Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

پینگ ‌پنگ رجبی و آخوندی روی میز اخلاق حرفه‌ ای

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی کشور ،  گردهمایی «اخلاق مهندسی ساختمان» هفته پیش در حالی در استان قم با حضور مسئولین عالی رتبه وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور برگزار گردید که حاشیه های زیادی حول آن مطرح است.پینگ ‌پنگ رجبی و آخوندی روی میز اخلاق حرفه‌ ای

پینگ ‌پنگ رجبی و آخوندی روی میز اخلاق حرفه‌ ای

پینگ ‌پنگ رجبی و آخوندی روی میز اخلاق حرفه‌ ای

پینگ ‌پنگ رجبی و آخوندی روی میز اخلاق  حرفه‌ ای

مهم ترین نکته قابل توجه در جریان برگزاری گردهمایی اخلاق مهندسی ساختمان این بود که ظاهرا چهره های شاخص حاضر در این گردهمایی، عنوان آنرا از یاد برده اند و بیش از آن که به بحث اخلاق مهندسی در حرفه ساخت و ساز بپردازند، از بحث موضوع اصلی منحرف گردیده و به آیین نامه کنترل ساختمان پرداختند.
اظهارات احساسی رجبی و مقابله به مثل آخوندی
صحبتهای حاضران در گردهمایی حاکی از آنست که علی رغم برنامه ریزی انجام شده از طرف مسئولین استان قم برای برگزاری هر چه بهتر گردهمایی اخلاق مهندسی ساختمان، این گردهمایی در همان ابتدای کار با اظهارات تند ریاست سازمان نظام مهندسی کشور حول آیین نامه کنترل ساختمان شروع شد و با ادامه این سخنرانی احساسی، از بحث اصلی خود منحرف گردید.
پس از این که فرج اله رجبی به ایراد سخنرانی پرداخت، ظاهرا عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی هم در اظهارات بیش از ۱ ساعته خود، صبوری کافی برای خروج از بحث اخلاق حرفه ای را نداشت و در بخشی از اظهارات خود که مربوط به اخلاق عمومی و تخصصی و بخش دیگر مربوط به آیین نامه کنترل ساختمان بود؛ درصدد پاسخ گویی به انتقادات رجبی برآمد.
این عدم خویشتنداری مقامات عالی رتبه، آن هم در شرایطی که اکثریت اعضای سازمانهای نظام مهندسی نسبت به آیین نامه کنترل ساختمان مخالف هستند، طبیعی است که منجر به تشدید واکنش‌ های هیجانی و احساسی در بین آن ها گردد. ولی بدیهی است که اگر ریاست نظام مهندسی و وزیر راه و شهرسازی با خویشتنداری، از محور اصلی یعنی گردهمایی یعنی اخلاق حرفه ‌ای خارج نمیشدند، این واکنش ‌ها در میان اعضا تشدید نمیشد.
آسیب‌ های محتوایی و شکلی گردهمایی
از طرف دیگر آغاز گردهمایی به این ترتیب سبب شد تا صحبت ‌ها و سوالات بویژه از طرف مهندسین هم به سمت و سوی آیین‌ نامه کنترل ساختمان برود و به این ترتیب آسیب محتوایی به گردهمایی وارد شد.
ولی علاوه بر آسیب محتوایی، این گردهمایی با آسیبهای برنامه ای و شکلی هم همراه بود. به این معنا که وقتی ریاست نظام مهندسی و وزیر راه و شهرسازی بیش از فرصت تعیین شده به ایراد اظهاراتی پرداختند، سخنران بعدی یعنی قراملکی به ناچار به ایراد سخنرانی کوتاه مدت در حد چند دقیقه میپردازد و فرصت کافی برای ارائه مطالب آماده شده را ندارد.

پینگ ‌پنگ رجبی و آخوندی روی میز اخلاق حرفه‌ ای

 • عضويت در کانال تلگرام
  عضويت در کانال تلگرام ...
 • تاسیسات برق پلاس
  تاسیسات برق پلاس ...
 • NB20
  NB20 ...
 • NB72
  NB72 ...
 • عضويت در کانال تلگرام
  عضويت در کانال تلگرام ...
 • درسنامه و پرسش‌های طبقه‌بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی
  درسنامه و پرسش‌های طبقه‌بندی شده آ ...
 • سایت شخصی محمدکریمی
  سایت شخصی محمدکریمی ...
 • کتاب تشریح پرسش های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی
  کتاب تشریح پرسش های آزمون نظام مهن ...

صرف نظر از آسیبهای مذکور، مسئله مهم برداشتهایی است که حاضران در گردهمایی از صحبت ای مسئولین میکنند و طبیعی است که وقتی مسئولین شاخص در اظهارات خود دقت و تامل لازم را در مورد موضوع اصلی گردهمایی یعنی اخلاق مهندسی نداشته باشند، موضوعات مطرح گردیده در نگاه حضار تشدید و بزرگ میشود و درنهایت سوءبرداشتهای مختلفی که از این اظهارات انجام میشود، درنهایت خود همین مسئولین را تحت فشار قرار میدهد.
آیین نامه کنترل ساختمان در نقطه صفر
درواقع در چنین شرایطی که مسئولین هر دو نهاد دیگری را متهم میکنند، آن چه مسلم است موضوع به یک توافق بینابینی ختم نمی‌ شود و یا تغییر مثبتی با برگزاری این گردهمایی ها ایجاد نمی گردد. گو این که هیچ حرفی زده نشده و همه مجدد سر نقطه اول قرار میگیرند، بدون این که مسیر مثبتی در بحث آیین نامه کنترل ساختمان طی شده باشد.
نکته جالب این بود که بحث آیین نامه کنترل ساختمان بقدری در این گردهمایی باز شد که مقومی، ریاست نظام مهندسی در اظهارات خود از مظاهریان، معاونت وزیر راه و شهرسازی قول برگزاری همایشی در قم در مورد آیین نامه کنترل ساختمان گرفت.
از طرف دیگر در بحبوحه برگزاری زلزله های مکرر و پیاپی در سطح کشور طی هفته های اخیر، به یقین فرصت مغتنمی بود تا در این گردهمایی بیش از گذشته و به شکل واقعی به بحث اخلاق مهندسی و ارتقای کیفیت ساختمانها پرداخته شود.
امضا فروشی ، بحث مغفول در گردهمایی اخلاق مهندسی
حتی با توجه به آمار و ارقام متناقضی که اخیرا در مورد بحث امضا فروشی مطرح گردید و اختلاف آمار ارائه شده از طرف وزارت راه و نظام مهندسی در بخش امضا فروشی، بقدری زیاد بود که موجی از ابهام و تردید در مورد صحت اظهارات مسئولین دو نهاد ذی ربط در میان عموم ایجاد کرد؛ جای این بود که در این گردهمایی بطور مشخص به این مبحث پرداخته شود و زوایای مختلف آن مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.
حتی این امکان وجود داشت که در این گردهمایی در مورد ایجاد یک اداره آمار و اطلاعات در وزارت خانه یا سازمان نظام مهندسی جهت برآورد دقیق تخلف امضا فروشی در میان مهندسین تصمیم گیری گردد، نه این که مباحث به سمت و سوی مباحث خارج از محورهای گردهمایی سوق پیدا کند و بحث مهمی به نام امضا فروشی که ارتباط مستقیمی با اخلاق مهندسی و حرفه ای در بخش ساخت و ساز دارد، مغفول ماند.
آن چه مسلم است، وقتی درمورد مبانی و اصول اشتراک نظر وجود ندارد، درنهایت هر مسئولی و هر نهادی ساز خود را میزند و عاقبت کار هم به این جا ختم می گردد که هیچ توافق و نتیجه ای حاصل نمی گردد.
بی شک گردهمایی اخلاق مهندسی ساختمان، فرصت خوبی بود تا برداشتها، مباحث و گفتمانهای بسیار بهتری از آن چه که مطرح گردید، در این گردهمایی مطرح گردد و مسئولین در صحبتهای خود بیش تر به مقوله اخلاق حرفه ای و آداب مهندسی، توجه میکردند. چون واقعا در شرایطی که مسئولین هر کدام دیگری را متهم میکنند،­ شاید دیگر نتوان از جامعه مهندسی انتظار خاصی داشت.
منبع : سازه نیوز

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

سوالات نظام مهندسی برق اسفند ۹۵

نوشته پینگ ‌پنگ رجبی و آخوندی روی میز اخلاق حرفه‌ ای اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی نظام مهندسی ایران پدیدار شد.This post first appeared on پایگاه اخبار نظام مهندسی, please read the originial post: here

Share the post

پینگ ‌پنگ رجبی و آخوندی روی میز اخلاق حرفه‌ ای

×

Subscribe to پایگاه اخبار نظام مهندسی

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×