Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Estetik Ameliyatı Kaygısı Üzerine

Parlak Jurnal
Parlak Jurnal - Kişisel Blog Tadında Çok Yazarlı Blog

Türkiye’de her yıl 50.000 kadar estetik ameliyat yapılıyor. Bu da demektir ki her 1600 kişiden biri estetik operasyon geçiriyor. İstatistiklere göre ülkemizde en çok yağ aldırma, rinoplasti (yani burun düzeltme) ve saç ekimi operasyonu yapılıyormuş. Dünya genelinde de durum farklı değil.

İnsanların estetik operasyon geçirme sebepleri genel olarak iki başlık altında toplanıyor: sağlık ve Daha Iyi Bir görünüm. Sağlık için yapılan estetik uygulamalar arasında burunda yapılan ameliyatları örnek verebiliriz. Soluk alıp vermede sıkıntı çeken, burnu doğuştan düzgün bir şekilde gelişmemiş olan ve kaza sonrası burunda sorun oluşan hastalar için bu zorunlu bir uygulama olur tabi ki.

Peki Daha Iyi bir görünüm için estetik ameliyat geçirmek ne kadar doğru? Sosyal alanlarda daha iyi görünmek, çekilen fotoğraflarda daha iyi çıkmak için ve karşı cinsi etkilemek için insanların operasyon geçirdiğini biliyoruz. Ama son dönemde, bana göre tamamen bir saçmalık olan ünlülere benzemek için yapılan ameliyatlar var. Örneğin tam da bu aralar bir sosyal medya fenomenine benzemek için Türkiye’ye ameliyat olmaya gelen bir kadından bahsediliyordu. Haberlerde görebilirsiniz.

İngiltere’de kadınların %50’sinin rinoplasti yaptırdığı söyleniyor. Bunu duyduktan sonra haber vb. yerlerde dikkat ettiğimde gerçekten de burunların birbirine benzediğini fark ettim

Daha iyi bir görünüm için olanları katmıyorum (çünkü iyi görünmeyi istemek insani açıdan birazcık normal bir durum) ama böyle ünlülere benzemek için yapılan ameliyatları yapan hekimler boşuna okumuş. Yıllarca emek vermiş, iyi yerlere gelmişler ama çok iyi olan bu el becerilerini saçma bir durum için kullanıyorlar. Neden insanlara faydalı olmak varken, sağlık için ameliyat yapmak varken insanları başka insanlara benzetmeye çalışıyorlar? Tamamen arz-talep meselesi. Çünkü bu işi elbet birileri yapacak ve para kazanacaklar. Kim para kazanmak istemez ki paranın etrafında dönen bu dünyada?

Maalesef ki, haberlerde görüyoruz, bu estetik operasyon mağdurları çok fazla. Ve bu mağdurluk ölüme kadar gidiyor. Kendileri zarar görüyor, aileleri zarar görüyor. Birkaç ay önce midesine balon taktıran bir kadının vefat haberini izledim haberde. Bu durumu görüp düşünen insanlar “neden böyle yapmış ki, spor yapıp zayıflasaymış ya” diyor. Hekimler de buna müsaade ediyor, hepsi için demiyorum ama bu olaylardaki gibi bazıları parayı düşünüp direk ameliyata alıyor.

Sağlıklı beslenip, spor yapıp zayıflamak varken insanımız mide ameliyatı olayım, kısa yoldan zayıflayayım diye düşünüyor. Bu durum da ölüme götürüyor. Eğer ki yeterince çabalanırsa, sağlıklı beslenip spor yapılırsa insan hiç böyle durumlara düşmek zorunda kalmaz. Biraz ağır olacak ama acaba tembellikten mi bu durum? Oturduğumuz yerden bir şeyleri başarmak istememizden mi? Hareket şart. Doğruyu konuşalım şimdi, oturarak kim bir şey kazanmış?

Nasıl ergenliğe girme yaşı düşmüşse, estetik ameliyat isteme yaşı da düştü. Bu durum özellikle kızlarda çok görülüyor. Güzel görünmek için zayıflamanın kısa yolu olarak bu tarz estetik operasyonlar yapılıyor. Daha gelişimini tamamlamamış çocuklar, bu ameliyatları istiyorlar. Aileleri bilinçsiz, bu çocuklara operasyon yapan hekimler bilinçsiz. Oysaki bu durumun etik olması için daha çok yıllar var önlerinde.

Daha iyi bir görüntü adına, araştırıp görüşmeden estetik operasyon geçirdiği için çok kötü durumlara düşen insanlar var. Bir yerde şöyle bir tabir kullanmışlar “Rezil olmak da var, vezir olmak da”. Gerçekten doğru demişler. Sonuçta bıçak altına yatmak öyle kolay bir iş değil ve yoldan geçen birinin yapabileceği bir iş değil. İyice araştırıp soruşturmadan bu tür işleri yapmak doğru değil. Bu yüzden etik olan ile mantıklı olanın sentezini yapmalıyız. Bu iki olgunun sentezi bizi doğru sonuca götürecektir.

Estetik Ameliyatı Kaygısı Üzerine
EkremThis post first appeared on Parlak Jurnal, please read the originial post: here

Share the post

Estetik Ameliyatı Kaygısı Üzerine

×

Subscribe to Parlak Jurnal

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×