Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

مقاومت ساختمان‌ های نوساز در مقابل زلزله شش ریشتری

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی کشور ، ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان با اعلام این که ساختمان ‌های نوساز در ایران تا شش ریشتر زلزله را تحمل می ‌کنند، بیان کرد: عدم اجرای شناسنامه فنی ملکی در تهران تخلف است.مقاومت ساختمان‌ های نوساز در مقابل زلزله شش ریشتری

مقاومت ساختمان‌ های نوساز در مقابل زلزله شش ریشتری

مقاومت ساختمان‌ های نوساز در مقابل زلزله شش ریشتری

مقاومت ساختمان‌ های نوساز در مقابل زلزله  شش ریشتری

سید مهدی هاشمی در جلسه خبری در پاسخ به پرسشی در مورد عمر مفید ساختمانهای نوساز در تهران بیان کرد: اگر ساختمانهایی که در بافت فرسوده احداث می گردند برابر با استانداردهای تعیین شده از طرف نظام مهندسی ساختمان باشند حداقل پنجاه سال عمر میکنند و در برابر زلزله شش ریشتری مقاومت دارند.
وی درخصوص این موضوع که عمر مفید ساختمانهای نوساز در ایران ده ساله است، افزود: این موضوع باید از طرف یک کارشناس یا ناظر اعلام گردد تا از اتلاف سرمایه هم جلوگیری بعمل آید زیرا نخاله های ساختمانی آلودگی محیط زیست را بدنبال دارند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با اشاره به انتخابات نظام مهندسی ساختمان، عنوان کرد: چهاردهم شهریور ماه بعد از چند بار جابجایی تاریخ این انتخابات برگزار گردید و مشارکت بیش از ۲ برابری را نسبت به سال های پیش بدنبال داشت.
رئیس سازمان نظام مهندسی گفت: از بین دو هزار و چهارصد نفر کاندید انتخابات سیصد نفر انتخاب شده اند که البته مراحل تایید نهایی هنوز به پایان نرسیده است و تا پایان امروز آخرین اعتراضات هم رسیدگی خواهد شد.
هاشمی با اعلام این که نتایج قطعی انتخابات تمام استان ها فردا اعلام می گردد، افزود: هیئت مدیره جدید از ۲ هفته دیگر انتخاب می گردند و انتخابات شورای مرکزی هم تیرماه سال آینده برگزار خواهد شد.
هاشمی با اشاره به مشارکت ۶۲٫۵ درصدی مهندسین در استان اردبیل، تصریح کرد: استان اصفهان هم با ۱۹٫۳۷ درصد پایینترین مشارکت را در انتخابات بنام خود ثبت کرد.
وی با بیان این که معدل کلی مشارکت در انتخابات بیست درصد افزایش داشته است، خاطر نشان کرد: هم اینک شناسنامه فنی ملکی ساختمان در شانزده استان کشور در حال اجراست و هر روز هم به تعداد استان ها اضافه می گردد.
وی با اشاره به نظارت بر ساخت و ساز مسکن مهر و صنعتی سازی گفت: نظارت در این بخش رشد قابل توجهی را داشته است و مسکن مهر از مهرماه سال پیش بطور کامل تحت نظارت سازمان نظام مهندسی قرار دارد.

 • عضويت در کانال تلگرام
  عضويت در کانال تلگرام ...
 • سایت شخصی محمدکریمی
  سایت شخصی محمدکریمی ...
 • CD LABLE (2)
  CD LABLE (2) ...
 • NB72
  NB72 ...
 • صفحه اینستاگرام
  صفحه اینستاگرام ...
 • میکرو تاسیسات برقی
  میکرو تاسیسات برقی ...
 • تاسیسات برق پلاس
  تاسیسات برق پلاس ...
 • کلاس آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي
  کلاس آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسي ...

مقاومت ساختمان‌ های نوساز در مقابل زلزله شش ریشتری

رئیس سازمان نظام مهندسی در مورد نظارت بر ساخت و ساز در مناطق زلزله زده بیان کرد: بیست هزار واحد مسکونی در این مناطق ارزیابی خسارت شده اند، درهر یک از ساختمان ها برای تعمیرات، بازسازی و نوسازی به دیگر مراکز معرفی گردیده اند.
وی خاطر نشان کرد: ساخت و سازهایی که حداقل اصول فنی رادر این مناطق رعایت کرده بودند، کم ترین آسیب را دیدند و خسارت جانی هم نداشتند.
هاشمی در مورد آسیب پذیر بودن ساختمانهای مسکونی کشور در برابر زلزله افزود: هشتاد درصد ساختمانهای مسکونی در کشور در معرض خطر زلزله قرار دارند و البته باید بگویم که متاسفم که برخی از دستگاه های مسئول بوظایف قانونی خود برای پیش گیری عمل نمیکنند.
وی با اشاره به قانون مدیریت بحران در کشور تصریح کرد: این قانون پنج سال قبل به تصویب رسیده و سال جاری، سال ارزیابی عملکرد قانون است ولی در دو سال گذشته اصلا این قانون مورد توجه قرار نگرفت و دستگاه های مسئول عملکرد مناسبی را در این مورد نداشتند.
هاشمی با انتقاد از تخصیص بودجه به پیش گیری از حوادث زلزله ادامه داد: بودجه در اولویتهای آخر هزینه قرار میگیرد و تنها ۲ تا پنج درصد کل بودجه به این امر تخصیص داده شده است در صورتیکه باید تمام بودجه ارائه گردد و دو تا پنج درصد آن برای پیش گیری بکار گرفته شود.
وی با اشاره به امضای تفاهم نامه میان باشگاه مهندسان و بانک انصار، مطرح کرد: تا به حال صد و سی و یک هزار و صد و هفتاد و دو نفر از مهندسان اطلاعات خود را به بانک انصار فرستاده اند و ده هزار کارت اعتباری با سقف هفت میلیون تومان به مهندسین ارائه گردیده است.
رئیس سازمان نظام مهندسی با اعلام این که هشتاد و پنج درصد ساختمانهای مسکن مهر برابر با استاندارد احداث شده است، ابراز کرد: بخشی از این ساختمانها در مکان یابی و یا ساخت خدمات زیربنایی دچار مشکل بوده اند ولی در مجموع تحت نظر نظام مهندسی ساخت و ساز می گردد.
وی در باره تخلف مهندسین ناظر گفت: در دو درصد از مواردیکه در حال فعالیت و نظارت هستند، تخلف اتفاق می افتد و از مهرماه سال پیش تا خرداد سال جاری بالغ بر هفتاد مورد ابطال پرونده اشتغال در سطح کشور داشتیم ضمن آن که محرومیتهای دوره ای هم برای برخی از مهندسین متخلف در نظر گرفته شد.
هاشمی با اعلام این که ششصد و شصت و دو مورد آرای قطعی صادر گردید، گفت: با تخلفات با درجات مختلفی برخورد می گردد.
وی به نقش شهرداری در این مورد اشاره کرد و افزود: برخی مواقع یکی از مهندسین ناظر تخلفی را گزارش میکند ولی شهرداری به دلایل مختلف این تخلف را مورد پی گیری قرار نمیدهد که باید این موضوع هم ساماندهی گردد.
هاشمی با اشاره به این که شناسنامه فنی ملکی ساختمان هنوز در تهران به اجرا نرسیده است، خاطر نشان کرد: عدم اجرای این قانون یک تخلف است ولی نهاد مربوطه آنرا اجرا نمیکند ضمن آن که در پایانکار ساختمانها هم عنوان شده که بدون شناسنامه فنی ملکی پایانکار صادر نمی گردد ولی همان نهاد که این پایانکار را تنظیم کرده ، پایانکار را بدون شناسنامه فنی ملکی امضا میکند.
منبع : سایت خبری تحلیلی اندیشه ها

شاهده منابع آزمون نظام مهندسی

پاسخ تشریحی آزمون نظام مهندسی برق مرداد ۹۴

نوشته مقاومت ساختمان‌ های نوساز در مقابل زلزله شش ریشتری اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی نظام مهندسی ایران پدیدار شد.This post first appeared on پایگاه اخبار نظام مهندسی, please read the originial post: here

Share the post

مقاومت ساختمان‌ های نوساز در مقابل زلزله شش ریشتری

×

Subscribe to پایگاه اخبار نظام مهندسی

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×