Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

YSK Seçmen Sorgulama 2017 | Referandumda nerede oy kullanacağım?


Anayasa değişikliği için yapılacak olan 16 Nisan 2017 Referandum’unda oy kullanacaklar için YSK seçmen listesini açıkladı. Ysk.gov.tr üzerinden sorgulama yaparak sizde oy kullanma yerinizi öğrenebilirsiniz. Peki seçmen listesinde adım yok ne yapmalım diyorsanız da sizin için gereken belge ve bilgileri derledik.

SEÇMEN LİSTESİ SORGULAMA – TIKLAYIN​

Peki seçmen listesi sorgulaması yaptınız ve isminiz çıkmadı ne yapacaksınız, nasıl seçmen kaydı yaptıracaksınız? Bunun için gereken belgeler neler?

Seçmen kütüğünde kaydı bulunmayanlar düzeltme ve yerleşim yeri adresi değiştirmek isteyenler nüfus müdürlüklerine şahsen başvurmak zorundalar. Bunun için de yasal bir süre var. Bu işlemi 26 Şubat 2017 (17.00) Pazar gününe kadar yapmanız gerekiyor.


Peki nüfus kütüğü kaydı için gereken belgeler neler? İlgili nüfus müdürlüğüne adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noterden tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile başvurmanız gerekiyor. Nüfus müdürlüğü size tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneğini vercek. O formu ve eklerini İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına teslim etmeniz gerekiyor.

Unutmayın! Referandumda oy verebilmek için mutlaka seçmen listesinde adınızın olması gerekiyor. Haliyle isminiz yoksa kayıt işlemini yaptırmadan oy veremezsiniz. Bu sadece referandum değil tüm seçimler için geçerli. O kullanabilmek için 26 Şubat’a kadar seçmen listesi sorgulamasını yapıp, kaydınızı oluşturun.

Seçmen kaydınız yoksa…

Diyelim ki YSK seçmen sorgulama işlemini yaptınız ve seçmen kaydınızın olmadığını gördünüz. Yahut bulunduğunuz bölgeyi değiştirmek istiyorsunuz. Bu durumda Nüfus Müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun için 26 Şubat 2017 Pazar gününe kadar yasal süre verildi. Eğer bu süre içerisinde gerekli işlemleri yapmamanız halinde referandumda oy kullanamazsınız.

Referandumda kaç seçmen oy kullanabilecek?

Türkiye’de yurt içi seçmen kütüğüne kayıtlı 55 milyon 336 bin 960 seçmen bulunuyor. Bu seçmenler yaklaşık 164 bin sandıkta oy kullanabilecekler. Öte yandan şu anki verilere göre yurt dışı kütüğüne kayıtlı olan 2 milyon 929 bin 389 seçmen yine referandumda sandık başına gidecek. Bu seçmenler 57 ülke, 119 temsilcilik ve 32 sınır kapısından oy verme işlemini gerçekleştirebilecek.Kaynak: http://www.tgrthaber.com.tr/editorun-sectikleri/ysk-secmen-sorgulama-2017-referandumda-nerede-oy-kullanacagim-165037 gitmek için TIKLA

YSK Seçmen Sorgulama 2017 | Referandumda nerede oy kullanacağım? yazısı ilk önce üzerinde ortaya çıktı.This post first appeared on Haberler Geliyoo, please read the originial post: here

Share the post

YSK Seçmen Sorgulama 2017 | Referandumda nerede oy kullanacağım?

×

Subscribe to Haberler Geliyoo

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×