeyen bir teknoloji. Özellikle iş anlamında kendi sektörümde çok büyük anlamı olmadığını düşünüyorum. Ancak bazı sektörlerde ve eğlence için gelişmeye devam edecek.

Video Reklamcılığı

Görüntülü reklam çalışmaları o kadar çok yaygınlaştı ki tüketicilerde ciddi bir körlük oluştu. Okumayı çok sevmeyen bir toplum olmamızdan kaynaklı advertorial tarzı reklamlar da artık eskisi kadar ilgi görmüyor. Geçtiğimiz yıllarda başlayan video reklamcılığı trendi 2017 yılında katlanarak sürecek. Fakat televizyon için üretilen prodüksiyonların süresi dijital dünya için uzun.  2017 yılında dijitale özel prodüksiyonlar ön plana çıkacak.

Sosyal Medya Ticaret

Bu konuya bir önceki yazımda değinmiştim. Sosyal medya mecralarının gelişmesi ile birlikte bu mecralar üzerinden iş modelleri de gelişmeye ve yaygınlaşmaya başladı. Özellikle Facebook ve Instagram üzerinden iş yapan girişimci sayısı takdire değer. Ülkemizde bu tip girişimler henüz yeteri kadar değer görmüyor. İnternet penetrasyonunun bu kadar yüksek olduğu ülkemizde internetten alışverişe bu derece soğuk bakılması oldukça şaşırtıcı. Ancak günden güne artan bir grafik ile online ticarete bakış açısı değişiyor.

Canlı Yayın

Periscope ile başlayan ve Facebook canlı yayın ile devam eden canlı yayın furyası 2017’de artarak hayatımızda olacak. Tüm sosyal medya mecralarının pay almaya çalıştığı bu alanda daha çok olaya canlı olarak şahitlik edeceğiz.

Mesajlaşma Uygulamalarında Reklam

SMS’in unutulmasını sağlayan mesajlaşma uygulamalarında reklamcılık dönemi başlıyor. Facebook’un Whatsapp’ı satın alması ile birlikte başlayan bu süreç 2017 yılında da devam edecek. Tabi bu gelişmeler kişisel verilerin gizliliği ile ilgili tartışmaları da artıracak.

2017 yılının tüm markalar ve pazarlamacılar için iyi geçmesini dilerim.

2017 Yılı Dijital Pazarlama Trendleri yazısı ilk önce Mehmet Ortaç üzerinde ortaya çıktı.This post first appeared on Mehmet Ortaç, please read the originial post: here

Share the post

2017 Yılı Dijital Pazarlama Trendleri

×

Subscribe to Mehmet Ortaç

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×