Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

نظام مهندسی میزان مقاومت بناها را در برابر زلزله بسنجد

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی کشور ،ریاست مرکز پیش بینی زلزله پژوهشگاه بین المللی زلزله‌ شناسی گفت: نظام مهندسی در طرحی ملی میتواند میزان مقاومت بناها را بسنجد تا بتوان با راهکارهایی مانع از تخریب آن ها در هنگام وقوع زلزله گردید.نظام مهندسی میزان مقاومت بناها را در برابر زلزله بسنجد

نظام مهندسی میزان مقاومت بناها را در برابر زلزله بسنجد

نظام مهندسی میزان مقاومت بناها را در برابر زلزله بسنجد

نظام مهندسی میزان مقاومت بناها را در برابر زلزله بسنجد

مهدی زارع در مورد احتمال وقوع زلزله در تهران بیان کرد: درغرب استان تهران و بخشی از استان البرز ازحدود صد و هفده سال گذشته، زمین ‌لرزه کم تری نسبت به شرق تهران داشته ایم. از طرفی روی گسل شمال تهران هم از حدود سه هزار و دویست و سی سال گذشته زلزله مهمی اتفاق نیفتاده است.
زارع در مورد زلزله ۴ شنبه ‌شب تهران بیان داشت: زلزله ۴ شنبه در گسلی اتفاق افتاد که سی کیلومتر طول دارد و بیش ترین میزان و توان لرزش این گسل تا شش ریشتر می ‌تواند باشد. تا الان پس لرزه هایی هم داشته است، که امری طبیعی است.
وی تصریح کرد: گسل غربی و اشتهارد نسبت به قسمت شرقی جمعیت کم تری دارد. اما وقتی به سمت شرق گسل می آییم، با گسل شمال تهران روبرو میشویم که روی آن مناطق ورد آورد، کن و لواسان قرار گرفته ‌اند و جعیت بیش تری نسبت به قسمت غربی گسل دارند که این موضوع نگران کننده است.
ریاست مرکز پیش بینی زلزله پژوهشگاه بین المللی زلزله‌ شناسی در مورد گسل شمال تهران افزود: مساله گسل شمال تهران در مقایسه با دیگر گسل‌ ها خیلی مهمتر است. زلزله شب ۴ شنبه موجب شده است که احتمال وقوع زلزله هفت ریشتری در گسل شمال تهران تغییر پیدا کند .البته این احتمالها دربازه‌ های زمانی کوتاه مدت و درازمدت قابل بررسی است. باید برنامه و نقشه جدید برای این زلزله در نظر گرفت .

زلزله اخیر احتمال زمین ‌لرزه هفت ریشتری در تهران را به پنجاه درصد رساند

زارع اظهار داشت: مسئولین باید این مسئله را جدی بگیرند. در دراز مدت می‌ توان فکری بحال جمعیت البرز و تهران کرد. اگر این اتفاق قرار بود در جایی با جمعیت کم تر بیفتد، مشکل زیادی نداشتیم. انتظار برای وقوع مجدد برای فردا و پس فردا نیست. در ۳ تا ۴ ماه آینده باید منتظر وقوع احتمالی زلزله باشیم. همان ‌طور که باید در ۳، ۴ ماه گذشته هم به این موضوع فکر میکردیم . نهم آذر نود و شش وقتی گسل مشاء لرزید باید بفکر می ‌افتادیم. حواسمان باشد که فقط بفکر گسل شمال تهران و کرج نباشیم، برای گسل مشاء هم فکری باید کرد. باید در باره احتمال گسیخته شدن گسل شمال تهران در بخش غربی هم با دقت و در سطح بالا رصد های علمی انجام داد.

 • عضويت در کانال تلگرام
  عضويت در کانال تلگرام ...
 • NB01
  NB01 ...
 • عضويت در کانال تلگرام
  عضويت در کانال تلگرام ...
 • NB71
  NB71 ...
 • NB20
  NB20 ...
 • میکرو تاسیسات برقی
  میکرو تاسیسات برقی ...
 • کتاب تشریح پرسش های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی
  کتاب تشریح پرسش های آزمون نظام مهن ...
 • صفحه اینستاگرام
  صفحه اینستاگرام ...

نظام مهندسی میزان مقاومت بناها را در برابر زلزله بسنجد

زارع در پاسخ به این پرسش که میتوان قدرت زلزله آینده تهران را پیش بینی کرد؟ عنوان کرد: پیش بینی میزان لرزش طبق آمار و اطلاعاتی است که بدست آورده ‌ایم. تا به حال برای تهران احتمال وقوع زلزله هفت ریشتری بین پانزده تا بیست درصد پیش بینی شده بود اما با وجود زلزله اخیر این احتمال تا پنجاه درصد قابل پیش بینی است. البته این احتمال میتواند طبق لرزه های آینده تغییر پیدا کند. می ‌توان از اطلاعات میکروژئو فیزیکی تغییرات و سنجش زمین را تقریب زد. با ارتقاء امکانات پیشرفته میتوان امکان پیش بینی را افزایش داد.
وی در مورد پیش گیری از تخریب شهر تهران در مقابل زلزله افزود: در استان تهران و البرز هفده میلیون جمعیت ساکن است، لذا قریب به سه میلیون بنا خواهیم داشت. این بنا ها ممکن است، مسکونی، تفریحی و یا اداری باشد. نمیتوانیم در مورد در امان ماندن این همه بنا پاسخ قطعی دهیم. نظام مهندسی باید وارد عمل گردد، بسیج شوند و یاری کنند که بتوانیم میزان مقاوتهای خانه‌ ها را دربیاوریم. اگر نظام مهندسی اینکار را انجام دهد آن گاه میتوانیم با اطمینان بگوییم اگر زلزله ای ۷٫۲ ریشتری در تهران بیاید چه میزان خرابی خواهیم داشت و چگونه میتوانیم جلوی این خرابیها را بگیریم.
منبع : پانا

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

آزمون نظام مهندسی برق ۹۶

نوشته نظام مهندسی میزان مقاومت بناها را در برابر زلزله بسنجد اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی نظام مهندسی ایران پدیدار شد.This post first appeared on پایگاه اخبار نظام مهندسی, please read the originial post: here

Share the post

نظام مهندسی میزان مقاومت بناها را در برابر زلزله بسنجد

×

Subscribe to پایگاه اخبار نظام مهندسی

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×