Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

İngilizce Kısa Hikaye Okuma Rehberi

İngilizcenizi geliştirmek için kısa hikâyeler okuyun!

İngilizce eğitmenlerinin sıklıkla önerdiği yöntemlerden biri de okuma pratiğidir. Öğrenme biçimlerinden biri olan bu yöntem, o güne kadar öğrendiğiniz tüm gramer bilgisiyse sizi -neredeyse- yüzleştirir. Ancak güzel olan, sınıftaki sıkıcı gramer alıştırmalarının çok dışında bir dünyaya doğru çıkılan yolculuktur. Çünkü söz konusu olan bir yazarın düşlerinin içerisinde gezinmektir ve hiçbir yazar İngilizce grameri düşünerek yazmaz. (Bu editörün işidir.) Yazarlar, kurgu dünyalarında olup bitenleri kaleme alırlar. İlgilendikleri tek şey, hikâye kahramanlarının başına gelenlerdir. İşte, okuru cezp eden de budur! Böylece aslında sıkıcı gramer yapılarının pek de farkına varmadan, okursunuz, okursunuz, okursunuz… Macera sizi öylesine sarıp sarmalar ki, aslında elinizdeki kısa hikâyeler kitabını İngilizce ödevi olarak okuduğunuzu bile unutabilirsiniz. Ve eğer böyle oluyorsa, iki kişi -İngilizce öğretmeniniz ve dolaylı olarak kitabın yazarı- amacına ulaşmış demektir. İlki, İngilizcenizi geliştirmek için size çekici bir ödev vermeyi başarmıştır. İkincisi ise, hikâyesini okutmayı! Ve siz de bir okur olarak kesinlikle doğru yoldasınız demektir.

Kısa hikâye okuma rehberi

Kısa hikâyeleri nasıl ve nerede bulacağınız konusunda bazı araştırmalar yapabilir ve bu konuda oldukça iyi olan birtakım Web sitelerini ziyaret edebilirsiniz. (Bu makalenin sonunda sizin için derlediğimiz kısa öykü koleksiyonuna da göz atabilirsiniz.) Kısa hikâyeler, pek çok farklı tarz ve türe sahiptir. Birkaç paragraf uzunluğunda kısa hikâyeler olduğu gibi sayfa sayısı 50’yi bulan hikâye kitapları da vardır. Ya da, Online ve dijital okuma platformlarında, telefon ya da tabletlerde kolayca –her yerde ve her an- okunabilecek kısa hikâyeler de bulabilirsiniz. Hatta bazı kısa öykü koleksiyonları sesli kitap formatındadır ki bunların birçoğu tiyatral bir seslendirme ile kayıt edilmiştir. -Bu örneklerden bazılarını, Edgar Allan Poe, O. Henry, Jack London başta olmak üzere learningenglish.voanews.com da- okuyabilir ve dinleyebilirsiniz. Bunun İngilizce öğrenmek için müthiş bir deneyim olduğuna emin olabilirsiniz. Öğrenme biçimleri arasında en etkili olanı ilgi duyduğunuz alanlara yönelmektir. Kitap okumak ki Türkçenizi geliştirmek için dahi önemlidir, İngilizce eğitiminizde son derece yararlı olacaktır. (Aynı yöntemi İngilizce seslendirmeli ve alt yazılı filmler için de deneyebilirsiniz.)

Şimdi kısa öykü koleksiyonuna şöyle bir göz atalım:

Life Is a Circus Run by a Platypus – Allison Hawn

Türü: Komedi

Sayfa sayısı: 3-5

İngilizce düzeyi: Başlangıç-Orta

Kitaptaki kısa öyküler, dev yaratıklarla dans eden palyaçolara kadar hayatta pek çok şeyle yüzleşmek zorunda kalan bir yazarın garip hayat hikâyesini anlatır. Bu eğlenceli ve okunması kolay kısa hikâyeler, İngilizce öğrenenler için mükemmel bir başlangıç noktası olabilir.

Winnie-the-Pooh – A. A. Milne

Türü: Fantastik çocuk hikâyeleri

Sayfa sayısı: 10-15

İngilizce seviyesi: İleri başlangıç ve orta seviye

Bir çocuğunun oyuncak ayıları ve arkadaşlarıyla birlikte başından geçen hikâyeleri anlatan fantastik kurgular, ileri başlangıç ve orta seviye İngilizce öğrencileri için oldukça ideal bir öğrenme pratiği olacaktır.

The Bazaar of Bad Dreams – Stephen King

Türü: Korku

Sayfa sayısı: 20-50

İngilizce seviyesi: Orta düzey

Korku türünün efendisi Stephen King’in bu kitabındaki kısa öykülerinde kendinizi korkmaya hazırlayın. Kitap, orta düzey İngilizce öğrencileri için ilgi çekici bir okuma pratiği sağlıyor.

The Great Automatic Grammatizator – Roald Dahl

Türü: Fantastik gerçeklik

Saysa sayısı: 10 – 40

İngilizce seviyesi: Orta ve ileri düzeyde orta

Roald Dahl, tüm dünyada oldukça sevilen bir çocuk kitabı yazarıdır. Bununla birlikte Dahl, yetişkinler için de kitaplar kaleme almıştır. Kitaptaki fantastik gerçeklik kurgusu, hem bir okur hem de ileri orta düzeyde bir İngilizce öğrencisi olarak oldukça ilginizi çekecek.

Kitap evleri, Online Web siteleri ya da kütüphane raflarında bir gün okunmayı bekleyen şahane kitaplar! Mutlaka sizin de ilgini çekecek bir İngilizce kısa hikâye kitabı vardır. Jump into an English short story today!This post first appeared on Ingilizce Kursu, Ingilizce özel Ders,arapça Kur, please read the originial post: here

Share the post

İngilizce Kısa Hikaye Okuma Rehberi

×

Subscribe to Ingilizce Kursu, Ingilizce özel Ders,arapça Kur

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×