Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Başbakan Binali Yıldırım Irak'a gitti


Başbakan Binali Yıldırım, özel uçak “TC ANA” ile Irak’a gitti.

Başbakan Yıldırım’a, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci eşlik ediyor.

Yıldırım, Bağdat ve Erbil’de temaslarda bulunacak.

Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin üçüncü toplantısının da ziyaret dolayısıyla Başbakan Binali Yıldırım ve Irak Başbakanı Haydar Abadi başkanlığında gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Bağdat’ta, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi’yle de görüşmeler yapması planlanan Başbakan Yıldırım, Irak’ta önde gelen bazı siyasi yetkililer, kanaat önderleri ve Iraklı Türkmenlerin temsilcileriyle de bir araya gelecek.

Görüşmelerde, bölgedeki istikrar, refah ve güvenliğin kalıcı şekilde tesis edilmesine yönelik atılabilecek adımların ele alınması bekleniyor.

Bu bağlamda, her iki ülkeye ortak tehdit arz eden terör örgütleri PKK, DEAŞ ve FETÖ’yle mücadelede işbirliğinin güçlendirilmesi üzerinde durulacak.

Bu arada ekonomi, enerji ve ulaştırma alanlarında işbirliğinin, daha üst seviyelere taşınması imkanları da araştırılacak.

Başbakan, Erbil’de Mesud Barzani ile görüşecek

Başbakan Binali Yıldırım, Bağdat’taki temaslarının ardından, Erbil’e geçecek.

Burada, IKB Başkanı Mesud Barzani ve Başbakanı Neçirvan Barzani’yle görüşecek.

Görüşmelerde terörle mücadele ve ekonomik konuların ele alınması bekleniyor. 
 Kaynak

Başbakan Binali Yıldırım Irak'a gitti yazısı ilk önce üzerinde ortaya çıktı.This post first appeared on Haberler Geliyoo, please read the originial post: here

Share the post

Başbakan Binali Yıldırım Irak'a gitti

×

Subscribe to Haberler Geliyoo

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×