Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

عدم وجود متولی ساخت و ساز در کشور

به گزارش پایگاه خبری مهندسبن نیوز _  مرجع اخبار نظام مهندسی کشور، برای نخستین بار طی چهاردهه اخیر بالاترین مقام ۳ دستگاه عهده دار ساختمان و شهرسازی شامل وزارتخانه راه و شهرسازی، شورای مرکزی، سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و شهرداری تهران به ترتیب به علت استعفا، عزل و بازنشستگی معلق شده اند و میتوان گفت که هم اکنون حوزه ساخت و ساز فاقد سطح عالیه تصمیمگیری و روسای ثابت و مستقر در محل کار است و ۳ رکن اساسی حوزه ساخت وساز به حالت تعلیق درآمده است.

عدم وجود متولی ساخت و ساز در کشور

عدم وجود متولی ساخت و ساز در کشور

عدم وجود متولی ساخت و ساز در  کشور

نخستین تعلیق در حوزه ساخت و ساز مربوط به ریاست سازمان های نظام مهندسی ساختمان کشور بود که درست در روزهایی که زمزمه های رفتن عباس آخوندی از وزارتخانه راه وشهرسازی قوت گرفت، این وزیر اسبق در مکاتبه ای با معاون خود پروانه ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور را معلق کرد، علت آن هم استنکاف فرج لله رجبی از اجرای قانون نظام مهندسی ذکر شد. گفته می شود از قرار معلوم وزیر راه وشهرسازی از سال قبل با ابلاغیه بخش نامه ای به فرج الله رجبی دستور داده است که به سازمانهای نظام مهندسی ساختمان استانها ابلاغ کند که از آن پس حق انتخاب ناظر برای کارفرماها را ندارند و دستمزد مهندسان ناظر نیز نباید به حساب سازمان های نظام مهندسی واریز گردد. ولی عدم تمکین فرج الله رجبی به این دستور سبب شده در آستانه برگزاری انتخابات هیات مدیره مهندسی نظام مهندسی استان ها، وزیر اسبق راه و شهرسازی، تصمیم به تعلیق پروانه او که بمعنای عزل وی از سمت ریاست شورای مرکزی شد بگیرد و بدین ترتیب این سازمان بعنوان یکی از ارکان ساخت و ساز بدون متولی و رییس گردد.
به فاصله کوتاهی از این اتفاق اینبار نوبت وزارتخانه راه و شهرسازی بعنوان یکی دیگر از مهم ترین ارکان ساخت و ساز رسید که به علت استعفای عباس آخوندی، فاقد وزیر دارای رأی اعتماد از مجلس شود. عباس آخوندی از چهل روز پیش با مکاتبه با ریاست جمهوری با برشمردن عللی استعفای خود را تقدیم ریاست جمهوری کرد. در محتوای این نامه عباس آخوندی خطاب به حسن روحانی گفته بود در ارتباط با «روش بازآفرینی شهری» مدنظر ریاست جمهوری ایران، نمی ‌تواند کار موثری انجام دهد، لذا از حسن روحانی برای ترک دولت، «رخصت» خواسته بود. و بدین ترتیب با پذیرش آن در پایان این وزارتخانه بعنوان مهم ترین رکن ساخت وساز بدون وزیر ماند و هم اکنون سرپرست موقت اداره آن را بعهده گرفته است.
در همین بین اما عنوان شدن قانون منع به کارگیری بازنشستگان سبب شد که حضور افشانی در جایگاه شهردار تهران نیز دچار تزلزل گردد و علیرغم این که اخبار مختلفی مبنی بر استثنا قایل شدن برای حضو شهردار تهران عنوان گردید، ولی او هم شامل این استثنا نشد و در پایان با مخالفت نمایندگان مجلس با یک فوریت طرح مسثنی کردن شهردار تهران از قانون منع به کارگیری بازنشتگان رفتن او از شهرداری حتمی شد و با این رویداد، شهرداری تهران هم به لحاظ مدیریتی به سرنوشت وزرات راه وشهرسازی و شورای مرکزی نظام مهندسی دچارمی گردد. بیان این نکته ضرروی مینمایند که بطور کلی طی ۴ سال اخیر تزلزل مدیریتی در ۳ نهاد مذکور قبل از آن که بصورت رسمی و علنی به عزل، ترک و استعفای مسوولان آن منتهی گردد، بشدت حاکم بوده است، چه این که سازمان های نظام مهندسی ساختمان کشور طی این سال ها با بخشنامه های رگباری وزارتخانه راه و شهرسازی دایما در معرض تزلزل و عدم ثابت قرارگرفته اند. وزارت راه وشهرسازی با استیضاحهای مکرر مجلسیها، مرتبا در هول و ولا قرارگرفته است و شهرداری تهران هم با رفتن محمد علی نجفی و قرارگرفتن شهرداری که از روز آمدنش زیر تیغ قانون منع به کارگیری بازنشستگی قرار گرفت نیز همانند ۲ نهاد عنوان شده، مدیریتی لرزان را از سرگذراند.

 • NB71
  NB71 ...
 • NB03
  NB03 ...
 • جزوه ضوابط شهرداری
  جزوه ضوابط شهرداری ...
 • کلاس آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي
  کلاس آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسي ...
 • NB20
  NB20 ...
 • جزوه ضوابط آتش نشانی ویژه بازار کار معماری و ساختمان
  جزوه ضوابط آتش نشانی ویژه بازار کا ...
 • NB24
  NB24 ...
 • صفحه اینستاگرام
  صفحه اینستاگرام ...

عدم وجود متولی ساخت و ساز در کشور

به هر روی هرچند که تغییر مدیریتها در نهادهای مختلف اتفاقی رایج است ولی به باور کارشناسان این نخستین بار است که طی ۴ سال گذشته ۳ حوزه اصلی مدیریت ساخت و ساز در کشور بطور همزمان فاقد مدیریت مسؤل میشود. متقارن شدن تعلیق مدیریت ها در این ۳ نهاد اما با پیامدهای بسیاری همراه خواهد بود و مانند خسوف و کسوف که وقوع آن کوتاه ولی آثار آن دراز مدت تر است حتماً پیامدهای دارای هزینه را در حد خود به بخش ساختمان و شهرسازی تحمیل خواهد کرد که سرگردانی بازار معاملات مسکن، وقفه در اتخاذ سیاستهای باز آفرینی شهری، ناتوان سازی نظام مهدسی و سست شدن نسبی کنترل بر عملکرد مهندسان ناظر، تعویق در پرداخت مطالبات پیمانکاران شهرداری و وزارت راه و سرگردانی مدیران میانی در اتخاذ تصمیمات راهبردی بویژه در تعاملات اساسی بین ۳ دستگاه فوق و در نتیجه حاکم شدن بلاتکلیفی بر ذینفعان و ارباب رجوع تنها بخشی از آن خواهد بود.

منبع : همراهان خبر

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

ثبت نام آزمون نظام مهندسی ۹۷

نوشته عدم وجود متولی ساخت و ساز در کشور اولین بار در مهندسین نیوز | مرجع اخبار نظام مهندسی کشور پدیدار شد.This post first appeared on پایگاه اخبار نظام مهندسی, please read the originial post: here

Share the post

عدم وجود متولی ساخت و ساز در کشور

×

Subscribe to پایگاه اخبار نظام مهندسی

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×