Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

جدی گرفتن بعد خطر پذیری ساخت و سازها توسط جامعه مهندسی

ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی بیان کرد: جامعه مهندسی باید بعد خطر پذیری را با اولویت ایمنی و حفظ جان انسان ‌ها، در ساخت و سازها جدی بگیرد.
حسین کامران دیسفانی روز ۵ شنبه در گردهمایی بررسی آیین نامه طراحی ساختمان در مقابل زلزله، با تاکید بر ضرورت دقت مهندسین در اجرا و پایداری ساختمانها گفت: باید فرهنگسازی کنیم تا در ساخت و سازها از مصالح استاندارد، مرغوب و سبک استفاده گردد تا ضریب ایمنی و مقاومت ساختمان افزایش یابد.
کامران با اشاره به این که وظایف مهندسین در اجرای ساخت و سازها در چهارچوب قانون مقررات ملی ساختمان و آیین نامه دو هزار و هشتصد مشخص گردیده است، عنوان داشت: علیرغم وجود آیین نامه و متخصصین زبردست، اکنون شاهد تخریب ساختمانها بیش از حد تصور هستیم .
وی گفت: این ناشی از آنست که در رعایت آیین نامه و روند ساخت و سازها مراقبت و دقتهای لازم بعمل نمی آید.
رئیس هیات مدیره سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی با اشاره به زمین لرزه اخیر کرمانشاه اظهار داشت: در کشور ما هر ۵ سال یک زمین لرزه مخرب نظیر زمین لرزه گناباد، طبس، رودبار و منجیل، قائنات، بم، بجنورد، آذربایجان، کرمان و کرمانشاه با بزرگی بیش از هفت ریشتر رخ داده که تلفات جانی تا مرز سی هزار نفر داشته است.
وی یاد آور شد: در زلزله کرمانشاه آسیب پذیری و تخریب ساختمانهای دولتی، مسکن مهر و مردمی زیاد بود و البته بیش ترین هجمه نیز به ساختمانهای مسکن مهر وارد شد.
جواد مروتی ریاست گروه تخصصی عمران سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی هم در این گردهمایی تصریح کرد: ضعیف بودن جوشها، پایه ساختمان و استفاده از مصالح ساختمانی نازل به ویژه بتن نامرغوب از عمده ترین علل تخریب ساختمان ها در زلزله کرمانشاه بوده است.
زلزله ‌ای ۷٫۳ ریشتری بیست و یکم آبان سال جاری در استان کرمانشاه دوازده هزار واحد مسکونی شهری و روستایی را بطور صد درصد ویران و پانزده هزار واحد دیگر را نیازمند تعمیر کرد.
سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی با بیست و چهار هزار عضو مهندس در ۷ رشته عمران، مکانیک، برق، شهرسازی، ترافیک، نقشه برداری و معماری، بعد از تهران، دومین سازمان نظام مهندسی بزرگ ایران محسوب می گردد..
منبع : ایرنا

نوشته جدی گرفتن بعد خطر پذیری ساخت و سازها توسط جامعه مهندسی اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی نظام مهندسی ایران پدیدار شد.This post first appeared on پایگاه اخبار نظام مهندسی, please read the originial post: here

Share the post

جدی گرفتن بعد خطر پذیری ساخت و سازها توسط جامعه مهندسی

×

Subscribe to پایگاه اخبار نظام مهندسی

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×