Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Vegan Breakfast Ideas

A L O H A

Hei! Kuna hommikusöök on päeva tähtsaim toidukord, siis otsustasin kirja panna koos piltidega, mida söön mina hommikusöögiks, olles vegan. Paljud toidud mida olen söönud on siit listist küll välja jäänud, aga lemmikumad on olemas.

Hey! As breakfast is the most important meal of the day, I decided to write about what I eat for breakfast as a vegan. Many of the foods I have eaten been left out of this list, but the most favorite ones are there.

Smoothie Bowl

Smoothie Bowl ehk eesti keeles smuuti kausike on väga maitsev ja lihtne hommikusöök. Selle tegemiseks leidub väga palju erinevaid retsepte. Mina kasutasin selle tegemisel 1 avokaadot ja 1 banaani. Panin need blendrisse, lisasin veerand klaasi vett ja segasin kõik omavahel kokku. Soovitan lisada ka maapähklivõid.

Smoothie Bowl is a very tasty and easy breakfast. There are many recipes to do this. I used 1 avocado and 1 banana for it. I put them in a blender, I added a quarter of a glass of water and mixed everything together. I also recommend adding peanut butter.

Oatmeal

Puder on samuti kiire ning toitev hommikusöök. Putru on ka lihtne valmistada… Õpetus on pakendil. :) Lisasin pudrule maitsestamiseks ka kaneeli ja panin peale banaaniviilud.

Oatmeal is also a fast and nutritious breakfast. Oatmeal is also easy to make … The tutorial is on the packaging. :) I also mixed cinnamon to the oatmeal for the taste, and I added some banana slices.

Peanut butter toast

Maapähklivõi on üks maitsvamaid asju ja see sobib igale poole. Üheks lihtsaimaks hommikusöögivarjandiks kohvi kõrvale on röstsai määpähklivõi ja banaaniviiludega. Väga maitsev.

Peanut butter is one of the most delicious things. One of the easiest breakfast next to coffee is peanut butter with toast and banana slices. Very delicious.

Smoothie

Smuuti on väga hea varjant hommikusöögiks, kui kuhugi on kiire. Smuutit on väga lihtne valmistada ning see käib kiirelt. Kui pole ise tahtmist smuutisid vallmistada, siis müüakse igas toidupoes erinevaid smuutisid mida osta. See on üks minu lemmikumaid hommikusöögi varjante.

Smoothie is very good for breakfast if you want something fast. The smoothie is very easy to make… Just mix some fruits together and its ready. If you do not want to make it on your own, you can buy different types of smoothies in every grocery store. This is one of my favorite breakfast options.

A L O H AThis post first appeared on Aloha, please read the originial post: here

Share the post

Vegan Breakfast Ideas

×

Subscribe to Aloha

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×