Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Saanen Keçisi Özellikleri ve Yetiştiriciliği

Saanen Keçisi Özellikleri ve Yetiştiriciliği

Saanen keçisi yetiştiriciliği yapmak; diğer keçi türlerine göre hem süt bakımından hem de döl sayısı bakımından çok daha verimlidir. Saanen Keçi yetiştiriciliği bu nedenlerle hem ülkemizde hem de dünyanın farklı yerlerinde çok talep görmektedir.

Koyunlarda Dış Parazit Mücadelesi

Koyunlarda Dış Parazit Mücadelesi

Saanen Keçisi, hem fazla hem de kaliteli süt üretmesi nedeniyle kazanç anlamında ciddi getiriler sağlamaktadır.

Süt satışı yapmakta olanlar için aynı zamanda çok fazla yavrulamaları sayesinde; uzun süreli kazanç sağlamaları mümkün olmaktadır.

Saanen keçisi günlük süt verme ortalamaları 4 kilogram olması nedeniyle; yetiştiriciliğinin yapılması durumunda geniş çaplı ticari faaliyetler de yürütülebilmektedir.

Özellikle anne sütüne yakınlığı ile bilinen bu keçi sütü sayesinde; yalnızca şahsi değil ticari satışlar da yapılabilmektedir.

Saanen keçisi, keçi yetiştiriciliği alanında kısa sürede en yüksek verimin alınmasını sağlayan bir tür olması nedeniyle; hayvancılıkla uğraşanlar tarafından oldukça talep görmektedir. Hem kolay bakılmaları hem de yüksek oranda kazanç sağlamaları; Saanen keçilerini diğer keçilerin önlerine geçirmektedir.Bu ırk aynı zamanda her yerde yaşama becerisine sahip olması sayesinde; farklı coğrafyalarda da rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Daha fazla Saanen keçisi için ise melezleştirme sayesinde; farklı ırklarla da karışım elde edilerek keçi yetiştirme sektörü içerisinde geniş bir alanda yer almayı başarmıştır.

Saanen Keçisi Irkının Kökenleri

Saanen Keçi ırkının soyu; isviçre’nin Saanen vadisine dayanmaktadır. Oradan başlayan ırk günümüzde dünyanın pek çok yerinde yetiştiricilik anlamında tercih edilmeye başlanmış; iyi bir kazanç yöntemi olarak bilinmektedir.

Koyunlarda Dış Parazit Mücadelesi

Koyunlarda Dış Parazit Mücadelesi

Irkın kökenleri içerisinde dişi ve erkekte görünüş farklılıkları bulunmaktadır.

Dişileri genellikle boynuzlu bir görünüşe sahip olurken erkek olanlarda boynuz olmamasından anlaşılabilmektedir.

İsviçre kökenli olmasına rağmen herhangi bir bölgeye uyum sağlayıp rahat bir biçimde yaşamını sürdürebildiği için dünya ülkelerine hızlı bir biçimde yayılmıştır.

Güçlü adaptasyon yeteneği sayesinde verimliliğini korumayı başarmaktadır.

Görünüş olarak kısa olan keçiler beyaz tüyleri ile dikkat çekici olmaktadırlar. Sarımsı renk tüyleri olan cinsler olsa da saf ırkı genellikle beyaz tüylü olarak karşımıza çıkmaktadır.Saanen keçisi olması nedeniyle çok fazla süt vermekte; verdiği sütün kalitesi de diğer keçi sütlerine göre daha nitelikli olmaktadır. Bunun yanı sıra döl sayısı da fazla olduğu için; yetiştiricilik yapmak isteyenlere yönelik iyi bir keçi ırkı olarak bilinmektedir.

Saf ırk olarak genellikle İsviçre bölgesinde bulunurken, ülkemizde çoğunlukla melez ırk şeklinde karşılaşılmaktadır. Bu ırklar se saflarına göre daha az verimli olmanın yanı sıra; diğer keçi türlerine göre verimliliğini koruyan bir ırk olmaktadır.

Türkiye’de de az rastlanır olsa da saf Saanen keçilerine rastlanabilmektedir. Bu keçilerin az bir miktarı saf olarak korunurken yeni yavruların melez olması için; farklı tekelerle çiftleştirmeler yapılarak verimlilik arttırılmaya çalışılmaktadır.

Saf ırktan elde edilen sütün kalitesi ile çok yakın; yüksek kalitede sütler melez ırklardan da elde edilebilmektedir. Bu nedenle Saanen Keçisi devlet desteği önemli oranlarda verilerek, melezleştirme çalışmaları da desteklenmektedir.Saanen Keçisi Özellikleri

Irkın genel özellikleri olup şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Adaptasyon becerisi oldukça gelişmiştir. Sıcak ya da soğuk iklim koşulları ayırt etmeksizin kısa süre içerisinde uyum sağlayıp yaşamını sürdürebilir. Aynı zamanda vücut yapısı sayesinde düz ya da engebeli arazilerde de herhangi bir ayrım gözetmeksizin yaşayabilmektedir.
  • Koyunlarda Dış Parazit Mücadelesi

    Koyunlarda Dış Parazit Mücadelesi

  • Uysal olarak tanımlanan bir yapıları vardır. Bu nedenle sürü şeklinde kolay bir biçimde kontrol edilebilirler.
  • Döl verimi bakımından en avantajlı ırkların başında gelmektedir. Hem ikiz doğum yapmakta hem de döl sayısı fazla olduğu için sık doğum yapmaktadır. Bu durum da toplu keçi yetiştiriciliği yapacaklar için iyi bir avantaj sağlamaktadır.
  • Ağırlıkları dişi ve erkeğe göre değişmekle beraber 50 kg ile 70 kg aralığında olmaktadır.
  • Çok yağlı olmayan bir sütü vardır. Ortalama olarak %3,5 oranında yağ içermektedir.
  • Süt verimi de oldukça yüksektir. Yaş dönemine göre değişiklik göstermekle beraber en yüksek süt verme ortalaması 800 kg ile 900 kg arasında değişkenlik göstermektedir.
  • Sivri kulakları, en ilgi çekici özelliklerinden birisidir. Hareketli ve kısa yapısı ile diğer keçilerin orijinal kulak görüntülerinden farklılaşmaktadır.Tüm bu özellikleri ile diğer keçi ırklarından ayrılmakta olan Saanen keçisi, yetiştiricisini yormadan yüksek verimler sunmaktadır. Özellikler göz önünde bulundurularak orijinal Saanen Keçisi nerden alınır sorusunda saf ırk isteyenler için doğrudan İsviçre bölgesi tercih edilirken, ülkemizde de verimli özelliklerinden dolayı melez Saanen ırklarının satışı yapılmaktadır.

The post Saanen Keçisi Özellikleri ve Yetiştiriciliği appeared first on Rumico.This post first appeared on Rumico, please read the originial post: here

Share the post

Saanen Keçisi Özellikleri ve Yetiştiriciliği

×

Subscribe to Rumico

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×