Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Prvi smartphone….

Prije svega bih volio napomenuti da nisam nikakav geek niti se ja razumijem išta u rootanje mobitela i ostale kerefeke. Mene je moj klinac (6 godina bu sad za koji dan) krenuo maltrat da bi on svoj mobitel. Razmislio sam sa suprugom dogovorio, izvadio iz ladice svoj “stari” P9Lite i odlučio ga složit tako da ga mogu mirne duše dati 6godišnjaku u ruke. Malo zdrava pamet i logika, malo frend Google koji sve zna, malo još pokoji forum ili YouTube i složio sam nešto s čime samo supruga i ja bili zadovoljni. Izraz lica i sjaj u očima kada je dobio svoj mobitel u ruke neću uopće komentirat a miran san koji smo supruga i ja imali isto tako.

Ima 3 dana u tjednu kada mu je telefon otključan za korištenje na po sat vremena s time da se telefon zaključa u 20:00 i do 09:00 nula bodova. Ima nekoliko igara i YouTube Kids i ako i želi nešto instalirat ja mu to moram odobrit šifrom koju sam ja odabrao. Mogu je ukucati direktno na njegov telefon ili mi može poslati poruku kojom traži odobrenje makar ja bio u Kurdistanu. Mogu mu davati dodatno vrijeme a mogu i zaključati telefon kada god želim. Kad ga negdje zgubi ili zgura u garnituru mogu pustit zvuk na njegovom telefonu sa svog da ga lakše nađemo. I još par stvari o kojima u nastavku – nama VRH.

“Tata, mama mogu ja dobit svoj telefon? Onako u pol ručka da se zagrcneš…”

Došao je i taj trenutak kojeg ste se pribojavali, bilo je neizbježno ali ipak ste se nadali da neće možda još neko vrijeme ali što želja da udovoljite svom djetetu, što ono dječje dosađivanje, što pritisak vršnjaka i eto vas pred zidom a na zidu ogromni grafit – SMARTPHONE.

Istina jest da je nekada ta cijela priča bila znatno nedužnija i jednostavnija. Usudio bih se čak i reći pametnija. Uređaji su bili relativno jeftini, kupio si bon i rastezao si ga do ludila. Imao si dva ili tri reda u c/b i opciju za poslat i primit SMS ili poziv. Faca si bio kad ti je prvom u društvu zazvonio STAR WARS kao melodija zvona a ZEDGE je bio site kojeg se posjećivalo na dnevnoj bazi.

Danas Telefon nije samo spravica za poslat i primit SMS ili poziv. Danas je u taj čušpajz uletila još gomila i sadržaja i načina komunikacije, danas u džepu nosite cijeli INTERNET sa svim njegovima vrlinama i manama i sada je došao trenutak da ta širom otvorena vrata predate u ruke svom dragom voljenom nevinom djetetu. Ako vas je malo oblio znoj i stisla nelagoda to je OK – normalni ste.

S druge strane i ako zanemarite da “svi imaju mobitel” ako zanemarite “jooj daaj pa nije to pištolj” i slične komentare razumni ste i jasno vam je da u današnjem svijetu jurnjave i trčanja postoji tren kada vaše dijete treba dobiti telefon da bi ste mogli sa njim biti u kontaktu ali ima li neka mogućnost da ipak zadržite kontrolu, nadzor. Ne iz nekih diktatorskih nego iskrenih roditeljskih razloga jer znate čega sve na svijetu ima i znate da nije vrijeme da sva ta bujica i dobrog i lošeg nezaustavljivo krene bez ikakvog filtera.

Smirite se jer nemate brige. Rješenje postoji i jednostavno je i ako se karte odigraju pravilno veza vas i vašeg djeteta postat će još čvršća. Idemo nabavit i pripremit prvi smartphone za vaše dijete.

1. ODABIR UREĐAJA

Budimo realni danas svi klincima iz nekih neshvatljivih razloga kupuju high end uređaje – čemu. Razmislite realno za što taj mobitel treba služiti. Poruka, poziv, video poziv, Viber, WhatsApp, Facebook, Instagram, Twitter, igrice, bla bla bla….. Vašem djetetu NE TREBA iPhone 800 sa 500GB i Ultra 64k HD QLED ekranom osjetljivim na niski prelet tigrastog komarca sa 34 kamere od 208 MP prepoznavanjem lica, osmjeha, auto korekcijom ljepote i svim ostalim drangulijama kojima su mobiteli nakrcani a vašem djetetu su apsolutno nebitni jer u konačnici bitno je to da vi šaljete poruku koja glasi: Vjerujem ti i zato ti dajem mobitel na korištenje.

Danas (početak 2020 godine) moja preporuka bila bi nešto iz Huawei flote a preporučam potražiti uređaj na Njuškalu ili dućanima koji se bave otkupom pa samim time i prodajom rabljenih uređaja. Modeli o kojima pričam su P9, P9Lite, P9Mini, P10, P10Lite a ako nađete za razumne novce može i P20 ili P20Lite. Pro verzije mislim da su preskupe i prejake pa samim time ih neću ni više spominjati.Evo nekoliko primjera što sam ja danas iskopao na:

Njuškalu

https://www.njuskalo.hr/huawei-honor/2-mobitela-ispod-cijene-999kn-oba-dva-oglas-30626303
https://www.njuskalo.hr/huawei-p20/huawei-p20-lite-pink-oglas-28832546
https://www.njuskalo.hr/huawei-p9/huawei-p9-lite-mini-kao-nov-oglas-30631895

Opcija sa računom iz dućana

https://www.njuskalo.hr/huawei-p-smart/huawei-p-smart-z-64gb-black-odlicno-stanje-racun-jamstvo-trgovina-oglas-30613431

Opcija iz “MOBY SHOP” dućana rabljeno

iPhone 6 16GB


Pored tog inicijalnog troška uračunajte u cijelu priču i dodatnih okvirno stotinjak kuna za nekakvu silikonsku masku i zaštitno staklo (kaljeno – no shit folije i ostale gluposti) – da ovog zapravo ima na e-bayu, gearbestu, aliexpressu i ostatku interneta za đabe pare ali ja pričam o onom trenu da sve riješite u “jednom šusu” i ne čekate maskicu za mob 4 tjedna.

Kada tražite po Njuškalu gledajte oglase na kojima vidite slike koje pokazuju da je vlasnik sačuvao sve i kutiju i iglu i navlaku za slušalice i sve te stvari koje većina “normalnih” ljudi ne čuva bar ne 2 godine. Ako vlasnik u kompletu prodaje i masku i staklo (jer kaj će mu) još bolje.

2. PODEŠENJE UREĐAJA

OK sada imate telefon i kaj sad. Sada kreće zanimljivi i zabavni dio. Prvo da bi obavili inicijalni setup na bilo kojem smartphoneu treba vam mail account. Tu u igru dolazi fenomenalna aplikacija koja spaja sve platforme a zove se Google! Da Google ima i zna sve a ima i povezanu aplikaciju koja se zove Family Link. https://families.google.com/familylink/

Aplikacija vam omogućava da kreirate pridruženi korisnički račun svom računu – odnosno dječji račun bez obzira na to da li je dijete punoljetno ili ne. Vrlo lako se dodaje supružnika i njemu dodijeljuje ista administrativna prava tako da vas nebi draga zvala da nadodate još 15 minuta na dnevni limit taman usred kontre u finalu LP na egalu 10 minuta prije kraja tekme dok ste sa kumom i ekipom u lokalnom bircu.

INSTALACIJA/PODEŠENJE/SETUP kako tko voli– na svom uređaju skinete Family Link pokrenete ga i kroz prvih par ekrana prođete jer vam se na njima prezentiraju razne funkcionalnosti aplikacije.
– kreirajte dječji mail account NAPOMENA Kada ovo radite imajte na umu da će jednog dana (to je postavka aplikacije, sa 13 godina (mislim da je u HR isti limit ali treba provjerit jer limit ovisi o zemlji u kojoj ste odnosno koju koristite za kreiranje accounta) djetetu na njegovom telefonu iskočiti obavijest da li želi ili ne želi preuzeti kompletnu kontrolu nad svojim accountom (na to nemrete nikako utjecat) pa se potrudite da i taj mail account ima smisla. Naime Google cijelo vrijeme prati što određeni account gleda, sluša, koristi i takve sadržaje filtrira te na taj način radi najusmjereniji personalizirani marketing moguć. Pored toga mail adresa vam treba za registraciju na svakojake forume i slično a kasnije u životu i za ozbiljnije stvari pa probajte izbjeći mailove poput ljubič[email protected] ili [email protected]…. Ako se dijete primjerice zove Petar Perić probajte sa userom tipa petarp ili pperic ili pericp ili petarperic uglavnom kužite kaj mislim
– kad ste kreirali mail account za dijete uzimate njegov mobitel i na njega instalirate aplikaciju, pogađate, Family Link te pratite upute za instalaciju i inicijalni setup koje su jednostavne do bola
S aplikacijom Family Link možete odrediti interval vremena kada je telefon zaključan za korištenje što vam omogućava da primjerice kroz tjedan kada klinci idu u školu a mi na posao zaključate telefon kroz noćni period a raspon od kada do kada određujete sami.Aplikacija omogućava i ograničavanje vremena upotrebe što je isto odlična stvar jer ako postavite vremenski limit na primjerice 2 sata to znači da dijete može upotrebljavati svoj telefon sve dok ne dođe do 120 minuta pa makar to bilo i 120 puta po 1 minutu nakon čega se uređaj zaključa u smislu da se zaključa ekran sa porukom RODITELJSKI PRISTUP i satom. Uređaj još uvijek bez problema može primiti poziv. S ovom funkcijom osim što će te eliminirati blejanje u mobitel cijeli dan potaknut će te s vremenom dijete da počne koristiti princip time managmenta što je vještina koja mnogima nedostaje a omogućit će djetetu da nauči kvalitetnije i efikasnije baratati sa vremenskim ograničenjima. Pored svega toga potaknut će makar iz čiste dosade i interes za alternativnim vrstama zabave i socijalnog kontakta.
Family Link ima u sebi integriranu i funkciju real time GPS lociranja uređaja tako da ukoliko je jasno uređaj sa djetetom onda i vrlo precizno znate gdje vam je u datom trenutku dijete. Ovo je funkcija koja je odlična ali svakako preporučam pogotovo sa klincima koji su malo stariji tipa 10+ otvoreno reći da je ta opcija tu i da je aktivirana ali isključivo kao pomoćni alat za neke slučajeve nužda a nikako kao sredstvo špijuniranja i uhođenja. Budite otvoreni i ne lažite. Iskoristite cijeli taj proces da ojačate i izgradite mostove na da ih rušite. Ovo je važna prekretnica ali ne samo u vašem već i u životu vašeg djeteta. Poslije ovog ide davanje ključa od kuće/stana u ruke, prvi samostalni izlazak, pa onda kasno noćni izlazak… imate još par stepenica za prevalit pa napravite sve da to obavite kao tim.

3. DODATNE POSTAVKE

GOOGLE PLAYSTOREIdemo dodatno zaštiti dijete. Otvorite Playstore odaberite one 3 vodoravne crtice u gornjem lijevom kutu pa opciju POSTAVKE. Kada se otvori zaskrolajte red dva dole i prva opcije grupe KORISNIČKE POSTAVKE je Roditeljski nadzor. Kliknete. Kada uđete prvo na SLIDERu uključite opciju. Zaštićena je istom šifrom koju ste stavili na Family Link stoga oko te šifre budite kreativni jer ako vam je dijete probije u 3ćem pokušaju sve ovo i nema smisla. Sada možete odrediti kakav sadržaj Playstore uopće pokazuje. Ja sam granicu postavio na PEGI7 što znači da bilo kakva aplikacija koja ima oznaku primjerice PEGI18 na telefonu mog klinca neće uopće biti prikazana pa makar on u Search točan naziv napisao. Ovo nije 100% filter jer ako netko na Zombi koljačinu stavi oznaku PEGI3 i Playstore to prihvati jbg protiv toga ne mogu ništa ali zato imate onu zaštitu od instalacije bez vašeg odobrenja. Podesiti još možete i vrlo slična ograničenja vezano uz glazbu na Playstoreu odnosno nema eksplicitne lirike.
YOUTUBE / YOUTUBE KIDSOvisno o dobi djeteta klasičnu YouTube aplikaciju možete ukoliko želite ukloniti ili onemogućiti sa telefona a instalirati YouTube Kids. To je inačica klasičnog YouTubea i sadrži hrpetine video sadržaja a preporuča se za gledanje djeci od 12 ili manje godina starosti. Samo instalirate, registrirate onaj isti mail account kreiran sa Family Linkom i to je to.Ako pak mislite da je vaše dijete prestaro ili “preodraslo” za YouTube Kids ostavite klasičnu inačicu instaliranu. Pokrenite YouTube kliknite na sliku accounta u gornjem desnom kutu, kliknite na POSTAVKE, kliknite na OPĆENITO i pri dnu kliknite na OGRANIČENI NAČIN RADA odnosno RESTRICTED MODE. Sada svi video zapisi koje su korisnici YouTuba označili kao sadržaj namijenjen za odrasle neće biti dostupan za reprodukciju. Niti ovo nije 100% sigurno rješenje ali je bolje nego ništa.
GOOGLE / CHROMEAko ste odlučili ostaviti djetetu opciju surfanja internetom otvorenu pokušajmo ga barem zaštiti od neprimjerenog sadržaja. Na telefonu (njegovom) pokrenite Google pa u donjem desnom kutu kliknite na VIŠE pa zatim kliknite na OPĆENITO i zatim uključite SIGURNO PRETRAŽIVANJE odnosno SAFE SEARCH. Na taj način već sam GOOGLE / CHROME filtrira neprimjeren sadržaj u obliku slika, video sadržaja i kompletnih stranica te ih ne prikazuje u rezultatima pretraživanja.
FAMILY LINK DODATNE POSTAVKEKada pokrenete Family Link i otvorite profil svog djeteta prva opcija koja se vidi odmah ispod slike je UPRAVLJANJE POSTAVKAMA – kliknite. Ovo vam otvara dodatne opcije kojima se može podesiti dosta pojedinosti uključujući i neke gore spomenute. Ovdje međutim možete odrediti koje aplikacije se na telefonu uopće mogu koristiti ali čak i koliko dugo vremenski se pojedina aplikacija može koristiti. Kompletno sučelje Family Linka je vrlo intuitivno i jednostavno za korištenje pa tako i ovaj dio koji vam omogućava da u svega nekoliko klikova odredite set pravila, ograničenja i dodatnih opcija pomoću kojih sudjelujete i to vrlo aktivno i u digitalnom dijelu života vašeg djeteta.

4. PODEŠAVANJE PRISTUPA SADRŽAJIMA NA SAMOM UREĐAJU

Sada finalni touch. Sve ste podesili, namjestili, sve imate pod kontrolom. Nemate. Telefon (smartphone) je kreiran tako da omogući svom korisniku da beskrajnu prčka po njemu i u beskonačnost gubi vrijeme igrajući se životno važnim funkcijama kao primjerice otključavanje telefona sa licem korisnika. Dakle ak su mi ruke zmazane ili mokre pa nemogu otključat telefon, zamisli operem/obrišem ih pa mogu. Poanta je da sada trebate “sakriti” ili obrisati aplikacije ili barem ikone do kojih ne želite da vaše dijete ima pristup. Prva koja mi pada na pamet je POSTAVKE. Dakle nema potrebe da po ičem unutra prčka barem u početku. Zatim tu je SAT (alarm) to je sada onako pola-pola ali osobno mislim isto tako nema potrebe jer to oduzima vama jednu od sitnih životnih radosti kada razgrnete zavjese i onako mamićevski u 6:45 ujutro milozvučno graknete “Aaaaajmoooooo”.Ovisno o modelu uređaja postoje razni načini kako “sakriti” ikone odnosno ukloniti aplikacije. Ako ih doslovno želite ukloniti onda kako to na većini telefona jest ulazite u POSTAVKE pa potom u APLIKACIJE (pa ovisno o modelu uređaja i verziji Androida još jednom APLIKACIJE) i onda redom uklanjate ono što ne želite da ostane na telefonu dostupno vašem djetetu. Kada radite deinstalaciju aplikacije ukoliko imate omogućen “desni” gumb sa natpisom PRISILNO ZAUSTAVLJANJE odnosno PRISILNO ZAUST. preporučam da ga uvijek stisnete jer na taj način zaustavljate pozadinski rad aplikacije i u potpunosti je zaustavljate. Kada taj natpis postane transparentan znači da je aplikacija zaustavljena nakon čega kliknete desni gumb sa natpisom DEINSTALACIJA odnosno DEINST. čim uklanjate aplikaciju sa uređaja. Kada postupak deinstalacije završi vraćate se na popis aplikacija i nastavljate dalje redom i po osobnim preferencama.Postoje i one tzv. PREDINSTALIRANE aplikacije ako i aplikacije sustava koje su važne za rad uređaja ili je netko grdno platio da ih se predinstalira na uređaj koje nećete moći deinstalirati sa uređaja. To ne znači da će one biti dostupne vašem djetetu. Njih ćemo “sakriti” od znatiželjnih očiju i razigranih prstića dječjih. Kako? Primjerice na Huaweiu P9 kada se nalazite na tzv. Homescreenu (to je onaj prvi koji se pojavi kada upalite i/ili otključate telefon stavite dva prsta baš na čistu površinu desktopa (radne površine) i razmaknite ih kao da želite povećati sliku. Otvorit će se posebna mapa naziva HIDDEN. U toj mapi biti će kvadratić sa znakom “PLUS”. Klikom na taj znak otvara se lista ikona/aplikacija koje možete klikom prsta označiti te pritiskom na gumb DONE/ZAVRŠI prebaciti sa desktopa (radna površina) u taj skriveni folder. Druga opcija na istom uređaju je tzv. PRIVATE MODE odnosno privatni način rada. On vam omogućuje da odredite slike, fileove, video i slično što je na mobitelu dostupno samo kada se mobitel pokrene u tom PRIVATE MODE načinu rada za što vam treba ili zadani uzorak zaključavanja (različit od onog kojeg možda koristite za zaključavanje telefona) ili otisak prsta ili PIN. Na P9 uređaju da bi došli do Private Modea sa dva prsta povucite s vrha ekrana prema dolje i odaberite PRIVATE MODE. Slijede kratke upute za podešavanje i to je to. Kada ste završili i pridružili sadržaje u PRIVATE MODE ponovno sa dva prsta povučete sa vrha ekrana prema dolje odaberete PRIVATE MODE i telefon se vraća u svoje uobičajeno stanje a sve što se pridružili u PRIVATE MODE se ne vidi i nedostupno je.Na uređaju P20 stvar je možda i jednostavnija. Odete u POSTAVKE pa SIGURNOST I PRIVATNOST pa ZAKLJUČAVANJE APLIKACIJE. Otvara se lista aplikacija i svaka sa desne strane ima mali SLIDER gumb kojeg ako aktivirate ta aplikacija postaje skrivena i nedostupna na uređaju odnosno ikona je još uvijek vidljiva ali kada je pokrenete traži vas autorizaciju lozinkom ili otiskom prsta. Uređaj P20 isto tako ima opciju PRIVATE SPACE koja funkcionira na sličan način kao i PRIVATE MODE na uređaju P9. Ova opcija je na P20 nešto “nabildanija” jer omogućava da imate nazovimo to dva profila na istom uređaju od kojih je jedan sakriven dok ga ne otključate sekundarnim otiskom ili uzorkom za otključavanje ili posebnim PINom.

5. NAPOMENE / DODATNE INFORMACIJE / SAVJET

Family Link ima i mogućnost da pregledate koje aplikacije i u kojem trajanju dijete koristi što vam može pružiti dodatni ili dublji uvid u stvari koje ga zanimaju što se ponovno može iskoristiti kao još jedna dodirna točka i zajednički interes.
Postoji i zasebni servis imena Family Library koji vam omogućuje da sav na Playstoreu plaćeni sadržaj poput igrica, filmova, aplikacija, muzike i slično koristite svi članovi Family Linka bez da svaki član kupuje aplikaciju. Primjerice tata kupi TETRIS podijeli ga u Libraryu i svi članovi mogu ga najnormalnije igrati na svojim uređajima. Solidna stvar ako imate dvoje ili više klinaca koji žele istu plaćenu verziju igre ili si člana obitelji počastite filmom da ubije vrijeme na nekom dužem putovanju…
Sjećate se one priče “Vjerujem ti i zato ti dajem mobitel na korištenje” sa početka. Pa to neka bude okosnica ove priče. Vi dajete uređaj koji ste vi platili na korištenje i jasno je da mora postojati neki set smjernica kako će to korištenje izgledati i što se od korisnika očekuje. Fora je i sastaviti pisani set pravila (nikako ugovor jer time implicirate da i vi imate neke obveze i dajete mjesta djetetu da nađe rupe u sustavu a vjerujte da hoće) i neka ga potpiše i djete i vi. Stavite ga na frižider i neka se zna kakve su sankcije ali i nagrade. Primjer dajte djetetu neki kućanski posao ili neka ima zadatak počistiti svoju sobu. Uspješno izvršenje bez gunđanja ili samoinicijativno pomaganje drugima u njihovim kućanskim poslovima donosi +5 minuta a svađanje, neposluh, izbjegavanje zadataka nosi -5 ili -10 ili -15 minuta ovisno o težini prijestupa. Dodatne minute moguće koristiti isključivo vikendom.
Sretno…



This post first appeared on ÄŒist List, please read the originial post: here

Share the post

Prvi smartphone….

×

Subscribe to ÄŒist List

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×