Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

منافع مردم در آیین نامه کنترل ساختمان

به گزارش اخبار نظام مهندسی،موضوع حقوق بهره برداران همیشه در نظر سازمان نظام مهندسی بوده و محور تنظیم مبحث دوم مقررات ملی ساختمان این روزها اظهارنظراتی منتشر گردیده مبنی بر این که مقامات عالی از منافع بهره برداران غافل شده اند.منافع مردم در آیین نامه کنترل ساختمان

منافع مردم در آیین نامه کنترل ساختمان

منافع مردم در آیین نامه کنترل ساختمان

منافع مردم در آیین  نامه کنترل  ساختمان

۱ – سرمایه گذار ساختمان، مهندس طراح را خود انتخاب میکند، ولی برای اطمینان از تطبیق طراحی با مقررات ملی ساختمان که حق مصرف کننده است، باید نقشه ها توسط سازمانهای نظام مهندسی، کنترل نقشه گردد، لذا همه سازمانهای نظام مهندسی در استانها برای کنترل نقشه ترتیبات لازم را در نظر گرفته اند. این جزء حقوق بهره برداران است که مطمئن گردند طراحی ساختمان آن ها با قواعد و مقررات ملی انطباق دارد. در غیر اینصورت بساز وبفروش ها چه تضمینی میتوانند ارائه دهند که حقوق مصرف کننده را با هزینه خود تضمین کنند، در حالیکه ممکن است برخی قصد حداکثر سود را ملاک قرار دهند که این امر سبب بی توجهی به مقررات ملی می گردد.

۲ – در اجرای نقشه های تایید گردیده توسط سازمانهای نظام مهندسی، ناظر منتخب سازمان نظام مهندسی باید نظارت فنی درست انجام دهد تا بساز و بفروش ها طمع نکنند و برای هزینه کم تر به اصطلاح روش بزن و در رو را پیشه کنند. اگر نظارت دوران ساخت اطمینان بخش نباشد هیچ کس بعد از پایان کار قادر نیست در مورد کیفیت کارهای تمام شده و هم چنین در مورد حقوق بهره برداران تضمین بدهد.

۳ – بعد از اتمام ساختمان، سازمان نظام مهندسی با بررسی مدارک و مستندات و تاییدیه ناظر و تاییدیه کنترل نقشه و بررسی نقشه هایی چون ساخت قادر است شناسنامه فنی و ملکی ساختمان را صادر نماید. شناسنامه فنی و ملکی ساختمان از حقوق مسلم بهره برداران است، زیرا وقتی همه سرمایه زندگی بهره بردار برای خرید خانه صرف می گردد، نباید قربانی سود جویی شود.

 • عضويت در کانال تلگرام
  عضويت در کانال تلگرام ...
 • عضويت در کانال تلگرام
  عضويت در کانال تلگرام ...
 • NB23. cover
  NB23. cover ...
 • NB71
  NB71 ...
 • صفحه اینستاگرام
  صفحه اینستاگرام ...
 • NB20
  NB20 ...
 • NB22.cover
  NB22.cover ...
 • گنجینه کتابهای آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی
  گنجینه کتابهای آزمون نظام مهندسی ت ...

متاسفانه بعضی مقامات و مسئولین بی اعتنا به حقوق مصرف کننده، تصور میکنند همه چیز بدون نظارت و بعهده بساز وبفروش است و متوجه مردم و مصرف کننده نیستند.

منافع مردم در آیین نامه کنترل ساختمان

میتوان درک کرد یک مقام سیاسی این موضوع را نداند، ولی قابل پذیرش نیست که مدیران میانی و مشاوران هم به این موضوع واقف نباشند. شاید آن ها سلامت برخورد ندارند و سبب اظهارنظرهای غلط و انحرافی مسئول سیاسی گردند.

از این رو معتقدهستم روال فعلی کار در سازمانهای نظام مهندسی مسلما بی نقص نیست. اما آن چه تحت نام کنترل ساختمان در دست بررسی است ، قطعا خلاف منافع مردم و غلط است.

*عضو اسبق هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

منبع :خبرگزاری ایرنا

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

دانلود رایگان کتاب راهنمای مبحث ۱۳

نوشته منافع مردم در آیین نامه کنترل ساختمان اولین بار در نظام مهندسی | پایگاه خبری تحلیلی نظام مهندسی ایران پدیدار شد.This post first appeared on پایگاه اخبار نظام مهندسی, please read the originial post: here

Share the post

منافع مردم در آیین نامه کنترل ساختمان

×

Subscribe to پایگاه اخبار نظام مهندسی

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×