Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

ضعف دانش فنی دلیل اصلی کاهش عمر مفید ساختمانها

در جلسه پژوهشی معماری، شهر و توسعه پایدار مطرح گردید

جلسه پژوهشی معماری، شهر و توسعه پایدار با هدف بررسی موانع توسعه پایدار شهرها بویژه از منظر صنعت ساختمان و معماری برگزار گردید.

در این جلسه محمد رستم پور، عضو سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان، با تشریح موانع توسعه صنعت ساختمان در کشور، خواستار توجه دولت به اهمیت ساخت اصولی ابنیه در کشور گردید.

وی در این خصوص گفت: در حوزه صنعت ساختمان و صرفه‌ جویی در مصرف انرژی، ضوابط و مقررات فراوانی تا به حال گرداوری گردیده و سازمان نظام‌ مهندسی نیز نظارت گسترده‌ای بر ابعاد مختلف ساختمان‌ سازی دارد.

رستم پور بیان کرد: کیفیت مصالح ساختمانی نیز حداقل در پانزده سال اخیر به نحو چشم گیری نسبت به گذشته افزایش‌ یافته و در حال حاضر اغلب مصالح موجود در بازار دارای استانداردهای لازم هستند، با وجود این‌ هم چنان عمر مفید ساختمان‌ های ایران پایین است.

وی ادامه داد: درحالی‌ که ساختمان ‌های مسکونی، تجاری و خدماتی در اروپا حداقل صد سال عمر می ‌کنند و بعد از خاتمه این دوران نیز با یک بازسازی جزئی هم چنان قابل ‌استفاده هستند، ولی در کشور ما حداکثر عمر استفاده از ساختمان به بیست و پنج سال می‌ رسد و بعد ‌از این مدت ساختمان بعنوان کلنگی شناخته می گردد و نیازمند تخریب و بازسازی است.

ساخت ‌و ساز اصولی مرهون افزایش مهارت کارگران

رستم پور افزود: اگر معتقد هستیم که ضوابط معماری و کیفیت مصالح ما مناسب هستند، بنابراین مهم ‌ترین دلیل کاهش عمر ساختمان ‌ها در ایران، شیوه اجرای آن‌ها ست که اغلب توسط کارگران بدون مهارت و دانش فنی صورت می‌ گیرد.

وی عنوان کرد: قرار بود در طول دهه هشتاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تمامی شاغلان حرف ساختمانی را تحت آموزش ویژه قرار دهد و به آن ‌ها گواهی نامه مهارت فنی اعطا کند اما به علل مختلف سرعت اجرای این طرح خیلی کند شده و در حال حاضر تعداد کمی از کارگران ساختمانی دارای این گواهی نامه فنی هستند. متأسفانه از همین تعداد محدود کارگر ماهر نیز بانک اطلاعاتی مناسبی در اختیار نداریم تا هنگام اجرای طرح ‌های ساختمانی از آن‌ ها استفاده کنیم.
رستم پور تصریح کرد: اگر می ‌خواهیم وارد فن آوریهای نوین ساختمان‌ سازی شویم، باید به آموزش و مهارت‌های فنی مجریان ساختمان بیش از پیش اهمیت دهیم.

وی اظهار داشت: یکی از مهم ‌ترین مشکلات مراکز جمعیتی در آینده نزدیک، کمبود آب است. صنعت ساختمان چنان چه با اصول مهندسی اجرا گردد می‌ تواند کمک خوبی به صرفه‌ جویی در مصرف انواع انرژی و ازجمله کاهش مصرف آب در شهرها کند.

وی بیان کرد: باید آب شرب ساختمان ‌ها از آبی که برای امور خدماتی (مانند شستشو و آبیاری فضای سبز) مصرف می‌ شود، تفکیک گردد. این کار در شهرهای بزرگ توسط تصفیه ‌خانه‌های صنعتی اجرا می گردد که اخیر دو نمونه از آنها در اطراف تهران ساخته ‌شده است؛ ولی می‌ توان تصفیه آب و بازچرخانی آن را در داخل منازل و ساختمان‌ ها انجام داد و هزینه مدیریت صرفه ‌جویی آب را در ساختمان ‌ها کاهش داد.

مجریان ساختمان ‌ها مسئولیت کار خود را نمی ‌پذیرند

این کارشناس فنی تاکید کرد: نظارت بر اجرا تا به حال خوب انجام‌شده است. بدین معنا که سازمان نظام‌ مهندسی قوانین بسیار محکمی دارد برای این که ضوابط گرداوری شده ساخت مسکن رعایت گردد؛ ولی دراغلب ساختمان‌ ها افرادی ساختمان را می‌ سازند که نه با قوانین سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان آشنایی دارند و نه آن که خود مهارت‌ های فنی برای ساخت مسکن دارند. بهمین علت مصالحی که حتی اگر استاندارد تولید شده‌اند بدست افرادی که مهارت فنی ندارند به یک کالایی تبدیل ‌شده که عمر مفید آن کوتاه است.

او افزود : اکنون، جوشکار، سیمان ‌کار، دیوار چین، آجر کار و تمامی افرادیکه در ساخت‌ و ساز دخالت دارند مسئولیت کار خود را بعهده نمی‌ گیرد؛ بنابراین مشکل از دو جنبه قابل ‌بررسی است. اول آن که باید وزارت کار، رفاه و امور اجتماعی باید به اصولی که خود بنیان گذاشته است وطبق آن باید ظرف ده سال به همه فعالین صنعت ساختمانی گواهی نامه مهارت فنی می داد جامه عمل بپوشاند. هم چنین، باید نظام حقوقی گرداوری گردد که هر فردی اگر دست به صنعت ساختمان زد در قبال اجرای آن مسئول باشد.

وی در پایان افزود: برای این کار باید وزارت راه و شهرسازی باید قوانین محدود کننده تعریف کند.

ساخت ‌و ساز اصولی در دستان کارگران با مهارت
هم چنین جابر نصیری، عضو سازمان نظام ‌مهندسی ساختمان استان تهران در مورد توجه به ساخت ‌و ساز اصولی عنوان کرد:موضوع شرح خدمات و حدود صلاحیت مهندسین به یکی از مباحث روز حوزه شهرسازی در نظامت مهندسی ساختمان کل کشور بدل شده است.

نصیری ادامه داد: اعضا جامعه مهندسی کشور، همگی دغدغه این را دارند که همه ساخت ‌و سازها بصورت کاملاً اصولی و با رعایت قوانین موجود ساخته گردد.

وی عنوان کرد: استفاده از کاردان ‌ها و کارگران باتجربه می‌ تواند در شکل ‌گیری ساخت ‌و ساز اصولی اثر گذار باشد.
او هم چنین ادامه داد: در اجرای ماده سی و سه قانون و مبحث دوم مقررات ملی ساختمان در مورد مجری ذی‌ صلاح اگر اراده قوی دولت باشد قطعاً اجرایی می ‌شوند و این‌ طور نیست که شهرداری حرف ‌شنوی از قانون نداشته باشد.

این عضو نظام‌ مهندسی هم چنین با اشاره به این که رعایت ضوابط و الزامات ایمنی در فرآیند طراحی و اجرای ساختمان توسط مهندسین عضو سازمان‌ های نظام ‌مهندسی، مهم ‌ترین عامل در ارتقای سطح ایمنی در ساختمان است گفت: مهندسین عضو سازمان ‌های نظام‌ مهندسی با کاربرد این ضوابط و مقررات در طراحی‌ ها و اجرای ساختمان و هم چنین مراعات اصول ایمنی در کارگاه‌ های ساختمانی، امکان احداث ساختمان‌ های ایمن را فراهم می کنند.

نصیری تصریح کرد: شناسایی و کاربرد فناوری‌ های نوین در حوزه ساخت‌ و ساز شهری، نه ‌تنها به بالا بردن سطح کیفیت ساختمان و آسایش بیش تر بهره‌ برداران می‌ انجامد بلکه سبب بالارفتن  سطح ایمنی در همه ابعاد خواهد شد.

نباید در ساخت ‌و ساز قصوری صورت بگیرد

کامران آقایی حقوقدان و عضو کانون وکلا هم در این جلسه به بررسی ابعاد حقوقی مشکلات صنعت ساختمان پرداخت.
به گفته این حقوق دان، داشتن یک سرپناه ایمن یکی از حقوق مسلم شهری و شهروندی است؛ لذا اگر درساخت مسکن قصوری صورت می‌ گیرد، حقوق شهری و شهروندی نقض می‌ شوند. همه دستگاه‌ ها و افرادی که در این قصور فنی نقش دارند نیز مسئول نقض حقوق شهری و شهروندی هستند.
آقایی با اشاره به حادثه ریزش ساختمان پلاسکو افزود: اگرچه مسئول مستقیم این حادثه خطای کاربران در استفاده غیر ایمن از ساختمان بوده است، ولی نباید نقش سایر سازمان‌ ها در جلوگیری از ادامه فعالیت تجاری و صنعتی در چنین ساختمانی را نادیده گرفت.

منبع :جهان اقتصاد

نوشته ضعف دانش فنی دلیل اصلی کاهش عمر مفید ساختمانها اولین بار در نظام مهندسی | پایگاه خبری تحلیلی نظام مهندسی ایران پدیدار شد.This post first appeared on پایگاه اخبار نظام مهندسی, please read the originial post: here

Share the post

ضعف دانش فنی دلیل اصلی کاهش عمر مفید ساختمانها

×

Subscribe to پایگاه اخبار نظام مهندسی

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×