Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Ordu’da fındık hasatı törenle başlıyor

Ordu’da fındık hasatı törenle başlıyor

Dünyada üretimde ve ihracatta ilk sırada olduğumuz fındık için hasat, Ordu’da üç ülke bakanının katılacağı bir törenle bugün (6 Ağustos Salı) resmi olarak başlayacak.

Ordu’da yapılacak hasat töreninde küresel anlamda fındık üretiminin yüzde 80’ini gerçekleştiren Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan tarım bakanları bir arada olacak. Törende Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Azerbaycan Cumhuriyeti Tarım Bakanı İmam Karimov ve Gürcistan Çevre Koruma ve Tarım Bakanı Levan Davitashvili “Fındık Yetiştiriciliği Alanında İyi Niyet Beyanı”na ortak imza atacak.

BEKLENTİ 776 BİN TON

Fındık üretimi, dünyada 1960’lı yıllarda yaklaşık 250 Bin Ton civarında iken, son yıllarda bir milyon tonu geçti. Ülkemizde 39 ilde, 728 bin hektar alanda yaklaşık 592 bin çiftçi tarafından fındık üretimi yapılırken üretim miktarı yıllara göre 400 bin ton ile 800 bin ton arasında değişiyor. 2019 yılı için tahmini fındık rekoltesi ise 776 bin 46 ton. (BSHA)This post first appeared on Haberimport.com - Güncel Haber, Gündemdeki Haber, please read the originial post: here

Share the post

Ordu’da fındık hasatı törenle başlıyor

×

Subscribe to Haberimport.com - Güncel Haber, Gündemdeki Haber

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×