Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Sınav sonrası doğru değerlendirme yapmak avantaj sağlıyor

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş TEOG Sınavı’nın 25 - 26 Kasım’da gerçekleşen ilk etabının ardından sonuçlar açıklandı. Bu yıl, önceki iki yıla kıyasla Daha seçici olan sınavın sonuçları nasıl oldu? Sınav sonuçları öğrenci ve velilerin beklentisini karşılayabildi mi? Sonuçlarla ilgili hayal kırıklığı yaşayan ebeveynler ve öğrenciler, beklentilerini nasıl yönetmeli ve doğru durum değerlendirmesini nasıl yapmalı?

Sınavın 2. etabına hazırlanmak için öğrenciler yeniden nasıl motive edilmeli? Bu soruları Koray Varol Akademi’nin Kurucusu, Eğitim Koçu ve Yayıncı Koray Varol yanıtladı.

2015 - 2016 eğitim öğretim yılı içerisinde iki dönem halinde yapılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş - TEOG Sınavı 1. dönem sonuçları açıklandı. Sınav, gelen sonuçlar itibariyle hem öğrencilere hem de ebeveynlere biraz daha zorlu geldi. Bu sene eleyicilik derecesi daha fazla olan sınavın sonuçları birçok öğrenci ve velide hayal kırıklığı yaşattı. Daha zorlu geçen sınav, öğrencilerin beklenenden fazla yanlış çıkarmasına neden oldu. Sonuçların önceki iki yıla göre değerlendirilmesi ise hem öğrencilerin hem de ebeveynlerin motivasyonlarını etkiledi.

Gençlerin geleceğini belirleyecek bir sınav niteliği taşıması nedeniyle öğrenci ve velilerde büyük heyecan yaratan TEOG Sınavı sonuçlarını Koray Varol Akademi’nin Kurucusu, Eğitim Koçu ve Yayıncı Koray Varol şöyle değerlendirdi: “TEOG Sınavı bir sıralama sınavı olduğu için beklentinin altında gelen düşük netler, aslında çok farklı bir durum oluşturmayacak. İyi çalışan öğrenciler yine kazanacak ve kendi denklerine göre daha özenli yapan öğrenciler daha avantajlı durumda olacak. Bu yılki sınavın biraz daha zor olması daha önceki yıllarda 4 yanlışla girilen bir liseye, bu yıl 6 veya 7 yanlışla girilebileceği anlamına geliyor. Geçen yıl 20 yanlışla kabul almış olan bir lise, bu yıl 30 veya 35 yanlışa kadar öğrenci alabilecek. Bu yılın özelliği, seçici soru sayısının biraz daha fazla olmuş olması” dedi.

TEOG Sınavı’nın ilk etap sonuçlarının doğru değerlendirilmesi ve motivasyonun düşürülmemesi gerektiğini belirten Varol, “İlk sınavın sonucu ne olursa olsun, Nisan 2016’da gerçekleşecek ikinci dönem sınavlarına iyi bir şekilde yeniden hazırlanmak gerekiyor. Bu konuda hem öğrencilerin tüm gücüyle yeniden çalışmaya başlamaları hem de ailelerin çocuklarına güvenmeye ve onları desteklemeye devam etmeleri gerekiyor” dedi.

Koray Varol Akademi eğitimleri ve yayınları hakkında bilgi almak için http://korayvarol.com adresini ziyaret edebilir, (212) 263 08 66 numaralı telefonu arayabilir ya da [email protected] adresine mail atılabilir.This post first appeared on Kurumsalhaberler.com - Basın Bültenleri, şirket, please read the originial post: here

Share the post

Sınav sonrası doğru değerlendirme yapmak avantaj sağlıyor

×

Subscribe to Kurumsalhaberler.com - Basın Bültenleri, şirket

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×